Bylinky a koření

Žádný plevel, ale skvělá léčivka. Poznejte bylinku, která pomáhá s kožními problémy i hemeroidy

Sušené bylinky mají magickou sílu

autor

Erika Tomanová

17. září 2020

 
FOTO / Depositphotos
Mnozí tuto bylinku považují za plevel. Ale je to chyba. Zemědým lékařský je rostlina, která po staletí rostla na polích a v zahradách a byla používána k léčení od doby římské říše, nebo dokonce ještě dříve. Od středověku do 18. století hrála prominentní roli v tradiční bylinné medicíně.
Reklama

A kde se vzalo to zvláštní jméno? Název zemědým lékařský (Fumaria officinalis) pochází ze dvou latinských slov „fumes terrae“. Tento název odpovídá českému „dým ze země“, neboli zemědým. Název odkazuje na tvar a barvu rostliny, která má šedomodré listy, které mohou z dálky připomínat kouř, který stoupá od země.

Ve starověku byl zemědým považován za magickou bylinku

Ve starověku byl zemědým považován za magickou bylinku. Rostlina byla pálena v ohni, protože se věřilo, že kouř z rostliny může chránit před čarodějnictvím a odstranit zlé duchy. Podle starodávné legendy rostlina vznikla nikoliv ze semena, ale z kouře, který vycházel ze země.

Jak se bylinka používá?

Bylina má hořkou a slanou chuť a šťáva z ní má silnou výraznou vůni. V dnešní moderní bylinné medicíně se zemědým již příliš nepoužívá, ale je to škoda, neboť jeho léčebné účinky byly mnohokrát prokázány. Pro léčení se využívají všechny části rostliny s výjimkou kořene. Rostlina se sbírá na začátku období květu a suší se. Vyskytuje se na polích, v zahradách, sadech, vinicích, na úhorech či rumištích. Zemědým obsahuje především isochinolinové alkaloidy podobné alkaloidům opiovým, např. prolopin či fumaricin, a kyselinu fumarovou a hořčiny.

Jaké jsou léčivé účinky?

  • Používá se k vyvolání pocení.
  • Má diuretické účinky.
  • Pomáhá při čištění krve.
  • Zvyšuje chuť k jídlu.
  • Stimuluje hladké svaly střev a tím posiluje peristaltiku.
  • Podporuje funkci jater a žlučníku.
  • Má protizánětlivé účinky.
  • Externě se používá k léčbě kožních onemocnění, jako je vyrážka, chronický ekzém, psoriáza, svrab a akné.
  • Spolu s listy vlašského ořechu se používá k hojení ran a jizev.
  • Bylina je doporučována jako lék na hemoroidy, kdy se sušená bylina přidává do sedací lázně. 

Zemědým je možné používat vně i vnitřně. Na vnitřní užívání se tradičně připravuje čaj.

Čaj se zemědýmu lékařského

Obvyklá dávka je jedna lžička sušených listů na šálek horké vody. Nechte louhovat 15 minut. Poté slijte. Pro léčebné účinky jsou často doporučovány tři šálky denně. Zemědymový čaj pomůže při špatném trávení i poruchách činnosti žlučníku a jater.

Odvar na vnější použití

Pro vnější použití si připravte o něco silnější odvar. Ten je možné ve formě obkladů aplikovat na kožní problémy nebo pro hojení ran. Odvar z této bylinky je také vhodný pro přípravu sedacích lázní. Ty pomáhají při nepříjemných a často bolestivých hemoroidech, také mohou posloužit jako podpůrný prostředek při léčbě rakoviny konečníku.

Při akné či vyrážkách je vhodné pleť ošetřovat pomocí vatových tamponů namočených v odvaru. Při používání zemědýmu však platí jisté zásady.

Kdy si dát pozor

Tato bylinka není určena pro dlouhodobé užívání, léčebná kúra by měla trvat maximálně tři týdny. Zejména při vnitřním užívání je nutné dodržovat doporučené dávkování. Zemědým může ve vyšších dávkách způsobit dušnost či průjmy. Jako se vším i tady platí, všeho s mírou.

Další zajímavé články