Zdraví

Připravte si čaj z kořene čekanky. Tato netradiční bylinka dokáže nahradit i kávu

Čekanka obecná je nenápadná bylinka s léčivými schopnostmi

autor

Klára Sanders

31. října 2020

 
FOTO / Pixabay
Čekanka obecná je bylinka, kterou jste již určitě potkali. Krásné modré květy většinou najdete podél cest a polí. Je to cenná léčivá bylinka. Z jejího kořene se dá připravit čaj, který je považován za malý zázrak.
Reklama

Čekanka obecná je rostlina patřící do čeledi hvězdnicovité, někdy také nazývané složnokvěté. Je to vytrvalá bylina s tuhým stonkem, která dorůstá výšky až jeden metr. Rostlinka s modrými květy, které se také říká modrá pampeliška, se používá k léčbě potíží, jako je ztráta chuti k jídlu, bolest žaludku, zácpa, tlukot srdce a mnoho dalších. Můžete si z ní rovněž připravit chutný čaj a slouží jako náhrada za kávu. Přinášíme vám, pár důvodů, proč je dobré čekanku zařadit do naší kuchyně.

Podporuje trávení

Čekanka obsahuje látku inulin, tedy prebiotickou vlákninu, která má řadu vědecky potvrzených pozitivních a účinků na naše zdraví. Díky obsahu inulinu dokáže čekanka zabránit zažívacím a střevním problémům. Proto pokud trpíte jedním z těchto příznaků, uvařte si čekankový čaj. Nejenže se budete cítit lépe, ale odlehčí to vašemu organismus a zbavíte se plynatosti a nepříjemných bolestí.

Má antioxidační účinky

Čekanka je zařazována mezi rostliny s největšími antioxidačními účinky. Jako antioxidant pomáhá odstraňovat toxiny z těla, udržovat tělo čisté a bez škodlivých látek. Pravidelné pití čaje z této bylinky slouží i jako prevence proti mnoha zdravotním potížím.

Pozitivně působí na játra a ledviny

Ledviny a játra působí jako hlavní detoxikační orgány v našem těle. A právě odvar z  čekanky podporuje  jejich činnost a zlepšuje tak přirozenou detoxikaci.

Snižuje cholesterol

Již zmíněný inulin také napomáhá snižovat množství špatného cholesterolu v těle a pomůže i snížit krevní tlak.

Potlačuje chuť k jídlu

Čekanka obsahuje nejvyšší koncentraci inulinu v celém rostlinném království, a proto působí jako faktor potlačující chuť k jídlu.

Snižuje úzkost a stres

Čekanku můžete použít i jako přirozené sedativum, neboť snižuje úzkost a uvolňuje mysl. Čekankový extrakt působí pozitivně na nervový systém a napomáhá dobrému spánku. Pokud trpíte pocitem nespavosti či zvýšeným stresem, sáhněte po tomto malém zázraku, je mnohem lepší přírodní alternativou než tablety na spaní.

Látky, které působí ozdravně na játra a podporují metabolismus, se nacházejí v kořeni čekanky, který je nejlepší sbírat na sklonku léta, na podzim až do listopadu. Ze sušeného, praženého a umletého kořene se odedávna připravuje náhražka kávy - cikorka. Neobsahuje kofein, dobře chutná a podporuje trávení. Kořen čekanky je společně s cukrovou řepou, ječmenem a žitem součástí kávovinové náhražky známé jako melta. 

Další zajímavé články