Tipy a triky

Ďábel je ukryt v detailu. Pozor na největší chyby, kterých se dopouští při vaření většina lidí

Někdy záleží na zdánlivých maličkostech

autor

Erika Tomanová

04. listopadu 2020

 
FOTO / Depositphotos
Vaříme automaticky a často do teorie vaření nevidíme. Vaříme nejčastěji podle receptů, po paměti nebo prostě pocitově. Podle profesionálů je ale recept jakousi svátostí a měli bychom ho následovat krok po kroku.
Reklama

A právě to, že často nedbáme na dodržování ověřených receptů či praktických tipů, je podle šéfkuchařů největší chyba, které se při vaření dopouštíme. Jakých dalších chyb bychom se měli vyvarovat, pokud se chcete těšit z úžasného gastronomického zážitku?

Výběrem suroviny to začíná

Mezi nejčastější chyby, kterých se dopouštíme během přípravy pokrmů, patří používání nekvalitních surovin. Pokud nakupujete levné a nekvalitní potraviny, tak z nich nikdy nevyrobíte vysoce kvalitní pokrm. Někdy je lepší koupit méně potravin, ale důraz klást na kvalitu.

Recept jako bible

Pro někoho je vaření podle receptu nepředstavitelné, ale ve skutečnosti následování ověřených receptů krok po kroku doporučují amatérským kuchařům téměř všichni šéfkuchaři.

Doveďte svůj pokrm k dokonalosti a naučte se vařit jako profesionál

I když nás někdy láká k jídlu přidat vlastní ingredienci nebo upravit množství jednotlivých surovin, raději se ovládněte, a to zejména pokud jde o pečení. Pokud opravdu nejste v kuchyni zběhlí, držte se toho, co jiní odzkoušeli za vás. Pokud vás něco naučí škola vaření tak to, abyste recept vždy dočetli dokonce a četli ho pozorně. V kuchyni někdy konečný výsledek závisí na tom zdánlivě nepodstatném detailu.

Největší chyby u zpracování masa

V čem vidí šéfkuchaři největší problém u masa? Snad nejhorší je, když to přeženete a tepelně ho upravíte příliš. Místo masa pak žvýkáte něco jako suchou podrážku.

Příprava je důležitá

Velmi důležité je nejen samotný způsob, ale i příprava masa. Nezáleží na tom, zda se chystáte upravovat hovězí, vepřové, kuřecí maso, nebo ryby, nikdy byste neměli tepelně upravovat maso rovnou z ledničky. Než se ledové maso z lednice propeče ve středu, jeho povrch se zbytečně vysuší a příliš si pak nepochutnáte. Maso nechte před přípravou vždy přiměřenou dobu odpočinout v pokojové teplotě, propeče se pak rovnoměrně.

Nechte maso dojít

Pokud se pustíte do právě upečeného steaku hned po vyndání z pánve, děláte hrubou chybu. V momentě, kdy do právě upečeného masa zakrojíte, všechna šťáva vyteče na prkénko nebo talíř.
Hotové maso nechte odpočívat zakryté alobalem při pokojové teplotě po dobu nejméně pěti minut (celé kuře potřebuje asi 20 minut), aby mělo dostatek času vstřebat šťávu do jednotlivých vláken. Maso pak bude mnohem šťavnatější a lahodnější, než byste čekali.

Zanedbané nástroje i příprava

Kdy jste si naposledy dali nabrousit nože? Broušení nožů je opravdu něco na co většina lidí příliš nehledí. Jenže s tupým nožem se pracuje špatně a hrozí s ním i riziko nepěkného úrazu. S dobře naostřeným nožem je radost pracovat a krájení ingrediencí bude výrazně rychlejší a příjemnější. Nikdy nekrájíme přísady během vaření. Vše musíte mít připraveno dopředu.

Správné kuchyňské nástroje

Používejte vždy vhodnou velikost nádob. V příliš malé míse se vám velké množství těsta bude mísit jen velmi těžko.

Dochucování je věda

Jídlo bez soli a vhodného koření nebude nikdy dokonalé. Nesmírná škoda je, když místo čerstvých bylinek používáte ty sušené. Pokud nemáte zahrádku, sušené bylinky jsou jednoduše praktičtější volba, ale ne ta lepší. Navíc čerstvé bylinky se dají sehnat v obchodě celkem běžně, a to i během zimy.

Jídlo by se mělo dochucovat opakovaně během celé tepelné úpravy. Neměli bychom tedy maso posolit na začátku a více se jeho chuti nevěnovat. Pozor, dochucování by nikdy nemělo jít na úkor samotného vaření. Pokud máte tedy tendenci neustále zvedat poklici, ochutnávat a míchat, nedělejte to. Jídlo potřebuje určitý čas na to, aby se v něm chutě dokonale propojily.

Další zajímavé články