Zdraví

Pravidelné žvýkání ovlivňuje naše zdraví víc, než si myslíte

Žvýkání může být našemu zdraví velice prospěšné

autor

Erika Tomanová

04. listopadu 2020

 
FOTO / Depositphotos
Může mít pravidelné žvýkání nějaké účinky na naše zdraví? Možná budete překvapeni, ale odpověď je jednoznačně ano. Pojďme se podívat, jak na naše tělo taková drobnost jako je žvýkačka působí.
Reklama

Žvýkat, či nežvýkat? Odborníci se shodují na tom, že žvýkačka má mnoho výhod, které našemu zdraví skutečně prospívají.  

Žvýkání zlepšuje koncentraci 

Žvýkačka zvyšuje duševní výkonnost. Lidem, kteří pravidelně žvýkali, se velmi výrazně zlepšily kognitivní funkce, jako jsou koncentrace a paměť. Předpokládá se, že to souvisí se zvýšeným průtokem krve do mozku během žvýkání.

Žvýkačka má mnoho výhod a našemu zdraví skutečně prospívá

Zvýšený průtok krve totiž zvyšuje přísun kyslíku do mozku, což ve finále zlepšuje paměť a další kognitivní funkce. Může za to i pohyb čela během žvýkání, který stimuluje nervy a části mozku, které jsou spojené se vzrušením. Takže, pokud potřebujete zůstat delší dobu bdělí a pozorní, žvýkejte. 

Žvýkačkou proti zubnímu kazu

Žvýkání chrání zuby před zubním kazem a současně snižuje tvorbu zubního plaku po jídle. Bakterie v ústech umí přeměnit cukry na slabé kyseliny a neutrální prostřední v ústech na kyselé. Tak dochází ke vzniku zubního kazu. Při žvýkání žvýkačky po dobu 20 minut odstraníte ze zubů zbytky jídla i zubní plak a neutralizujete prostředí v ústech. Se žvýkačkou je spojen mýtus, že poškozuje zubní výplně. Podle stomatologů je ale nepravděpodobné, že by žvýkačka poškozovala plomby.

Pomáhá při hubnutí

Pravidelné žvýkání žvýkaček bez cukru nám může pomoci zhubnout. Jíme často z nudy, ze stresu, při sledování televize, čtení nebo při práci na počítači. Nahraďte brambůrky a čokoládu žvýkačkou. Žvýkání před jídlem navíc zahání hlad a snižuje chuť na sladké. Můžete tak poněkud snížit počet kalorií přijatých při každém jídle. 

Žvýkačka pomáhá proti stresu a úzkosti

Možná to znáte sami. Jste ve stresu a potřebujete se uklidnit, tak sáhnete po žvýkačce. Za chvíli se vám uleví. Ano, funguje to. Žvýkačka pomáhá zmírnit nervozitu a uklidňuje. Zdá se, že žvýkání může být také skvělou náhradou jiných zlozvyků, jako je okusování nehtů nebo klepání nohou ve chvílích nadměrného stresu. Podle mnoha studií dokáže žvýkačka snížit stresový hormon kortizol.

Žvýkačka chrání zuby

Americká dentální asociace doporučuje žvýkat žvýkačku bez cukru zhruba 20 minut po jídle, protože bylo prokázáno, že působí profylakticky  proti vzniku zubního kazu. Platí to zejména v případě, kdy nemáte možnost vyčistit si zuby kartáčkem. Žvýkačka by ale rozhodně neměla kartáček nahrazovat. Někteří odborníci ale s ochrannou funkcí žvýkačky nesouhlasí a tvrdí, že kvůli kyselinám a konzervantům přispívá k erozi skloviny.

Snižuje překyselení, pálení žáhy a odstraňuje zápach z úst

Některým lidem, kteří bojují s refluxem a pálením žáhy, může žvýkačka pomoci. Samotné žvýkání zvyšuje produkci slin v ústech, což pomůže zmírnit obtíže. Odborníci doporučují žvýkačku s obsahem máty. Ta totiž pomáhá při nadýmání, pálení žáhy, žaludeční nevolnosti i zápachu z úst.

Zlepšuje stravovací návyky a pomáhá při odvykání kouření

Pokud budete žvýkat žvýkačku bez cukru, dokážete snadněji zhubnout. Největší přínos spočívá v tom, že místo toho, abyste například při sledování televize sáhli po balíčku sušenek, vezmete si do úst žvýkačku. Kromě toho může žvýkačka pomoci v době odvykání kouření.

Zbaví vás suchosti v ústech

A ještě jednu dobrou vlastnost mají žvýkačky. Bylo zjištěno, že žvýkačka bez cukru stimuluje produkci a vylučování slin, což pomáhá udržovat v ústní dutině správné pH. Podle statistiky trpí suchostí v ústech každý desátý člověk, přitom sliny dokážou chránit zuby před vznikem kazů. Obsahují totiž takzvané slinné protilátky, které napomáhají udržování optimálního pH ústní dutiny.

Další zajímavé články