Tipy a triky

Neloupejte ovoce a zeleninu zbytečně. Mnohé slupky jsou nejen jedlé, ale i velmi zdravé

Těsně pod slupkou je obvykle nejvíce vitamínů, o které se loupáním ochuzujeme

autor

Erika Tomanová

23. října 2020

 
FOTO / Depositphotos
Loupete ovoce a zeleninu? Někdy byste ani nemuseli. Těsně pod slupkou je obvykle nejvíce vitamínů a loupáním se o ně ochuzujeme. Pojďme se podívat, které plody je naprosto zbytečné loupat.
Reklama

Některé slupky jsou skutečně zdravé a dokonce obsahují více živin a jiných cenných látek než samotná zelenina či ovoce. Samozřejmě, pokud zeleninu či ovoce používáme se slupkou, je důležité je pořádně očistit, případně volit plody, které nebyly chemicky ošetřovány. Které slupky jsou jedlé a skutečně zdravé?

Brambory

Brambory zpravidla před použitím loupáme. Jsou-li kvalitní a zdravé, pak zcela zbytečně. Slupky z brambor jsou bohaté na vlákninu, vitamin C, některé vitaminy skupiny B, železo a další minerály.

Některé slupky dokonce obsahují více živin než samotná zelenina či ovoce

Brambory je nejlepší pořádně omýt, případně nakrájet a následně uvařit ve vodě nebo na páře i se slupkou. Taková příprava brambor zajistí uchování velkého množství živin. Brambory také můžete se slupkou i péct. To samé platí i pro "sladké" brambory. Ty ve své slupce ukrývají množství betakaroténu.

Mrkev

Ani mrkev nemusíte loupat. Mrkvové slupky jsou jedlé a podobně jako dužina jsou plné důležitých živin. Najdeme v nich i velký podíl cenných fytonutrientů a antioxidatů. Škrábání mrkve je v podstatě zbytečné, stačí ji jen pořádně umýt a v případě potřeby odříznout konce.

Jablka a hrušky

Jablka a hrušky velké množství lidí konzumuje tak jak jsou, ale najdou se i tací, kteří toto ovoce loupou. Je to však velká škoda. Jablka a hrušky je mnohem lepší konzumovat i se slupkou. Pokud je oloupeme, ochudíme se o velké množství cenné vlákniny, která je důležitá pro správnou činnost střev. Jablečné slupky jsou bohaté i na vitaminy C a K či draslík a rozličné antioxidanty. Podobně výživné jsou i slupky hrušky. Toto ovoce proto jen důkladně omyjeme a rozhodně neloupeme.

Rajčata

Rajčata při běžné konzumaci asi loupe jen málokdo, ale do některých receptů se rajčata spaří a oloupou. I slupka rajčat je ovšem zdrojem cenných látek, a proto bychom se jí neměli zbavovat. Ukrývá hlavně velké množství flavonoidů, které jsou známé silnými antioxidačními účinky a působí protizánětlivě.

Okurky a cukety

Slupky z okurek a cuket do koše rozhodně nepatří, ale mnozí právě tyto druhy zeleniny loupou. Například okurky, zejména jejich dužina, jsou z velkého množství tvořeny vodou a mnoho vlákniny i vitaminů najdeme právě ve slupce a velmi těsně pod ní. Oloupáním okurky se zbavíme i části minerálů, například draslíku či fosforu. Okurky ani cukety proto rozhodně neloupeme. Jen je pořádně omyjte a nastrouhejte nebo nakrájejte spolu se slupkou.

Lilek

Nebojte se, že slupka lilku zůstane i přes tepelnou úpravu tuhá a nepoživatelná. Ani náhodou. Navíc obsahuje fytonutrient nasunin, který je velmi silným antioxidantem bojujícím proti stárnutí buněk.

Dýně hokaido

Dýně hokaido svádí k tomu, abyste tvrdou slupku oloupali. I v tomto případě si však můžete ušetřit práci. Stačí ji jen rozpůlit, semínka vydlabat lžící a nakrájet na kostky. Loupání odpadá, neboť slupka tepelnou úpravou změkne a vy ji v jídle vůbec nepoznáte. Oloupat hokaido se však doporučuje po delším skladování, v lednu či únoru. Skladováním totiž dýně vysychá a její slupka se stává výrazně tužší.

Kiwi

Na závěr vás možná překvapíme, když řekneme, že ani exotické kiwi není třeba loupat. Toto ovoce opět stačí pouze důkladně umýt, protože slupka je jedlá. A ve skutečnosti je bohatá na vlákninu i vitamín C. Pokud jste ještě kiwi nejedli se slupkou, určitě to vyzkoušejte. A jestli vám jemně chlupatá slupka kiwi není úplně pochuti a neumíte si představit, že se do toho ovoce zakousnete jako do jablka, zkuste plod i se slupkou nakrájet na kolečka či menší kousky. 

Další zajímavé články