Zdraví

Příjmem některých potravin spustíte přirozenou očistu organismu. Budete překvapeni, kolik vám dodá sil a energie

Vykročte do zimy s posílenou imunitou

autor

Erika Tomanová

30. listopadu 2020

 
FOTO / Depositphotos
Zatímco pro někoho je podzim časem dlouhých procházek a večerů u krbu s knihou, pro ty se slabší imunitou nastává čas viróz a nekončící rýmy. A právě imunitu můžeme ovlivnit správným stravováním a potravinami, které vaše tělo vrátí do přirozené harmonie. Poradíme vám, jak na to.
Reklama

Pokud v tomto čase zvýšíte konzumaci některých potravin spustíte tím i přirozenou detoxikaci organismu a do nacházejících podzimních dnů získáte více energie, než si možná myslíte.

Je ideální čas na přirozenou podzimní detoxikaci

Připravili jsme pro vás seznam potravin, které vám udělají dobře na těle i na duši. I v našich krajích se totiž s podzimem rodí mnoho plodů, které vašemu tělu dodají přesně to, co před zimou potřebuje. 

Mrkev

Mrkev je ceněná zejména pro obsah karotenoidů, které patří k nejvýznamnějším přírodním antioxidantům. Je bohatá také na vitamíny B a C, železo, vápník, draslík a sodík. Podporuje regeneraci organismu, pomáhá proti zácpě a snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Abychom využili prospěšné účinky mrkve co nejvíce, vaříme ji vždy jen krátce.

Křen

Křen se u nás pěstuje od pradávna a má mimořádnou léčivou sílu. Výrazně podporuje imunitu a obsahuje velké množství vitaminu C. Léčí záněty dýchacích a močových cest, podporuje trávicí systém a používá se také jako podpůrný prostředek při onemocnění jater nebo infekci močových cest. Ideální je konzumovat křen syrový. Tepelnou úpravou přichází o část svých prospěšných látek.

Ořechy a semena

Semínka a ořechy jsou známé svojí schopností zlepšovat náladu. Díky obsahu vitamínů skupiny B, hořčíku, železa, nenasycených mastných kyselin a dalších látek fungují jako prevence deprese. Ořechy a semínka také pomáhají při únavě a malátnosti. Stačí jich přitom hrst a dají se přidat téměř do každého sladkého i slaného pokrmu.

Dýně

Dýně je nedílnou součástí podzimního jídelníčku. Dá se připravovat vařená, pečená nebo restovaná. Je základem dýňové polévky, ale také dýňového zelí, různých omáček, marmelád, koláčů a mnoha dalších slaných i sladkých jídel. Dýně podporuje trávení, neutralizuje agresivní žaludeční kyseliny, čistí střeva a pomáhá při zažívacích potížích. Také odvodňuje a detoxikuje organismus, působí protizánětlivě, antioxidačně a posiluje imunitní systém. To vše díky obsahu vitamínů skupiny B, vitamínu C, vitamínu E, betakarotenu a minerálních látek jako je železo, měď, zinek, vápník, draslík nebo hořčík.

Švestky

Švestky jsou zásobárnou celé škály prospěšných látek, zejména vitaminů skupiny B, vitamínu E, draslíku, fosforu, vápníku, železa, mědi, zinku, nenasycených mastných kyselin nebo vlákniny. Vláknina přispívá správné funkci střev a vyprazdňování. Ne náhodou jsou švestky považovány za přírodní prostředek proti zácpě. Mohou být také základem detoxikační kúry. Působí jako antioxidant a jsou tak prospěšné při detoxikaci i hubnutí. Podporují již zmíněnou správnou činnost střev, ale také ledvin, jater, srdce a celkově i krevní oběh. Prospěšné jsou zejména v tomto období, kdy jsme více než jindy ohroženi chřipkou a nachlazením.

Další zajímavé články