Bylinky a koření

Plevel, který léčí. Zkuste divokou popínavku k pročištění a desinfekci močových cest

Tradiční lidová medicína zná několik bylinek, které mají příznivý vliv na močový systém

autor

Erika Tomanová

25. ledna 2021

 
FOTO / Depositphotos
Tradiční lidová medicína zná několik bylinek, které mají příznivý vliv na močový systém a mohou pomoci při léčbě různých problémů a onemocnění ledvin či močových cest. Nejznámější je asi přeslička rolní, lichořešnice či zlatobýl. Dnes vám ale představíme téměř neznámou bylinku, o které jste možná ještě neslyšeli.
Reklama

Znáte rdesno blešník? Jedná se o celkem nenápadnou popínavku, která dorůstá do výšky až 150 centimetrů.  Rdesno blešník (Persicaria lapathifolia) má zelenou až načervenalou lodyhu a je většinou vzpřímená.

Pro někoho plevel, pro druhého léčivka

Pochází  z Evropy i Asie, ale vyskytuje se také v Severní Americe, Austrálii i na severu Afriky. V České republice na rdesno blešník můžeme narazit na mnoha místech.

Léčivý plevel

Pro bylinné čaje se ponejvíce sbírají voňavé bylinky, které už na pohled napovídají, že je naše tělo jednoznačně ocení. Ne tak u blešníku, protože rdesno se vyskytuje často jako plevel, navíc v pěkně promáčené půdě.

Pro blešník se budete muset vydat do oblastí, kde je velmi vlhká a těžká půda. Speciálně se mu daří v záplavových oblastech, ale kolem stinných potoků na něj narazte i bez velké vody. Vlhkou a těžkou půdu mu musíte dopřát i v případě, že si jej chcete vypěstovat doma. 

Účinné látky

Pro léčebné účely se sbírá nať, která obsahuje:

  • třísloviny
  • flavonoidy
  • rutin
  • hořčiny
  • organické kyseliny
  • silice
  • vitamn C a K

Desinfekční léčivka

Rdesno je velmi účinnou dezinfekční léčivkou. Potírá řadu bakteriálních kmenů, čehož můžete využít především, pokud vás postihla infekce močových cest. Ve formě kloktadla pomáhá i při zánětlivých procesech v ústech a hrtanu. Bylina také rozpouští močové kameny, působí desinfekčně v oblasti močového ústrojí a tlumí bolesti břicha. V lidovém léčitelství je využívána i jako protiprůjmový prostředek.

Bylina rovněž působí jako přírodní diuretikum a tělo zbavuje nadměrně zadržované vody. Kromě toho zvyšuje srážlivost krve. Může proto pomáhat při často se tvořících modřinách, silné menstruaci či častém krvácení z nosu. Kvůli těmto účinkům však bylinka není vhodná pro osoby, které z důvodu určitých zdravotních problémů (například při cévních onemocněních) užívají léčiva na ředění krve.

Jaké je použití bylinky?

Ze sušené natě lze připravit čaj pro vnitřní použití. Hrst léčivé byliny se krátce povaří (asi 5 minut) a podává se 4 x denně po 250 ml. Při problémech s močovými cestami, například při nepříjemných zánětech, je možné rdesnu kombinovat s dalšími bylinkami, které jsou v tomto směru nápomocné. Při přípravě čaje jej můžete smíchat s břízou, jakož i zmiňovanou přesličkou a zlatobýlem, které rovněž mají, mimo jiné, silné protizánětlivé účinky.

Na zevní použití

Silnější odvar ze sušené natě lze použít i jinak. Jelikož působí protizánětlivě, může být nápomocný při zánětech v dutině ústní, paradentóze, angíně a zánětu nosohltanu. V tomto případě se odvar používá ke kloktání a výplachům ústní dutiny.

Další zajímavé články