Česnek je plný vitaminů, jako je vitamin B či C, manganu i antioxidantů, které potlačují záněty a působí proti škodlivým volným radikálům. Výzkumy potvrdily, že česnek také může být nápomocný proti srdečním onemocněním, vysokému cholesterolu, vysokému krevnímu tlaku, kongesci dutin a ateroskleróze.
Některé studie naznačují, že dokonce působí i proti rakovině, jakkoli je to odvážné tvrzení. Ale máme jeho konzumaci, s přihlédnutím ke všem jeho pozitivním účinkům, výrazně zvyšovat? To určitě ne.
Kolik můžete konzumovat česneku?
Ačkoli neexistuje žádné omezení, které by určovalo maximální možnou hranici a konkrétní množství, které se dá konzumovat bez následků, syrový česnek může náš organismus přece jenom trochu "rozhodit". Proto se doporučuje konzumovat pouze 2 až 5 gramů čerstvého česneku denně. Větší dávky se mohou pojit s jistými komplikacemi.
Kdo by se měl konzumaci česneku raději vyhnout?
Problémy s játry
Česnek je známý pro své antibakteriální a antivirové účinky, i proto ho někteří konzumují jako prevenci před hepatitidou. Česnek by se však neměl používat k léčení této nemoci, a to ani podpůrně.
Obsahuje totiž látky, které mohou podráždit žaludek a střeva, to může zastavit sekreci trávicích šťáv ve střevním traktu a mít negativní vliv na průběh trávení potravy. Výsledkem pak může být u pacientů s hepatitidou zhoršení jejich stavu i související nevolnost.
Česneková alergie
Česnek se nijak neliší od jiných druhů potravin. Jde o to, že někteří lidé na něj mohou mít alergii. Mezi příznaky se v takovém případě řadí bolesti hlavy, vyrážka, plynatost, nadýmání, horečka nebo průjem. K závažnějším problémům patří otoky jazyka, neustálá únava nebo dokonce anafylaktický šok.
Lidé, kteří trpí nebakteriálních průjmem
Pacienti, kteří trpí průjmem, by neměli jíst syrový česnek, protože jeho konzumace může vyvolat střevní poruchy, například zhoršení hyperémie sliznice střeva. Pokud trpíte průjmem, buďte tedy s jeho konzumací opatrní.
Pacienti před operací
V případě, že před sebou máte operační zákrok, měli byste se česneku minimálně dva týdny před tím vyhýbat. Důvod? Jeho konzumace může zhoršovat srážlivost krve.
Trávicí potíže
Ten, kdo to s česnekem přežene, může se setkat s trávicími problémy, které se obvykle projevují žaludeční nevolností nebo křečemi. Vzhledem k tomu, že tekutiny v žaludku jsou kyselé, při kombinaci s česnekem se také často objevuje pálení žáhy, průjem, nebo zvracení.
Pozor na nízký krevní tlak
Je všeobecně známo, že česnek má schopnost snižovat krevní tlak. Pozor by si tak měli dát lidé, kteří nízkým tlakem trpí.
Přepálený česnek rovnou vyhoďte
Pokud česnek tepelně upravujete, měli byste jej vždy restovat pouze krátkou dobu, aby nezhnědl a nezhořkl. Při vysokých teplotách, nebo jakmile zhnědne a připálí se, dochází ke vzniku akrylamidu, látky, která nejen že škodí trávicímu ústrojí a je karcinogenní, ale negativně ovlivňuje i funkce nervového systému.