Jídlo

Drobné tropické ovoce, kterému se přezdívá plod lásky. Můžete si ho vychutnat třeba na Valentýna

Nejen, že se mu přezdívá plod lásky, ale i svým tvarem připomíná srdce

autor

Klára Sanders

11. února 2021

 
FOTO / Pixabay
Liči čínské je exotické ovoce, které je jako stvořené pro únor a svátek všech zamilovaných. Nejen, že se mu přezdívá plod lásky, ale i svým tvarem připomíná srdce.
Reklama

Liči čínské, kterému se také přezdívá čínské jahody, je malé oválné ovoce s načervenalou tvrdší slupkou, bílou dužinou a tmavou peckou. Jeho pravý název je dvouslivák lahodný. V Číně je liči považováno za ovoce lásky. Jeho bílá dužina v sobě ukrývá spoustu cenných látek a vitaminů. Ale s jeho konzumací se to nesmí přehánět.

Plody stromu, který se dožívá až 300 let

Dvouslivák pochází z Číny, kde dozrává na velkých stromech, které se dožívají až 300 let a dorůstají do výšky deseti metrů. Je to ovoce, které spadá do čeledi mýdelníkovité. Kromě Číny se také pěstuje i v dalších asijských zemích, na Srí Lance, ale také v jižní Africe, v Brazílii, na Floridě atd.  Stromy liči se velmi často pěstují jako okrasné dřeviny. Plody rostou ve shlucích a mají nejčastěji oválný či kulatý tvar. Slupka je hrubá a má různou barvu, od oranžové přes červenou až po růžovou. Pod slupkou je bílá dužina s jemnou chutí a uvnitř pecka velikosti fazole.

Ovoce s proměnlivou chutí

Na liči je zajímavá jeho chuť. Ta se totiž mění v závislosti na ingrediencích, s kterými jej kombinujete. Někdy je jeho chuť přirovnávána k mandarince, jindy zase k hroznovému vínu. Čerstvé liči je určené k okamžité konzumaci. Dobré vydrží jen několik dní. Zajímavou chuť dodají i alkoholickým a nealkoholickým nápojům. Vyrábí se z něj i džemy či šťávy. Prodává se ale i sušená varianta, která se v Číně používá třeba k slazení čaje. Ovoce je možné používat i jako součást slaných pokrmů.

Čerstvé nebo kompotované

Nejjednodušeji můžete liči konzumovat, koupíte-li si ho kompotované, ale určitě stojí zato ochutnat i čerstvé ovoce. Dostat se k dužině není tak náročné jako u některých jiných druhů exotických plodů. Důležité je v obchodech vybírat zralé liči, které je křehčí. Říkáte si, že vám dozraje doma? U některého ovoce to možné je, liči však do něj nepatří. Čerstvé liči oloupete, rozpůlíte a vyjmete z něj pecku. Vypeckované plody konzumujte čerstvé, nebo je přidejte do ovocných salátů.

Zdravé, ale v omezeném množství

Dužina liči pomáhá při kašli či bolestech žaludku. Využívají se ale i další části. Čaj ze slupek se využívá jako podpůrná léčba neštovic. Rozemletá semena slouží jako přírodní analgetikum. Liči je zdrojem antioxidantů. Obsahuje vitaminy C, D, E, riboflavin, niacin a některé minerální látky – fosfor, hořčík, draslík, sodík a vápník. Účinné látky mají i listy. Údajně by měly mít analgetické, antipyretické a protizánětlivé účinky a měly by posilovat imunitu. Liči také pomáhá zklidňovat nervový systém, normalizovat hladinu cukru v krvi, urychlovat metabolismus, snižovat vysoký tlak. V posledních letech se také zkoumá jeho příznivý vliv při léčbě rakoviny. Při konzumaci liči si ale dejte pozor! Pokud jej sníte moc, může způsobit zimnici či krvácení. Jde však o více než 300 kusů denně, což by dokázal asi málokdo i vzhledem k jeho ceně, která se pohybuje kolem 200 korun za kilogram.

Liči s kuřecím masem

Jak už bylo výše zmíněno, liči se dá použít v kuchyni nejenom do sladkých, ale také slaných pokrmů. Vyzkoušejte třeba jeho netradiční kombinaci s kuřecím masem.

Postup

Nakrájejte si kuřecí maso na kousky, zakápněte je olivovým olejem, přidejte koření na kuře a dejte do lednice odležet. Pak maso orestujte, osolte, opepřete, přidejte k nim oloupané, vypeckované a nakrájené liči. Aby ovoce neztratilo svou chuť, nenechávejte ho příliš dlouho restovat, stačí ho jen lehce prohřát. Nakonec přidejte trochu bílého vína a máte hotovo. Směs můžete kombinovat třeba s rýží nebo čínskými nudlemi.

Další zajímavé články