Čas od času vám však může být po konzumaci některých jídel skutečně těžko. Nadýmání a plynatost, pocit plnosti a pocit na zvracení. To vše můžete pociťovat zejména tehdy, když nekonzumujete potraviny ve správném čase.
Možná jste si už i vy vysledovali, že pokud sníte něco těžkého k večeři, tak je vám pak v noci nevolno, máte špatné sny a celou noc se převalujete. Právě proto jsme si posvítili na potraviny, které vcelku běžně konzumujeme, ale někdy bohužel ve špatném čase.
Káva
Klasické ráno vypadá v každí domácnosti podobně. Zazvoní vám budík, vylezete z postele a jako první si jdete udělat kávu, která vás vzpruží, probudí a dodá energii. Ano, pro někoho je to nejpřirozenější věc, kterou dělá během dne jako první. Ale vědci v tomto případě varují. Káva hned po probuzení nemá takové účinky jako v případě, když si ji dopřejete až třeba hodinu po probuzení. Tělo totiž po probuzení vytváří látku zvanou kortizol, která zmírňuje účinky kofeinu obsaženého v kávě. Právě proto se může stát, že ranní káva na vás nemá tak povzbuzující účinky.
Sladkosti
Ti, co se zdravě stravují a odmítají jakékoliv cukrovinky, toto vůbec nemusí řešit. Pokud si ale sladkosti nemůžete odepřít, konzumujte je alespoň ve správném čase. Nikdy jimi nenahrazujte svačinu.
Když už musíte mlsat, dopřejte si cukrovinky hned po obědě, tedy po hlavním jídle. Sladké pamlsky přispívají ke zvýšení hladiny cukru v krvi, což může vést k výkyvům nálad. Můžete být nervózní a podráždění. Pokud je ale konzumujete hned po hlavním jídle, nebude hladina cukru stoupat tak dramaticky.
Banány
Možná se vám to taky stává. Ráno popadnete banán a utíkáte do práce či do školy. Jenže samotný banán na prázdný žaludek není správná volba. Banány totiž mohou snižovat vaši hladinu energie.
Sice obsahují více cukru, který energii naopak organismu dodává, ale platí to jen po omezenou dobu. V prázdném žaludku se banán rychle stráví, což může rychle přispět k opětovnému pocitu hladu a vyšší únavě.
Před spaním nikdy!
Hořká čokoláda
Obecně platí, že hořká čokoláda zejména ta s vysokým obsahem kakaa, je zdravá. Nicméně hořkou čokoládu není vhodné konzumovat před spaním.
Obsahuje tuk, bílý cukr a velké množství energie, které už nespálíme, a začne se nám ukládat ve formě tuku. Navíc obsahuje i kofein a látku zvanou theobromin, což jsou stimulanty, které narušují kvalitu spánku.
Ostrá, kořeněná jídla
Různé druhy koření stimulují a povzbuzují trávení, takže vyžadují od organismu daleko větší spolupráci. Z tohoto důvodu není vhodné konzumovat takto kořeněné pokrmy před spánkem. Místo toho, aby se naše trávení zklidnilo, narušíme ho ostře kořeněným jídlem. Takové druhy jídla mohou způsobit i zvýšení tělesné teploty a noční neklid.
Celer
Celer je zajisté velmi zdravou zeleninou, bohatou na nejrůznější látky, nicméně zrovna před spaním jej nelze doporučit. Obsahuje veliké množství vlákniny, která se složitěji tráví a může se tím narušovat kvalita spánku. Dále působí močopudně a může se tak stát, že spánek bude narušen častějším puzením k močení.