Pití

Několik faktů o hubnoucích čajích

Pokud si půjdete koupit některých ze „slimming“ čajů, určitě si pořádně přečtěte složení

autor

Klára Sanders

14. března 2021

 
FOTO / Pixabay
Začátek jara přiměje mnoho z nás k hubnutí. To, že rychlý recept na hubnutí opravdu neexistuje, už jsme zjistili dávno. Jde především o stravu a pohyb. Přesto nám to nedá a hledáme způsoby, jak hubnutí alespoň podpořit. Jedním z takových způsobů jsou hubnoucí čaje. Jak je to s nimi doopravdy?
Reklama

Bylo by skvělé, kdyby stačilo vypít čaj a člověk by zhubnul několik kilo. Takto ale hubnoucí čaje nefungují. Hubnoucí nebo také redukční čaje mohou hubnutí mírně podpořit, ale určitě se to neobejde bez dalšího úsilí. Tedy především pohybu a kvalitní stravy. Většina čajů na hubnutí má velmi podobné složení.

Pozorně čtěte složení čajů

Složení čajů bývá prakticky podobné. Obsahují bylinky, které mírně urychlují metabolizmus. Často v nich najdete kmín, kopřivu, šalvěj, břízu, smetanku, lípu nebo lékořici. Dejte si pozor, pokud trpíte srdečním nebo ledvinovým onemocněním. Některé bylinky se při zdravotních komplikacích nedoporučují. Čaje také obsahují kofein, který dokáže mírně zvýšit krevní tlak, zrychlit činnost srdce, a tedy i metabolismus, a tím zvýšit energetický výdaj. Mimo to podporují trávení, zmírňují pocity hladu, zlepšují vylučování a zabraňují zácpě. 

Pokud si půjdete koupit některých ze „slimming“ čajů, určitě si pořádně přečtěte složení. Pokud obsahuje sennu, neberte jej. Ta má totiž projímavý účinek, a proto mohou mít pak někteří z nás pocit, že pitím takového čaje hubnou, přitom pouze ztrácejí vodu a při dlouhodobém pití hrozí poškození správné funkce střev.

Výběr čajů je opravdu široký

Nemusíte si vždy kupovat hotové směsi. Zkuste zelený čaj, který je ideální na snídani. Je antioxidační a chrání tělo před rakovinou. Obsahuje kofein a báječně nastartuje metabolismus a spaluje tuky. Dalším zázrakem je také lapacho. To urychluje trávení a metabolismus, detoxikuje a zlepšuje prokrvení těla. Neobsahuje kofein, proto si jej můžeme dopřát i večer. Traduje se, že pokud vypijete jeden šálek tohoto čaje denně, dožijete se sta let. To za to stojí, ne? Bílý čaj podle některých studií brání ukládání nových tukových buněk a odbourává již uložené. Mimoto má vysoký obsah antioxidantů a minerálů. Maté, neboli čaj z lístků cesmíny, je bohatý na vitaminy a minerály. Funguje proti hladu a detoxikuje organismus. Výborný a velice chutný je Rooibos, který snižuje hladinu krevního cukru a tlak. Spolehlivě zažene chuť na sladké. Posledním, a také nejstarším čajem na světě, který znovu zažívá renesanci, je Pu-Erh. Obsahuje velké množství kofeinu a je přírodním antibiotikem. Zlepšuje trávení a zahání bolest hlavy. 

Sypaný nebo pytlíkový

Určitě lepších účinků dosáhnete, pokud dáte přednost sypaným čajům. U nich máte vždy přehled, jestli obsahují udávané bylinky. Pytlíkové čaje nemusejí být až tak kvalitní. Do sáčku přeci jenom nevidíte. Největší sílu mají, když je pijeme teplé a čerstvě připravené. Abyste spalování ještě více podpořili, tak je dobré jíst často a v malých dávkách. Naučte se vařit s kořením, které také pomáhá hubnutí. Dodržujte rovněž pitný režim. I vodu je totiž nutné v těle zpracovat. 

Další zajímavé články