Jídlo

Nejen chutná, ale také léčivá. Slzovka obecná patří k nejstarším pěstovaným plodinám světa

Slzovka obecná je považována za jednu ze superpotravin, neboť kromě podpory detoxikace organismu účinkuje na celou řadu neduhů

autor

Klára Sanders

01. dubna 2021

 
FOTO / Depositphotos
Slzovka obecná nebo také slzovka porcelánová je jednoletá tropická obilnina z čeledi lipnicovitých. Tato rostlina je nejen chutná, ale také léčivá. Nechá vyniknout pokrmům z rýže, ty ze zeleniny pak nevídaně oživí.
Reklama

Slzovka obecná je považována za jednu ze superpotravin, neboť kromě podpory detoxikace organismu účinkuje na celou řadu neduhů. Slzovce se také říká Jobovy slzy, je jednou z nejdéle pěstovaných obilovin na světě. Byla základem stravy ve starém Egyptě, Palestině či Řecku. Tato semena divoké trávy, která jsou podobná ječmenu, mají silné čisticí účinky a používají se k detoxikaci organismu. Někdy se také můžete setkat s dalšími možnými názvy, jako slzy Panny Marie, Davidovy slzy či Ježíšovy slzy. Tvarem totiž skutečně připomínají semínka slzy.

Používá se k výrobě mouky, pražená i na sladko

Tato rostlina je pěstována jako pícnina a její semena se užívají k výrobě mouky. Rozšířena byla hojně v Indii, kde ji však nahrazuje v současné době spíše kukuřice. Slzovka je známá v Číně, kde se zase používá do polévek. Pražená s cukrem se pojídá jako cukrovinka, nebo loupaná podobně jako burské oříšky je pochutinou. Z pražených loupaných semen se připravuje kávová náhražka, používá se rovněž jako náhrada prosa.

Účinky na lidský organismus

Pokud bychom se zaměřili na pozitivní účinky, které má slzovka na lidský organismus, tak těch je skutečně nepřeberné množství. Především posiluje imunitu. Dlouho je známá pro své čistící účinky na organismus. Dokáže změkčovat a zvláčňovat, proto i pomáhá uvolňovat živočišné tuky a zatuhlá ložiska škodlivin z organismu jako cysty, myomy, strumy, fibromy, různé druhy nádorů, otoky končetin, uvolňuje napětí šlach a křeče v končetinách a snižuje „špatný" cholesterol.

Podporuje funkci sleziny a trávení tučných jídel. Dále se v tradiční medicíně užívá jako prostředek proti vředům, apendicitidě, artritidě, průjmům, zánětům močového měchýře, zpomaluje šedivění vlasů. Podle posledních výzkumů látka coixenolid, kterou obsahují semena, má skutečně kancerostatické účinky. 

Použijte ji k pročištění organismu

Pokud si chcete pročistit ogranismus, připravte si čaj. Jednu lžíci zrn slzovky opražíme na suché pánvi, poté povaříme asi 15 minut ve vodě a scedíme. V kuchyni přidávejte slzovku při vaření do rýže, kuskusu či bulguru, a to v poměru dva díly rýže či jiné přílohy na jeden díl slzovky. Počítejte s tím, že se slzovka vaří trochu déle, proto ji předem namočte do vody (můžete půl hodiny a klidně i přes noc) nebo k ní přidejte mořskou řasu, která celý proces urychlí. Hrstku slzovky můžete také přidávat do každé polévky k obohacení a zahuštění.

Uvařená slzovka s rýží může sloužit i jako výchozí surovina pro další výrobu, například když směs ze slzovky rozmixujete, můžete z hmoty udělat pomazánku nebo chutné smažené placičky. Když ji zapečete, získáte obdobu sekané či nákypu. Výborná je s houbami připravená jako „kuba“. Nebo vyzkoušejte tyto recepty:

Slzovková bramboračka

Slzovku přes noc namočíme, vaříme s novým kořením a bobkovým listem, na másle osmahneme cibuli a houby, přidáme trochu brambor, kořenovou zeleninu, sušená rajčata, libeček, saturejku, kmín, rozmarýn, majoránku a česnek.

Slzovka se zeleninou

Na pánev dáme na chvíli opražit slzovku a podlejeme teplou vodou, přidáme sůl, petrželku a celer nebo i nějaké bylinkové koření, kousek mořské řasy, na obilovinu položíme mrkev, kousek celeru, dvě malé cibulky, lžičku oleje a dáme vařit. Pokud nepoužijeme tlakový hrnec, vaříme až 50 minut na mírném plameni. Na talíři dozdobíme kvašenou zeleninou (červenou řepou s křenem) nebo sezonní zeleninou.

Další zajímavé články