Jídlo

Jste vyčerpaní a bez energie? Existují potraviny, které vás bleskurychle postaví na nohy

Bez správných potravin nebude správně fungovat ani vaše tělo

autor

Erika Tomanová

30. března 2021

 
FOTO / Depositphotos
Jste bez energie a nemáte na nic náladu? Fyzická a duševní pohoda úzce souvisí s jídlem. Bez správných potravin, které by mozek udržely v bdělém stavu, nemůžete počítat s tím, že zvládnete celý den v pohodě a bez únavy. Na jaké potraviny se vyplatí vsadit?
Reklama

Konečně jsme se dočkali. Ano, přichází jaro. Den se prodlužuje, venku je cítit svěží provoněný vzduch, shazujeme nadbytečné vrstvy oblečení a vyhlížíme sluneční paprsky, abychom mohli co nejvíce času trávit v přírodě. Toto příjemné období ale skýtá i úskalí, a to v podobě jarní únavy. S tou můžeme naštěstí bojovat i výběrem vhodných potravin. Seznamte se s tedy účinnými životabudiči.

Královna mezi zeleninou 

Brokolice je královna mezi zeleninou. Výživoví poradci přímo jásají, když jim řeknete, že jste ji zařadili na jídelníček. Je plná vlákniny, vápníku, kyseliny listové, vitaminů A a C, betakarotenu a draslíku. Vyšší obsah vitaminu C odstraňuje pocit únavy a posiluje činnost nadledvinek, které řídí tvorbu stresových hormonů v těle.

Fyzická a duševní pohoda úzce souvisí s jídlem

Brokolice v sobě ukrývá i velké množství koenzymu Q10, který pomáhá produkovat a udržet energii. Jeho nedostatek se projevuje únavou a poruchou soustředění. Nebojte se ji konzumovat syrovou, tak získáte nejvíce prospěšných látek. Pokud už ji tepelně upravujete, pak jen krátce a v páře.

Přírodní antibiotikum 

Med je úžasná surovina, kterou se vyplatí mít doma vždy po ruce. Zdravý přírodní cukr je to nejlepší, co můžeme tělu dopřát. Vzhledem k tomu, že jde o jednoduchý cukr, snadno se v těle rozkládá a spotřebovává. Navíc působí proti zánětům, omlazuje, zahání deprese a vylepšuje náladu. Ideálně bychom měli med zakomponovat do svého jídelníčku dopoledne. Ať už do snídaně nebo svačiny. Výborný je například s ovesnými vločkami a ovocem.

Den začněte s ovesnými vločkami

Ovesné vločky mají vysoký obsah sacharidů, které vám dodají pořádnou dávku energie. Proto je dobré začít s nimi hned po ránu, třeba ve formě ovesné kaše nebo müsli. Mimo to jsou vločky bohaté na vápník, draslík, hořčík, vitamin E, B vitaminy, vlákninu a další živiny. Pomáhají při střevních i žaludečních potížích, posilují imunitu a působí příznivě na trávicí systém.

Působí také proti stresu a únavě. Pravidelná konzumace potravin se zvýšeným obsahem draslíku, jako jsou právě ovesné vločky, pomáhá proti momentální i chronické únavě. Navíc vločky umí výborně udržovat hladinu krevního cukru a chrání vás tak před náhlými pocity hladu.

Vsaďte na čočku

Čočka v sobě obsahuje spoustu železa a díky tomu je skvělou potravinou, která zahání únavu a vyčerpání. Obsahem železa se vyrovná i masu. Do svého jídelníčku by ji měli zařadit i lidé trpící chudokrevností. Navíc je to nízkokalorická potravina, s minimálním obsahem tuku, ale s vysokým obsahem bílkovin. Co tak zapomenout na věčné brambory a rýži a vyzkoušet výživnou a navíc levnou alternativu zdravé přílohy. Dát si jí ovšem můžete i jako hlavní jídlo. Třeba v podobě čočkových karbanátků, nebo čočkového salátu. 

Malá, ale šikovná

Ideálními bojovníky proti letargii jsou semena a ořechy, které jsou bohaté na všechny přírodní živiny jako vápník, fosfor, hořčík, draslík, železo a vitamin B. Mezi potravinami rostlinného původu vedou i v obsahu bílkovin. 

Dýňová semínka

Jsou bohatá především na fosfor, zinek a vitamin E. Obsahují také vitaminy A, D, vitaminy skupiny B a minerály jako draslík, mangan a měď. V těle umí zvýšit hladiny těch správných hormonů, které regulují naši náladu. Navíc chutnají, takže se nebojte mít je stále po ruce a během dne průběžně uzobávejte.

Banány na dobrou náladu

Jestli existuje nějaké univerzální ovoce, pak jsou to banány. Jsou sladké, dodají nám spoustu energie a navíc obsahují značné množství tryptofanu, který nám zlepší náladu a povzbudí nás. Dejte si je kdykoliv během dne, když ucítíte nedostatek energie nebo přicházející špatnou náladu. Navíc obsahují vysoké množství draslíku, vitamin A, C a některé ze skupiny vitaminů B, dále stopové prvky jako hořčík, fosfor a železo, které naše tělo rovněž potřebuje.

Nezapomeňte na hydrataci

Správná hydratace ovlivňuje myšlenkový výkon, vytrvalost i náladu. Proto vždy mějte po ruce konvičku s neslazeným čajem nebo neperlivou vodu. Pokud vám nechutná obyčejná voda, zakápněte ji čerstvou citronovou, limetkovou nebo pomerančovou šťávou. Citrusové plody nejen dodají vodě lepší chuť, ale také obsahují prospěšné antioxidanty. Jestliže potřebujete dobít baterky, určitě neuškodí šálek kvalitní kávy nebo čaje. S nápoji obsahující kofein to ale zase nepřehánějte. Nejenže jsou návykové, ale také mohou snadno narušit váš spánkový cyklus.

Další zajímavé články