Jídlo

Na co si dát pozor při konzumaci jinak velmi zdravých potravin

O některých potravinách se všeobecně ví, že by je člověk neměl konzumovat syrové

autor

Klára Sanders

15. dubna 2021

 
FOTO / Pixabay
Existuje seznam potravin, které jsou nabité vitamíny a jinými zdraví prospěšnými látkami. Měl by k němu ale existovat další seznam, a to v jaké podobě tyto potraviny konzumovat a jak je upravovat. Některé potraviny je totiž lepší konzumovat syrové a jiné jsou syrové zdraví nebezpečné.
Reklama

Většina z nás ví, jak kterou potravinu upravit, ale někdy je lepší se přece jenom ujistit. O některých potravinách se všeobecně ví, že by je člověk neměl konzumovat syrové, u některých vás to ale může překvapit. Pokud si tedy nechcete zadělávat na potíže, raději si jejich seznam bedlivě přečtěte. Prozradíme vám i to, co vám po snězení těchto potravin v syrové podobě může hrozit.

Nejde totiž jen o nějaké lehké střevní potíže. Jedna výborná pochutina, ze které hospodyňky rády připravují skvělý koláč, může dokonce v syrovém stavu zabíjet.

Para ořechy

Para ořechy jsou zdrojem selenu, tedy stopového prvku, který hraje zásadní roli v reprodukci a pomáhá lidskému tělu bojovat s infekcemi. S konzumací bychom však měli být opatrní. Pouhý jeden ořech může obsahovat až 90 mikrogramů selenu, což je téměř dvakrát tolik, než je doporučovaná denní dávka!

Pokud si občas dopřejete několik para ořechů, nic se samozřejmě nestane. V případě, že se s nimi budete ládovat každý den, vám však hrozí nepříjemné zdravotní problémy jakými může být například vypadávání vlasů, gastrointestinální a neurologické problémy, závratě či dokonce, u zvláště citlivých jedinců, selhání ledvin.

Vejce

Jíst syrová vejce je hotový hazard se zdravím. Mnoho sportovců na to nedbá a pravidelně si vyrábí speciální koktejly ze syrových vajíček s vidinou nárůstu svalové hmoty. Pojídáním syrových vajec se ale vystavujete riziku salmonelózy, která napadá asi jedno z 30 tisíc vajec. Infekce salmonelózy je vždy ukrytá ve žloutku, dejte si proto pozor na tekuté žloutky i po uvaření.

Brambory

Nikdy nejezte syrové brambory. Obsahují totiž amidy, které tělo nedokáže strávit. Docílili byste pouze toho, že byste byli nadmutí a trpěli dalšími trávicími potížemi. A nejen to!  V bramborách, které jsou delší čas skladovány v teple a vlhku, totiž vzniká solanin, který může způsobit otravu. 

Drůbež

Stejně jako vejce, i drůbeží maso je výrazným zdrojem salmonely. Podle odhadů je asi 50 % syrového kuřecího masa zasaženo bakteriemi. Je tedy důležité ho dostatečně tepelně zpracovat, a to až při teplotě 74 °C, kdy se všechny nebezpečné látky zahubí. Pozor si dejte především v létě při grilování. Lidé totiž často spěchají a jedí maso nedopečené, k nakažení salmonelou nebo jiným střevním potížím je pak jen krůček.

Vepřové maso

Steaky z vepřového masa mohou být pro někoho nepřekonatelnou pochoutkou. Vždy ale dbejte na to, aby byly steaky řádně propečené. V syrovém mase totiž číhají infekce nebo vajíčka tasemnice.

Konzervovaný tuňák

Je plný bílkovin a důležitých omega-3 mastných kyselin. Nicméně konzervovaný tuňák obsahuje rtuť, která může poškodit nervový systém a mozek ještě nevyvinutého plodu i malých dětí. Vyšší množství rtuti může být jedovaté, odborníci však nevědí přesně, jak velké množství rtuti způsobuje zdravotní problémy.

Jak se říká, všeho s mírou. Když zkonzumujete konzervu tuňáka týdně, pak je pravděpodobné, že své zdraví nijak neohrozíte. I tak by si ale na tuto potravinu měly dávat pozor těhotné a kojící ženy, ale i ty, které se o otěhotnění snaží.

Maniok

Maniok se pěstuje v tropech celého světa pro výživné kořenové hlízy, ale lidé ho často pěstují ve skleníku i v našich podmínkách. Obsahuje množství škrobu, podobně jako brambory, a je bohatý na vitaminy a minerály. Chuť je však od brambor odlišná. Tato plodina však v sobě skrývá škodlivou látku v podobě kyanogenních glykosidů v listech a kořenech. Proto musí být maniok vždy dobře uvařen poté, co byl důkladně omyt a oloupán.

Rebarbora

Nejhorší ze všech potravin je zřejmě syrová rebarbora. Rebarborový koláč je sice výtečný, ale konzumace některých syrových částí této rostliny vás může i zabít. Jsou to hlavně listy, kterým je potřeba se velkým obloukem vyhnout. Obsahují vysoké procento kyseliny šťavelové, která může vážně poškodit ledviny a v krajním případě způsobit i smrt.

Lilek

Se syrovými lilky je to podobné jako s bramborami. Především mladé plody sklizené před počátkem zralosti obsahují solanin, který vyvolává žaludeční a střevní potíže. Sice by tato látka v plné síle účinkovala až po konzumaci většího množství, lepší je ale neriskovat.

Červené fazole

Jsou bohaté na vlákninu a antioxidanty a jsou považovány za zdravou plodinu. Platí to ovšem jen tehdy, pokud jste je vařili nejméně deset minut. Pokud byste si na nich pochutnali v syrové podobě, toxin fytohemaglutinin by vykonal své. Zlikvidoval by vám žaludek a střeva a s velkou pravděpodobností byste se cítili stejně jako po otravě jídlem.

Hořké mandle

Na rozdíl od sladkých obsahují nebezpečnou kombinaci kyseliny kyanaté a vody. Naštěstí je stačí povařit, abyste se tomuto nebezpečí vyhnuli. Pokud hořké mandle milujete a dopřejete si sem tam dvě či tři jádra, nic se neděje. Smrt může nastat až po snězení 50 a více mandlí.

Mléko

Pokud si myslíte, že čerstvé mléko přímo od krávy je to nejlepší, co pro své zdraví můžete udělat, vědci by vás zřejmě rychle vyvedli z omylu. Pasterizované mléko je podstatně bezpečnější. Pasterizací se totiž zničí škodlivé bakterie, jako jsou bakterie escherichia coli a salmonela. Syrové mléko s sebou nese stopadesátkrát větší riziko vzniku chorob z potravin než další mléčné výrobky.

Zelené výhonky

Naklíčené zelené výhonky bývají součástí snad každé zdravé stravy. I ony ale mohou být zákeřné. Rostou totiž ve vlhkém a teplém prostředí, což přispívá k šíření bakterií escherichia coli, salmonely a listérie. Proto je vhodné je pořádně omýt a před jídlem uvařit. Odborníci v tomto ohledu upozorňují zejména na výhonky pořízené v obchodě. Pokud si je vypěstujete doma sami, nemělo by být prý riziko tak velké.

I u zdravé stravy platí, všeho s mírou. Jak je vidět, tak i potraviny obecně považované za zdravé, mohou být za určitých okolností tělu nebezpečné.

Další zajímavé články