Pokud má být med opravdu prospěšný, dbejte na to, kde ho kupujete. Ideálně si ho pořiďte přímo od nějakého včelaře. V běžných obchodech jsou totiž medy většinou ředěné.
Co med, to originál
To se týká chuti i obsahu cenných minerálních látek, vitaminů, enzymů, aminokyselin a bílkovin. Směsice z květů bývají vyvážené chuťově i obsahem prospěšných látek, jednodruhové medy zase poskytují konkrétní chuť či vůni. Záleží, co kdo upřednostňuje. Nelze říct, že je některý prospěšnější než nějaký jiný. Ale rozdíly pochopitelně existují. Jarní med mívá ostřejší chuť a vysoký obsah cukru, takže velmi rychle krystalizuje. Na druhou stranu je v něm síla prvních jarních rostlin. Je skvělou prevencí jarních alergických projevů.
Letní med často voní po bezinkách, lípě a mátě. Poslední srpnové stáčení medu v sobě nese melancholii končícího léta. Bývá to tmavé těžce tekoucí zlato, které zůstává tekuté po celý rok. Pozdní léto provoní při tomto stáčení celou stáčírnu a svou vůní přiláká včely z celého okolí.
Kde všude med pomáhá?
Výborný jako prevence
Doporučuje se užívat denně nalačno půl hodiny před snídaní jednu polévkovou lžíci medu. Vhodné je med rozpustit ve vlažné vodě nebo čaji, protože neředěný může někdy vyvolávat pálení žáhy, někdo zase nemá rád jeho výrazně sladkou chuť.
Na dobré trávení
Nejenže med dodává tělu energii, aniž by zatěžoval trávicí soustavu, ale navíc dokáže povzbudit činnost střev při vleklé zácpě a naopak zklidnit střeva u neinfekčních průjmů.
Dextriny obsažené v medu hojí poraněnou sliznici, a proto se med používá při žaludečních vředech, vředech dvanácterníku nebo při zánětech sliznice tlustého střeva. Pravidelné pití medové vody ráno nalačno dokáže nejen snížit intenzitu a frekvenci obtíží, ale i urychlit hojení žaludečních nebo dvanácterníkových vředů.
Antibakteriální účinky
Není pochyb o tom, že med dokáže ničit bakterie. Studie prokázaly, že je účinný například proti salmonele nebo bakterii s názvem Escherichia coli. Určité druhy novozélandského a malajsijského medu dokonce obstály v boji proti bakteriím Staphylococcus aureus a Helicobacter pylori. Podle odborníků je to tím, že většina včel do něj při opylování ukládá peroxid vodíku, který má silné oxidační i redukční vlastnosti. Kromě toho je med přirozeně acidní, což jeho sílu v boji proti bakteriím jenom umocňuje. Není proto divu, že je med podle studií účinný i při léčbě vředů, proleženin, popálenin a zánětů.
Na dobrý spánek
Trpíte nespavostí? Lehnete si do postele, ale další dvě hodiny se pouze převalujete ze strany na stranu? Nesahejte hned po prášcích na spaní, ale vyzkoušejte med a mléko. Do hrnku s teplým mlékem přijdete dvě čajové lžičky medu. Po této medicíně by se vám mělo usínat trochu lépe.
Na akné a jizvy
Med je skvělým pomocníkem například u poranění kůže. Zlepšuje a urychluje hojení a zamezuje vzniku zánětů. Lze je aplikovat i na otoky či jizvy. Pomáhá i jako prevence vrásek. Pokožku totiž krásně hydratuje a vyživuje. Sáhnout po něm mohou i lidé s problematickou či přecitlivělou pokožkou. A pokud si chcete dopřát masku, která pomůže i v boji proti akné, vsaďte na kombinaci medu a kurkumy.
Jak dlouho vám doma vydrží med?
Med je sám o sobě bezproblémově skladovatelný a trvanlivý. Pokud je med nalitý až po okraj v čistých sklenicích a dobře uzavřen víčkem, lze ho mít bez starosti ve spíži i několik let. Zkazit se může nevhodnou manipulací. Pokud med nabíráme znečištěnou lžičkou například mokrou od čaje, riskujeme zanesení bakterií a následné kvašení.