Příčiny zadržování vody v těle mohou být různé. Například nadměrné solení, konzumace potravin a nápojů obsahujících cukr, ale třeba i nedostatek draslíku v jídelníčku.
Protože právě draslík je potřebný pro regulaci vyváženosti tekutin v organismu. Důležitý je také dostatek vápníku. Je totiž prokázáno, že ženy, které mají nízký příjem vápníku, mají častější problémy s ukládáním vody v těle.
Denní dávka draslíku
Draslík zajišťuje správnou regulaci tekutin v těle a má na starosti i správné fungování orgánů. Pokud konzumujete potraviny s nízkým obsahem draslíku a naopak si dopřáváte jídlo s vysokým obsahem sodíku a současně provádíte fyzicky náročné činnosti, může to vést k zadržování vody v těle. Pak můžete přibírat na váze, mohou se dostavit křeče a bolesti svalů a vytvořit nepříjemné otoky zejména dolních končetin.
Ohroženy jsou i vaše ledviny a srdce. Mezi doporučené potraviny, které obsahují draslík, patří například brambory, fazole, rajčata, sušené ovoce (meruňky, broskve, fíky,), banány, avokádo, mléko, ryby. Denně byste měli přijmout přibližně 4-5 gramů draslíku.
Pomůže i vitamin B6
Vitamin B6 je důležitým zdrojem koenzymů, které hrají klíčovou roli v metabolismu bílkovin, tuků a uhlohydrátů. Mimo jiné své účinky na organismus je potřebný také pro správné fungování nervového, trávicího a imunitního systému. A také zajišťuje rovnováhu vody v těle. Pokud vám bude chybět, může to mít za následek i poruchy v „hospodaření“ s vodou v těle. Mezi potraviny s vysokým obsahem vitaminu B6 patří kuřecí maso, tuňák, hovězí maso, slunečnicová semínka, sušené ovoce, banány, brambory a pistácie.
Dbejte na dostatek tekutin
Pokud si myslíte, že snížením příjmu tekutin se jich začne vaše tělo zbavovat, jste na omylu. Ideální hospodaření s vodou v organismu zajistí hlavně správný pitný režim. Nejvhodnější na pití je obyčejná voda, bez bublin. A kromě toho můžete do jídelníčku zařadit ještě pár odvodňujících potravin.
Obyčejná petržel
Kdo by řekl, že obyčejná kořenová petržel si umí poradit s odvodněním těla. Ale je to tak. Obsahuje totiž flavonoidy, které mají močopudné účinky. Kromě toho obsahuje notnou dávku vitaminu C, betakaroten, železo, mangan, draslík, fosfor, hořčík a další minerály. A zkuste si petržel dát k masu. Proč? Díky svým močopudným účinkům totiž pomáhá vyloučit nadměrnou kyselinu močovou vznikající při trávení masa a chrání vás tak před dnou.
Šťavnaté melouny
Tato oblíbená letní pochutina je plná vody obsahuje i velké procento vitaminu A, vitaminy řady B, vitamin C a další minerální prvky. Kombinace těchto prvků je silně močopudná. Obsažená vláknina působí i proti zácpě a díky vysokému obsahu vody pomáhají melouny zároveň stabilizovat poměr vody a soli v organismu.
Vsaďte na salátovou okurku
Taková salátová okurka je přímo úžasným zdrojem vody, obsahuje jí totiž více než 95 %. Je nízkokalorická a má významné detoxikační účinky. Podporuje činnost jater, žlučníku a střev. Z minerálů je zastoupen mimo jiné i draslík a vápník. Okurka je považována za nejúčinnější přírodní diuretikum.
Dejte si rukolu
Pokud jste milovníci salátů, pak si do něj nezapomeňte dávat rukolu. Jednak má tato zelenina velký obsah vitaminu C a betakarotenu a navíc pomáhá detoxikovat játra a pročišťovat krev. Kromě toho je známá i díky svým močopudným a mírně projímavým účinkům.