Naše biologické hodiny jsou ovládány cirkadiánními rytmy, které jsou ovlivňovány světlem a tmou. Tyto cirkadiánní rytmy jsou důvodem, proč se ráno cítíme čerství a v noci ospalí. Vědci se ve skutečnosti domnívají, že každý máme různé "hodiny“, kterými se řídí biologické procesy v našich játrech, střevech a dokonce i srdci, přesto je cirkadiánní rytmus velmi důležitý.
Všichni víme, jak důležitý je pro naše tělo spánek, a proto odborníci vysvětlují, jak se můžeme stravovat v cirkadiánních rytmech, což má za následek lepší noční spánek, lepší náladu a nějaké to kilo dolů.
Co je cirkadiánní strava
„Zjednodušeně řečeno, cirkadiánní strava nebo strava podle tělesných hodin je časově omezený způsob stravování, který pracuje synchronně s vnitřními hodinami vašeho těla,“ vysvětluje výživová poradkyně Jessica Shand.
Například by to znamenalo jíst během denního světla, v okně 12 hodin nebo méně, a pak nejíst vůbec a postit se po zbytek dne. Typicky to znamená jíst větší jídla na začátku dne a vaše poslední pak bude menší a lehčí.
Výhody cirkadiánní stravy
Jon Denoris, vědecký pracovník v oblasti stravy a cvičení, tvrdí, že mezi výhody této diety patří lepší zdraví, úbytek na váze, lepší funkce střev a samozřejmě lepší spánek. Výživová poradkyně Kim Pearson dodává, že existuje mnoho výhod plynoucích z omezeného půstu, včetně vylepšené opravy buněk, snížení oxidačního stresu a ochrany před vážnými chorobami.
Další výhodou půstu v rámci této diety je, že by mohl pomoci zlepšit naše trávení. Jo Webber, ájurvédský praktik, vysvětluje, že "cirkadiánní strava skutečně podporuje trávení. Motorický komplex se aktivuje každých 90 minut a zahajuje čisticí vlnu našeho zažívacího traktu, ale pouze pokud není k dispozici žádné jídlo. Aby to správně fungovalo, musíme si mezi jídly nechat asi 4 až 5 hodin a v noci asi 12 hodin.“
Jak na to?
Cirkadiánní strava je v podstatě formou přerušovaného půstu. „Představte si své první jídlo dne, tedy snídani, kterou se otevře vaše stravovací okno,“ říká Denoris. „Čím dříve s jídlem skončíte, tím lépe. Výzkumy ukazují, že inzulínová odpověď je lepší v první polovině dne a horší ve druhé polovině. Pokud si dáte první jídlo v 10 hodin ráno, měli byste dojíst do 20 hodin pokud dodržujete desetihodinové okno, v 18 hodin v případě osmihodinového okna.
Cílem je samozřejmě plnohodnotná snídaně, která by měla obsahovat vlákninu, bílkoviny a zdravé tuky. Večer by měl zase být ve znamení bílkovin a zeleniny.
Pokud jde o specifika potravin, které si vyberete, odborníci doporučují hodně zeleniny pro každé jídlo. Pokud jde o bílkoviny, vyberte si drůbež, vejce, přírodní nebo řecký jogurt a ryby. Pro vegetariány by dobrým zdrojem bílkovin mohla být například quinoa, čočka, ořechy, semena či fazole. Pokud jde o nápoje, milovníci kávy nebudou rádi. Tato dieta se vyhýbá kofeinu a také alkoholu, naopak doporučuje kromě jiného denně vypít osm sklenic vody.
Zdroj: houseofwellness.com.au, byrdie.com.