Med je oblíbený nejen jako sladká potravina, ale také jako přírodní lék, jehož užíváním je možné předcházet mnoha zdravotním obtížím nebo se lépe vypořádat s již probíhající nemocí. Med je zcela po právu považován za přírodní antibiotikum, protože je schopen ničit bakterie a celkově posilovat obranyschopnost organismu.
Co med, to originál
Co med, to originál. To se týká chuti, vzhledu i obsahu cenných minerálních látek, vitaminů, enzymů, aminokyselin a bílkovin.
Směsice z květů bývají vyvážené chuťově i obsahem prospěšných látek, jednodruhové medy zase poskytují konkrétní chuť či vůni. Záleží, co kdo upřednostňuje. Nelze říct, že je některý prospěšnější víc a některý míň.
Jak poznat kvalitní med
Co už o kvalitě medu mnohé napoví, to je jeho konzistence. Med nesmí být příliš řídký. Pokud se ve sklenici přelévá jak voda, není to správně a zřejmě se nejedná o čistě přírodní produkt. Kvalitní med by se měl spíše pomalu táhnout.
Proč med cukernatí
Krystalizace je přirozená vlastnost medu a je závislá na podílu glukózy a fruktózy. Čím vyšší je obsah glukózy v medu, tím rychleji med tuhne a cukernatí.
Glukózu obsahuje hlavně světlý květový med. Tmavší med (medovicový) obsahuje naopak vyšší podíl fruktózy, což způsobí, že med zůstane déle tekutý. I zkrystalizovaný med si však uchovává všechny své pozitivní vlastnosti.
Med nám vydrží i roky
Med je sám o sobě bezproblémově skladovatelný a trvanlivý. Pokud je med až po okraj v čistých sklenicích a dobře uzavřen víčkem, lze ho mít bez starosti ve spíži i několik let. Zkazit se může nevhodnou manipulací. Pokud med nabíráme znečištěnou lžičkou například mokrou od čaje či olíznutou, riskujeme zanesení bakterií a následné kvašení.
Kdy med pomáhá
Med může být prevencí i lékem rýmy, zánětu průdušek a horních cest dýchacích, chřipky, civilizačních chorob a dalších obtíží plynoucích z nezdravého životního stylu. Dokáže čistit tělo od toxinů a volných radikálů, které způsobují rychlé stárnutí buněk. Úspěšný je i při terapii kožních problémů, jako jsou vyrážky, rány, popáleniny, omrzliny, proleženiny a další.
Kdy může med uškodit
Jediné, kdy je potřeba dát si velký pozor je u malých dětí do jednoho roku. Med jednoznačně patří mezi potraviny, které by dítě v tomto věku nemělo konzumovat, jelikož může obsahovat Clostridium botulinum, tedy bakterii, která může být příčinou kojeneckého botulismu.
Kojenecký botulismus
Kojenci jsou náchylní k botulismu v prvním roce života, přičemž více než 90 % případů se vyskytuje u kojenců mladších šesti měsíců. Ke kojeneckému botulismu dochází po konzumaci spor bakterie, jelikož střevní mikroflóra kojenců není ještě dostatečně vyvinutá, aby dokázala její růst zastavit.
Lékařská věda dosud zcela neobjasnila všechny faktory, které zapříčiňují, že jsou na tuto bakterii kojenci citliví, ale domnívají se, že nekyselé žaludeční šťávy dítěte, tělesná teplota a anaerobní prostředí vytvářejí ideální podmínky pro růst spor, usídlení v tenkém střevu a následnou produkci botulotoxinu.
Botulotoxin poté zastavuje činnost nervových zakončení. Typickými symptomy kojeneckého botulismu jsou zácpa, otupělost, celková slabost, obtíže s příjmem stravy a v nejhorších případech může dojít až k paralýze (ochrnutí). Med je jedinou známou potravinou spojovanou s kojeneckým botulismem. Právě proto by se dětem do jednoho roku věku neměl podávat.
Věděli jste, že...?
Věděli jste, že med vede žebříček nejčastěji pančovaných potravin? Kvalitní med je něco jako přírodní lék a je našemu zdraví velmi prospěšný. Ovšem pouze v případě, že jde skutečně o čistý med, tedy bez příměsí, kterou bývá často melasa, dextróza či kukuřičný sirup. Stejně by neměl být med ani zahuštěný, třeba škrobem. Pravý med je tedy jen čistým produktem včel. Nepravý med poznáte i podle toho, že ani po delším čase nekrystalizuje.
Zdroj: healthline.com, kidshealth.org.