Zdraví

Poznat kvalitní a chutný med vyžaduje značnou dávku pozornosti. Etiketa a domácí test kvality vám napoví

Kdo chce dobrý med, musí se naučit základní postup při jeho výběru

autor

Anna Janoušková

14. prosince 2021

 
FOTO / Unsplash
Kvalitní med potřebujeme nejen do vánočního pečení, ale i do dalších chutných receptů, nápojů, a především pro podporu svého zdraví. Jak ale poznat už v obchodě, co sklenice, kterou držíte v ruce, obsahuje? Jaká jsou rizika nekvalitních medů a kam se vydat pro ty kvalitní? To vše vám poradíme v dnešním článku.
Reklama

O tom, že krásně zlatý tekutý med nemusí být nutně tím nejlepším, a naopak cukernatý tím nejméně kvalitním, jsme už psali. Poznat na první pohled už v obchodě, co si nesete domů, je pro vaše zdraví, ale i vaření či pečení, neméně důležité. Rozdíl mezi medy totiž poznáte v obchodě na první pohled. Stačí vědět, na co se dívat.

Pokud můžete, volte český med od včelaře

Rozhodně nejlepší, co můžete udělat, je objednat med do zásoby přímo od včelaře z České Republiky. Ve většině případů se jedná o pravý, kvalitní a nenastavovaný med, který u nás podléhá velmi přísným kontrolám. Nesmí obsahovat zbytky žádných léčiv, je vždy jednodruhový, nikoliv míchaný, jak tomu často bývá u zpracovatelských firem, a navíc není nadměrně zahřívaný, což zbytečně ničí jeho léčivé látky. Pokud však z jakéhokoliv důvodu med od včelaře koupit nemůžete, nebo nechcete, je potřeba se v obchodě soustředit na řadu věcí.

Sledujte etiketu

Prvním, co byste měli udělat, pokud chcete koupit dobrý med, je zaměřit se na jeho obal. Zjistěte, odkud med pochází. Zárukou kvality je původ z našich lesů a hájů a naopak jistotou, že kupujete méně kvalitní, nebo dokonce nekvalitní med, je původ v zemích EU nebo nejhůře mimo země EU. Nikdy totiž nemáte jistotu, jaké podmínky med při výrobě musel splňovat a co všechno obsahuje. V českém medu nesmějí být například antibiotika, v medech mimo země EU byly už několikrát nalezeny zbytky různých léčiv a chemických látek.

Není doslazován cukrem?

Když si kupujete med, činíte tak nejspíš proto, že chcete alternativu k rafinovanému cukru. Ať už pro jeho chuťové či léčivé účinky. Některé medy však mohou být kvůli snížení ceny doslazovány, což je něco, co nechcete. Laik však zjistí obsah cukru na první pohled jen velmi obtížně. Obecně totiž platí, že „cukernaté“ medy mohou obsahovat přidaný cukr, ovšem pravý medovicový med má strukturu velmi podobnou. Neplatí tudíž, že cukernatý med je nekvalitní. Je potřeba další zkoumání. Zkuste proto test domácí kvality, který uvádíme v závěru článku.

Cukernatý nebo tekutý?

Aby to bylo ještě o něco složitější, ani tekutý med není zárukou kvality. Možná neobsahuje přidaný cukr, což ale na první pohled také nelze poznat, ale je zárukou, že obsahuje mnohem méně zdraví prospěšných látek. Tekutá konzistence se totiž získává zahříváním medu, což, jak víme, medu neprospívá, protože dochází k ničení cenných látek. Navíc i tekutý med může v chladu začít cukernatět a není to žádná závada. Naopak. Pokud zakoupíte tekutý med a ani po půl roce nezačne cukernatět, je něco špatně. Pravděpodobně byl zahřát na velmi vysokou teplotu, což tento proces zastavilo nebo zbrzdilo. Navíc med přišel o všechny prospěšné látky a máte tak doma jen chutnější roztok cukru.

Otestujte kvalitu doma

Nejlépe však poznáte, zda máte doma kvalitní med, pokud ho podrobíte krátkému testu, který se skládá ze čtyř kroků:

  • rozpustnost – naberte med na lžičku, ponořte ji do sklenice s vlažnou vodou a lehce zamíchejte. Pančovaný med cukrem se okamžitě rozpustí, kvalitní cukernatý med nikoliv,
  • hořlavost – tento experiment by neměly provádět děti bez dozoru. Faktem však je, že pravý med hoří. Potřete tedy medem kousek vaty nebo vatovou tyčinku a zapalte. Pokud med obsahuje vyšší procento vody, než je povoleno, hořet vám nebude, nebo bude prskat, jako když cáknete mokrou rukou na rozpálenou pánev,
  • vzlínavost – co se týče vzlínavosti, pravý med je na tom ovšem hůře. Kápněte trochu medu na kuchyňskou utěrku nebo ubrousek a sledujte, jak rychle med nasaje. Nekvalitní med ubrousek nasaje rychle a objeví se kolem něj mokrá skvrna,
  • viskozita – kvalitní med se táhne. Neexistuje, aby se ve skleničce přeléval jako voda.

Zdroj: ekovcelar.cz, pleva.cz.

Další zajímavé články