Zdraví

Nastavte si s novým rokem správný stravovací režim a kila půjdou dolů sama

Naučte se co kdy jíst a vaše tělo vám to vrátí

autor

Anna Janoušková

11. ledna 2022

 
FOTO / Pexels
Začátek nového roku bere spousta lidí jako příležitost k zásadním změnám v životě a nejčastěji si přejeme žít zdravěji. Někdo chce skončit s cigaretami, jiný se dá na cvičení a další se třeba rozhodne změnit práci, která ho příliš stresuje. Jak to ale udělat, aby vám odhodlání vydrželo déle než první měsíc v novém roce? Zkuste namísto jedné velké změny zařadit do života několik drobných kroků, díky kterým se budete cítit lépe, ale zároveň vás jejich dodržování nebude stát velké úsilí
Reklama

Po svátečním přejídání se řada lidí rozhodne se začátkem nového roku zahájit dietu. Na přechodu ke zdravějšímu jídelníčku není nic špatného, jen bychom se tím neměli připravit o potěšení z jídla. Vyměnit oblíbené řízky a buchty za suchary, a přitom se cítit spokojeně nejspíše nikdo nedokáže.

Správnou cestou je změna v přístupu, ne dieta

Kdo touží zhubnout, měl by jíst pravidelně, menší porce, nepřehánět to s tuky a cukry, a především se dostatečně hýbat. Pochutnat si na jídle můžeme, i když je zároveň zdravé. Hladovění a odpírání si všech dobrot vede pouze k nastartování jojo efektu, kdy po skončení diety nabere tělo kila rychle zpět.

TIP BYLINKÁŘKY:

Chcete-li podpořit metabolismus a hubnout přirozenou cestou, zkuste bylinky. Pro redukci hmotnosti můžete zvolit několik bylinných prostředků. Jednak výtažek ze čnělek kukuřice, který zároveň odvodňuje organismus, dále tinkturu maté. Také třezelka a vřes vám mohou být v tomto směru užitečné. Osvědčený prostředek pro redukci hmotnosti je směs ananasu, vinných hroznů a mořských řas.

Objevte kouzlo vaření

Zdravý jídelníček si nejlépe ohlídáte, když se místo na restaurace spolehnete na vlastní kuchařské umění. Pokud s vařením nemáte příliš zkušeností, zkuste začít jednoduše. Ať už vám chutná maso, saláty, nebo zeleninova, jednoduchých jídel existují desítky. Ugrilovat lilek se sýrem nebo upéct kuře a uvařit rýži přece zvládne každý. Navíc, každý má jiné chutě a na rozdíl od kuchaře v restauraci si připravíte oběd přesně podle svého vkusu. Plánování, nakupování a samotné vaření sice zabere čas, ale pusťte si k němu oblíbenou hudbu nebo zajímavý podcast a třeba se chvilky v kuchyni stanou vaší oblíbenou částí dne.

Denní stravovací režim

Přeskočit snídani, odbýt oběd a pak se nacpat k prasknutí večer - to je bohužel smutná rutina mnoha z nás, kteří přes den nevědí, kam dřív skočit a večer se to snaží dohnat vydatnou večeří, kdy je navíc tělo tak vyhladovělé, že vás donutí spořádat první poslední. Každý den by měl váš stravovací režim vypadat následovně:

Snídaně: první ranní jídlo vám pomůže začít den a doplnit potřebnou energii. Skvělé je přichystat si stravu bohatou na bílkoviny a vlákninu v kombinaci s čerstvým ovocem. Příkladem může být ovesná kaše, cereálie, celozrnné pečivo, jogurt, tvaroh, šunka, ale i ořechy či semínka. Naopak se vyhněte vysoce tučným a kalorickým potravinám.

Dopolední svačina: záleží na tom, kdy snídáte. Pokud snídáte později než v 8 hodin ráno, je možné, že dopolední svačinu nepotřebujete, protože pocit hladu až do oběda v poledne nepocítíte. Máte-li však dopoledne hlad, dopřejte si ideálně lehkou svačinku v podobě bílého jogurtu s ovocem, hrst oříšků, žitný chléb či knäckebrot s mrkvovou či celerovou pomazánkou či kefírový nápoj.

Oběd: je největším a hlavním jídlem dne, které by mělo obsahovat všechny potřebné živiny v dostatečné míře. Správný a vyvážený oběd by měl obsahovat zdroj kvalitních bílkovin (libové maso, ryby, luštěniny, sýry nebo vejce), přílohu (například brambory, rýži, těstoviny), dále kvalitní tuky a zeleninu v jakékoliv formě. Nezapomínejte také na pitný režim.

Odpolední svačina: od dopolední svačiny se liší v tom, že byste měli omezit sacharidy a celkově si dopřát menší porci než v dopoledních hodinách. Sladké musli tyčinky, ovoce a ovocné jogurty nahraďte plátkem celozrnného pečiva s tvarohovou pomazánkou a zeleninovou oblohou.

Večeře: je jídlem, které by se rozhodně nemělo vynechávat. V případě, že půjdete spát hladoví, může dojít k tomu, že v noci vyjíte půlku ledničky. Vhodnou večeři si můžete představit jako menší oběd, který byste si měli dopřát zhruba 3 hodiny před spánkem. Součástí večeře by měly být kvalitní bílkoviny, složené sacharidy a velká porce zeleniny. Talíř si lze rozložit do čtyř částí, z nichž jedna je pro bílkovinu, druhá pro sacharidy, třetí pro barevnou zeleninu a čtvrtá pro salát.

Druhá večeře: pokud jste aktivní dlouho do noci, můžete si dát ještě druhou večeři, která se svým složením podobá lehčí odpolední svačince.

Bojujte proti špatné náladě

Duševní pohoda je pro naši spokojenost zcela zásadní. Spoustu věcí, co se nám přihodí, ovlivnit nemůžeme, ale jsou chvíle, kdy si můžeme vybrat, jak se k situaci postavíme. Můžeme si například vědomě zakázat zbytečné nadávání. Politika, počasí, filmy nebo ostatní lidé – na všem najdeme něco, co nám vadí. Pokud ale neustále jen kritizujete, stěžujete si a vše odsuzujete, jen tím posilujete vlastní špatnou náladu. Pokud se přistihnete, že v hovoru převládá negativita, řekněte si „dost“. Zkuste se zaměřit na věci, které se vám líbí, a mluvte o tom, co máte rádi. Stejně tak se naučte nepitvat ve věcech, co se vám nepovedly.

TIP BYLINKÁŘKY:

Pokud vás často přepadá neklid a máte například i problémy s usínáním, vyzkoušejte bylinnou tinkturu. Existuje několik bylin, které vám mohou pomoci zklidnit organismus a navodit spánek. Odedávna se používá vrbka, třezalka a kozlík lékařský. Mimořádné působení mají gemmoterapeutika lípa, bakopa a šišák bajkalský. K regeneraci nervové soustavy pro snadnější navození spánku můžete využít bělotrn a javor babyku.

Zdroj: verywellfit.com, www.womanonly.cz, TZ Naděje.

Další zajímavé články