Kultura a styl

Nejlepší novoroční předsevzetí: Zbavte se pocitu hladu nadobro a konečně zhubněte

Hladovění ke správné a fungující dietě nepatří

autor

Jitka Wolfová

03. ledna 2022

 
FOTO / Pexels
Zvládání hladu bývá při hubnutí tou největší překážkou. I sebelepší dieta nebude nikdy fungovat, když při ní budeme trpět hlady. Takový režim totiž není z dlouhodobého hlediska udržitelný a jeho dodržování není motivující. Nejdůležitější je zjistit, proč vůbec hladem trpíme.
Reklama

Mnoho lidí, kteří chtějí po vánočních svátcích zhubnout nějaké to kilo, si stěžuje, že je nebaví počítat kalorie nebo cvičit. Od diet je také nejvíce odrazuje myšlenka, že při nich nutně musí hladovět. To ovšem není pravda a u správné diety se naopak hladovět nedoporučuje.

Hladovění není dlouhodobě udržitelné

Jak poznat, zda máte opravdu hlad

Mít hlad není to samé jako mít chuť. Existuje několik způsobů, jak odlišit zdánlivý hlad vyvolaný emocemi, například stresem, od toho skutečného. Nejdříve si sami sobě položte tyto otázky:

  • Kručí mi v břiše?
  • Pociťuji úbytek energie?
  • Cítím se trochu jako v mlze?

Pokud odpověď na některou z těchto otázek zní „ano“, najezte se, a bude vám lépe.

Pokud jíte z jiných důvodů, například z nudy, vzteku nebo smutku, jídlo vám náladu nezlepší, případně jen na krátkou chvíli. V případě, že jsou důvody k jídlu emocionální a potřebu jíst máte jen proto, že vás zrovna něco zlákalo, pravděpodobně se nejedná o skutečný hlad.

Jak se zbavit pocitu hladu?

Cílem kontroly hladu je zbavit se pocitu prázdného žaludku, únavy a závratě, které se s ním pojí. Seznamte se s nejlepšími způsoby, jak na to:

1. Jezte potraviny bohaté na bílkoviny

Bílkoviny zaženou hlad lépe než sacharidy či tuky, snažte se je proto konzumovat v každém jídle. Kromě toho, že se budete cítit lépe, ovlivňuje jejich dostatek také váš mozek, takže budete bystřejší.

2. Správná volba jídelníčku

Voda a vláknina nemají žádné kalorie, pokrmy s vysokým obsahem vlákniny jsou ale hutné, takže vás snadno zasytí. Většina druhů zeleniny (kromě té s vysokým obsahem škrobu, jako jsou brambory, kukuřice či hrášek) obsahuje velmi málo kalorií právě proto, že jsou plné vlákniny a vody. Vodnaté ovoce jako meloun či ananas a bobule bohaté na vlákninu mohou k zasycení také dobře posloužit.

3. Bez energie si nezacvičíte

Tréninková rutina pomůže potlačit hormony hladu, což zkrotí váš apetit. Pro efektivní cvičení je ale potřeba dostatečný přísun živin. Někdy lidé ve snaze zhubnout jedí příliš málo, a pak nemají na cvičení dostatek energie, což je špatně. Pokud máte pocit, že jste kvůli cvičení ještě hladovější, přijímáte málo kalorií.

4. Hlad je převlečená žízeň

Někteří lidé si pletou žízeň s hladem. Místo toho, aby dodali tělu potřebné tekutiny, raději jedí. Pokud budete dodržovat pitný režim, tomuto problému předejdete.

5. Jezte méně, ale častěji

Konzumace malých porcí v několikahodinových intervalech pomáhá stabilizovat hladinu cukru v krvi. To je důležité z toho důvodu, že její náhlý pokles vede k intenzivním pocitům hladu. Pokud vám budou porce ze začátku připadat příliš malé, mějte na paměti, že nejpozději za pár hodin se opět najíte.

Zdroj: healthline.com, TZ Herbalife.

Další zajímavé články