Pití

Připravte si to nejkrémovější ovesné mléko, které chutná božsky a funguje jako skvělá náhražka, když chcete začít den zdravěji

Nebojte se nových chutí, stojí to za to

autor

Kateřina Korňová

03. února 2022

 
FOTO / Depositphotos
Ať už máte na mléko alergii, intoleranci, nechcete jíst mléčné výrobky či produkty živočišné výroby, a nebo zkrátka rádi zkoušíte něco nového, ovesné mléko je pro vás to pravé ořechové. Jeho příprava je tak snadná jako nic na světě, dá se s ním nahradit mléko téměř ve všech ohledech a navíc tělu dodáte tolik zdraví prospěšných látek, že vám nezbyde nic jiného, než si ho jednoduše zamilovat.
Reklama

Při výrobě ovesného mléka nejde o nic jiného, než namočit ovesné vločky do vody, rozmixovat, scedit a užívat si skvělou chuť. Pro namáčení se většinou používají ovesné vločky, přičemž je dobré se vyhnout jumbo ovesným vločkám, které jsou mnohem větší a mnohem déle se namáčejí. Obecně čím je oves hrubší, tím déle trvá, než se namočí.

Alternativní mléka jsou velkým trendem

Pak už jen vyzkoušejte trik se zmáčknutím vloček: zkuste jednu vločku stisknout mezi prsty a pokud je úplně měkká, jsou vločky připravené k mixování. Pak už jen scedíte a je hotovo. Pojďte se ale na přípravu ovesného "nemléka" podívat postupně.

Co budete potřebovat:

  • 100 g ovesných vloček nebo kaše
  • voda
  • špetka soli
  • datlový sirup (volitelně)

Postup:

Ovesné vločky dejte do misky a podlijte vodou, dokud nebudou zcela ponořené. Mísu zakryjte utěrkou a nechte 4 hodiny nebo přes noc na chladném místě, ale ne v lednici.

Směs prosejte, vylijte vodu a několik sekund oplachujte pod tekoucí vodou.

Ovesné vločky nasypte do mixéru nebo kuchyňského robotu. Zalijte 750 ml studené vody a přidejte ½ lžičky jemné mořské soli. Mixujte 2-4 minuty, dokud nebude směs úplně hladká. Čím jemnější směs uděláte, tím krémovější bude mléko.

Vezměte si k ruce sítko, které vyložte plátýnkem. Pokud máte velice jemné sítko, není textilie potřeba. Zrovna tak může ale zafungovat i kávový filtr.

Vyložené síto dejte přes mísu nebo džbán, nalijte do něj ovesné mléko a nechte ho, ať samo přeteče do nádoby. Jednou za čas můžete seškrábnout lžící dno plátýnka, aby se usazeniny daly do pohybu, což pomáhá urychlit překapávání.

Když je většina tekutiny ve džbánu, vezměte si plátýnko do rukou a vyždímejte zbylý obsah do nádoby. Zbytky ovesné dužiny nevyhazujte a udělejte si z ní tělový peeling. Když přidáte kávovou sedlinu, všechna odumřelá kůže bude ta tam a pokožka bude hebčí.

Jestliže vám přijde, že mléku něco schází, oslaďte ho trochou datlového sirupu.

Nejčastější dotazy:

Jak udělat ovesné mléko méně slizké?

Pokud máte problém s konzistencí mléka, můžete zkusit vločky méně mixovat. Když se totiž vločky mixují příliš dlouho, začnou se zahřívat a, podobně jako u kaše, dojde k tomu, že bude oves lehce oslizlý. Také se vyvarujte přílišnému namáčení ovsa, jelikož pak absorbuje více vody a stává se slizkým. Nakonec se také ujistěte, že jste odstranili přebytečný škrob důkladným přecezením. Pokud je mléko stále slizké, znovu ho přeceďte.

Co mohu dělat s dužinou z ovesného mléka?

Zbylou dužinu z ovesného mléka lze použít na spoustu věcí. Může se například přidat do polévek a omáček, které pomůže zahustit a udělá je krémovější.

Mléko přes plátýnko nekape?

Při výrobě ovesného mléka musíte být trpěliví, protože chvíli trvá, než se scedí. Pokud přestane procházet přes plátýnko, použijte lžíci a promíchejte usazeninu na jeho dně. Jestliže ani tak mléko nepřekapává, nejspíš používáte příliš jemný hadřík.

Moje ovesné mléko je příliš řídké

Pokud protéká pouze voda, může být plátno příliš husté, aby ovesné mléko prošlo. Zkuste utěrku nebo jemné sítko. Pokud je mléko příliš řídké, je to obvykle proto, že jste dostatečně nevytlačili sediment na dně. Jednoduše látku pevně stiskněte a dostaňte tak do překapané tekutiny trochu víc než jen vodu.

Moje ovesné mléko je příliš husté

Vmíchejte trochu studené vody, dokud ovesné mléko nedosáhne požadované konzistence.

Ovesné mléko se v lednici oddělí

Stejně jako u kokosového mléka je zcela běžné, že se od sebe oddělí voda a pevnější částice. Proto před použitím mléko jednoduše protřepejte a máte po problému. Mléko v lednici uchovávejte po dobu maximálně 3 dnů.

A rada na závěr: pokud vám ovesné mléko hned napoprvé nezachutná, neházejte hned flintu do žita. Na nové chutě si musíte zvyknout a je možné, že vám nemléko zachutná až na druhý, třetí, nebo klidně i pátý pokus. Stejně jako koriandr, olivy nebo třeba špenát.

Zdroj: bbcgoodfood.com, minimalistbaker.com.

Další zajímavé články