Silný zápach linoucí se z lednice ve chvíli, kdy jen pootevřete dvířka, není nikdy příjemným zjištěním. V tu chvíli vás přejde chuť k jídlu, místo toho, aby vás obsah lednice inspiroval k přípravě chutného pokrmu. Dobrou zprávou je, že proti přetrvávajícím pachům ve vaší lednici a mrazničce se dá bojovat, a to hned několika způsoby. Máme na mysli techniky, které jsou jednoduché a levné a navíc jsou přírodního charakteru, takže se nemusíte bát kontaminace svých potravin.
Jedlá soda či prášek do pečiva
Je možné, že jste doposud považovali jedlou sodu pouze jako součást receptu, díky které vám dobře vyběhla bábovka nebo koláč. Ovšem hydrogenuhličitan sodný je užitečný i pro snížení nežádoucích pachů a také působí dobře jako neutralizátor. Pokud vaše lednice zapáchá, nejprve odstraňte původce nepříjemného odéru, vytřete vnitřek lednice a nakonec do ní umístěte neutralizér v podobě jedlé sody. Nasypte pár lžic do hrníčku a vložte jej mezi ostatní potraviny.
Pokud umístíte do lednice potravinu, která zapáchá sama o sobě více než ostatní potraviny, klidně k ní do šuplíku vložte extra hrníček s jedlou sodou. Obecně platí, že čím blíže je jedlá soda tomu, co způsobuje zápach, tím lépe funguje. Jedlá soda bude obvykle fungovat jako neutralizátor po dobu až tří měsíců. Poté je potřeba obsah hrníčku vyměnit.
Kávová sedlina
Pokud jste potřebovali další důvod, proč milovat svůj ranní nebo odpolední rituál a radovat se z šálku lahodné kávy, tak vám ho právě přinášíme. Kávová sedlina totiž také skvěle pohlcuje pachy. Proto než vyhodíte lógr, který zbyl na dně vašeho hrníčku, do koše (nebo ještě lépe do kompostu), můžete ho použít jako levný a praktický způsob, jak se zbavit zápachu v lednici.
Jednoduše shromažďujte použitou kávovou sedlinu během několika dní ve větší nádobě. Před vložením do lednice ji však budete muset řádně vysušit. Nejjednodušší způsob, jak to udělat, je rozložit použitou sedlinu na plech a umístit ji do trouby asi na 10 minut při teplotě kolem 120 °C. Jakmile kávová sedlina uschne, nasypte ji do misky nebo do jiné nádoby a umístěte ji na poličku do lednice nebo mrazáku.
Citrony
Alespoň jeden citron má většinou doma každý. Tím spíš v zimním období, kdy si pro zahřátí vaříme jeden čaj za druhým. Kromě toho se ale citron hodí také k neutralizaci pachů ve vaší chladničce. Můžete vymačkat šťávu z jednoho citronu a namočit do ní hadřík, kterým pak vytřete ulepené police. Poté opláchněte hadříkem namočeným v horké vodě. Citrony ale můžete i nakrájet na plátky a umístit je do misky, kterou vložíte do ledničky. Během chvíle se rozline příjemná citrusová vůně, která vydrží až po dobu jednoho týdne. Pak je potřeba citrony vyměnit.
Vanilkový extrakt
Velmi příjemnou vůní, kterou snad milují úplně všichni, je vanilka. Její aroma se navíc do kuchyně skvěle hodí. Máte-li vanilkový extrakt k dispozici, rozmíchejte pár kapek v nádobě s horkou vodou a pomocí čistého hadříku použijte tuto voňavou lázeň k vytření každého koutu vaší lednice. Poté vezměte vatový tamponek a kápněte na něj pár kapek vanilkového extraktu. Tamponek vložte do hrníčku a schovejte do lednice. Jen si dávejte pozor na to, že jakmile od této chvíle otevřete lednici, dostanete neuvěřitelnou chuť na sladké.
Zdroj: allrecipes.com, thespruce.com.