Zdraví

Čočka: minimum kalorií, maximum bílkovin. V čem se liší hnědá, červená a černá a proč je tak zdravá

Luštěniny by se měly v jídelníčku každého z nás objevit alespoň jednou týdně

autor

Anna Janoušková

03. března 2022

 
FOTO / Unsplash
Čočka se řadí mezi superpotraviny, takže má skutečně hodně co nabídnout. Má nízký obsah tuku a je extrémně bohatá na živiny a tělu prospěšné látky. Je ale také skvělým zdrojem nejen bílkovin, železa, vlákniny a kyseliny listové, což se hodí především nastávajícím maminkám. Je také skvělou náhražkou masa, což ocení hlavně vegetariáni, vegani a všichni, kteří se rozhodli nejíst maso.
Reklama

Čočka je vynikajícím zdrojem rostlinných bílkovin a snad pouze sójové boby jich obsahují víc. I proto je čočka tak oblíbenou náhražkou masa u vegetariánů a veganů. Čočka je také bohatá na vitaminy a minerály. Má jen velmi málo kalorií, ale přesto vás udrží dlouho syté. Je to především díky obsahu vlákniny a komplexních sacharidů. Kromě toho má čočka i pozitivní účinky na krevní tlak a srdeční frekvenci.

Čočku alespoň jednou týdně

Barevné odrůdy čočky

U dětí čočka často není oblíbeným jídlem, jelikož někdy působí kašovitě a děti nejsou schopny určit, co jejich jídlo obsahuje. Klasická varianta čočky s párkem a smaženou cibulkou v nich nebudí o moc větší důvěru. Přitom je čočka velmi zdravá a kvalitní surovina, která může hrát důležitou roli v příjmu bílkovin. Navíc existuje více druhů čočky, které mají různé barvy, což může přinést pestrost do vašeho jídelníčku.

Červená čočka

Oproti jiným druhům má červená čočka mírně nasládlou výraznou chuť. Její příprava je velmi jednoduchá a rychlá, a to především díky tomu, že ji koupíte již vyloupanou. Bez nutnosti namáčení změkne do 20 minut. Díky tomu také podle webu varimejinak.cz nenadýmá jako jiné druhy čočky. Po uvaření má spíš konzistenci pyré a je skvělou přísadou pro tradiční indická jídla, dušená masa a husté krémové polévky. Díky tomu, že neobsahuje nadýmavé látky, se hodí i pro těhotné ženy a malé děti, které začínají s tuhou stravou. Nejen, že je ideální pro zahušťování polévek a dalších pokrmů, ale červená čočka obsahuje i spoustu zdravotních výhod a živin, jako například kyselinu listovou a železo.

Hnědá či zelená čočka

V Evropě se jedná asi o nejrozšířenější a nejpoužívanější druh čočky. Mezi její největší nevýhody patří skutečnost, že je potřeba ji předem namáčet, a to nejen díky rychlejší přípravě. Namáčením totiž dojde k vyplavení nadýmavých látek do vody, ve které je čočka ponořena. Proto se nedoporučuje čočku vařit ve stejné vodě, ve které byla namáčena. I tak se však jedná o velmi hodnotnou potravinu, které obsahuje jen minimum tuku a vysoké množství bílkovin. Nejčastěji se používá k přípravě tradiční čočkové polévky či (novoroční) čočky.

Černá čočka

Čočka beluga, která se často používá při přípravě salátů, je nejmenší a nejtmavší ze všech odrůd čočky a na skus je velmi pevná. Oproti ostatním odrůdám má dle webu vitalia.cz dvojnásobný obsah bílkovin než například tofu, které je rovněž skvělým zdrojem rostlinných bílkovin. Stejně jako červenou čočku není potřeba černou čočku belugu před vařením namáčet.

Zdravotní výhody čočky

1. Bohatá na polyfenoly

Polyfenoly jsou aktivní sloučeniny, které bojují proti škodlivým činidlům v těle od ultrafialového záření až po srdeční choroby a rakovinu. Čočka je skvělý způsob, jak tyto polyfenoly doplnit. Dietoložka Whitney English pro web wellandgood.com obsáhle uvedla, že "Polyfenoly nalezené v čočce jsou známé pro své antioxidační, antibakteriální, protiplísňové, antivirové, kardioprotektivní, protizánětlivé, nefroprotektivní, antidiabetické, protirakovinné, protiobezitní, hypolipidemické a chemopreventivní účinky."

2. Vysoký obsah bílkovin

Jeden šálek čočky obsahuje minimálně 18 gramů bílkovin, což je zhruba třetina doporučovaného denního příjmu. Konkrétně by měl dle zdravyzivot.com každý člověk přijmout minimálně 0,8 g bílkovin na kilogram živé váhy, ale ještě lépe 1 g.

3. Dobrý zdroj železa

Jeden šálek čočky má také 6,5 miligramu železa, což je asi jedna třetina toho, co potřebujete na celý den. Železo je velmi důležité pro udržení pumpování kyslíku v těle. Pokud máte nedostatek železa, průtok krve se zpomalí.

4. Skvělý zdroj vlákniny

Vláknina má důležitý vliv zejména v souvislosti s trávením a udržováním zdravé hmotnosti. Jeden hrnek čočky má minimálně 10 gramů vlákniny, což je skoro dvakrát více než například hrnek čerstvé kapusty. Dle webu wellandgood.com činí šálek čočky kolem 20 % doporučeného denního příjmu.

5. Výborný zdroj kyseliny listové

Podle stejného zdroje je kyselina listová důležitou živinou, kterou je třeba neustále doplňovat, ale je zvláště důležitá pro těhotné ženy. Nedostatečný příjem může vést k vážným vrozeným vadám plodu. Kyselina listová rovněž podporuje zdravý růst vlasů a může snížit riziko srdečních chorob a mrtvice.

6. Vysoký obsah hořčíku

Pokud máte problémy se spánkem, jste ve stresu nebo přepracovaní, vaše tělo jistě uvítá zvýšenou konzumaci hořčíku. A právě čočka může v této situaci pomoci, jelikož šálek vařené čočky obsahuje zhruba 70 mg hořčíku.

Zdroj: wellandgood.com, css.ch, vitalia.cz, varmejinak.cz.

Další zajímavé články