Bylinné čaje jsou odjakživa považovány za poklady pro náš imunitní systém. Existuje přitom nespočet bylinek, které mají léčivé účinky, a proto bychom je měli mít ve své domácí přírodní lékárničce.
Vynikající směs proti kašli
Na kašel je skvělá šalvěj, bazalka i hřebíček. Uvařte 8 lístků bazalky, 5 hřebíčků a pár lístků šalvěje ve dvou až třech dcl vody. Po převaření sceďte. Čaj se doporučuje pít po malých doušcích i několikrát denně. Skvěle vás zahřeje a zároveň pomůže zmírnit kašel, bronchitidu, bolest kloubů i další příznaky nachlazení či chřipky. Proč právě šalvěj, bazalka a hřebíček? Všechny bylinky jsou jakýmsi všelékem, proto je dobré znát jejich účinky.
Šalvěj lékařská
Šalvěj lékařská má dezinfekční a protizánětlivé účinky, které při chřipce nebo nachlazení jistě oceníte. Pomáhá při bolesti krku a rovněž při zánětech v ústní dutině. Šalvěj obsahuje vitamín C, aminokyseliny a stejně i třísloviny. Tyto složky pomáhají zbavit se hlenu, mají antibiotické účinky a také pomáhají léčit záněty v těle.
Bazalka
Bazalka je považována za královnu bylinek, protože její účinky oceníte při problémech jako je kašel, astma, nadýmání, zánět ledvin a při problémech s trávením. Bylinka, kterou nejčastěji přidáváme do jídel obsahuje vitaminy (A, C, K), železo, magnézium a stejně i třísloviny a esenciální mastné oleje.
Hřebíček
Hřebíček, který patří mezi nejvoňavější vánoční koření, má blahodárný vliv na lidské zdraví. Pomáhá vykašlávat hlen, zmírňuje bolest v krku a ulevuje i od dalších příznaků chřipky.
Tymián je přírodní antibiotikum
O tymiánu se říká, že je to přírodní antibiotikum a pomůže nám při léčbě nachlazení, kašle a bolesti v krku. Stačí čerstvý nebo sušený zalít vroucí vodou, nechat asi pět minut louhovat a pak vlažný nápoj popíjet.
Připravte si tymiánový sirup
Příprava je velmi jednoduchá . Čtvrtlitr vody svařte s 200 gramy cukru, přisypte cca deset gramů sušeného tymiánu a louhujte. Druhý den sceďte do lahvičky a skladujte na chladném místě. Užívejte až pětkrát denně po kávové lžičce.
Na zahřátí skořice
Kromě toho, že skořice nádherně voní, jedná se i o silný antioxidant. Posiluje imunitu, má antibakteriální účinky, rozpouští hleny a prohřeje organismus.
Připravte si skořicový med
Z polévkové lžíce medu a dvou špetek mleté skořice si vyrobte skořicový med. Přidat můžete i pár kapek citronové šťávy. Užívejte ráno a večer. Můžete jej konzumovat samotný, nebo přidat do čaje.