Bylinky a koření

Bylinky, které vás zbaví nachlazení dřív, než řeknete švec

Bylinné čaje jsou skvělé na posílení naší imunity

autor

Erika Tomanová

05. listopadu 2020

 
FOTO / Depositphotos
Podzim se již tradičně spojuje s chřipkovým obdobím. Když se začnou viditelně krátit dny a večer bývá už pořádně chladno, vyplatí se vybavit domácí přírodní lékárničku těmi správnými bylinkami, které vám s nachlazením pomohou. Máme pro vás pár tutovek.
Reklama

Bylinné čaje jsou odjakživa považovány za poklady pro náš imunitní systém. Existuje přitom nespočet bylinek, které mají léčivé účinky, a proto bychom je měli mít ve své domácí přírodní lékárničce.

Vynikající směs proti kašli

Na kašel je skvělá šalvěj, bazalka i hřebíček. Uvařte 8 lístků bazalky, 5 hřebíčků a pár lístků šalvěje ve dvou až třech dcl vody. Po převaření sceďte. Čaj se doporučuje pít po malých doušcích i několikrát denně. Skvěle vás zahřeje a zároveň pomůže zmírnit kašel, bronchitidu, bolest kloubů i další příznaky nachlazení či chřipky. Proč právě šalvěj, bazalka a hřebíček? Všechny bylinky jsou jakýmsi všelékem, proto je dobré znát jejich účinky.

Šalvěj lékařská

Šalvěj lékařská má dezinfekční a protizánětlivé účinky, které při chřipce nebo nachlazení jistě oceníte. Pomáhá při bolesti krku a rovněž při zánětech v ústní dutině. Šalvěj obsahuje vitamín C, aminokyseliny a stejně i třísloviny. Tyto složky pomáhají zbavit se hlenu, mají antibiotické účinky a také pomáhají léčit záněty v těle.

Bazalka

Bazalka je považována za královnu bylinek, protože její účinky oceníte při problémech jako je kašel, astma, nadýmání, zánět ledvin a při problémech s trávením. Bylinka, kterou nejčastěji přidáváme do jídel obsahuje vitaminy (A, C, K), železo, magnézium a stejně i třísloviny a esenciální mastné oleje.

Hřebíček

Hřebíček, který patří mezi nejvoňavější vánoční koření, má blahodárný vliv na lidské zdraví. Pomáhá vykašlávat hlen, zmírňuje bolest v krku a ulevuje i od dalších příznaků chřipky.

Tymián je přírodní antibiotikum

O tymiánu se říká, že je to přírodní antibiotikum a pomůže nám při léčbě nachlazení, kašle a bolesti v krku. Stačí čerstvý nebo sušený zalít vroucí vodou, nechat asi pět minut louhovat a pak vlažný nápoj popíjet.

Připravte si tymiánový sirup

Příprava je velmi jednoduchá . Čtvrtlitr vody svařte s 200 gramy cukru, přisypte cca deset gramů sušeného tymiánu a louhujte. Druhý den sceďte do lahvičky a skladujte na chladném místě. Užívejte až pětkrát denně po kávové lžičce.

Na zahřátí skořice

Kromě toho, že skořice nádherně voní, jedná se i o silný antioxidant. Posiluje imunitu, má antibakteriální účinky, rozpouští hleny a prohřeje organismus. 

Připravte si skořicový med

Z polévkové lžíce medu a dvou špetek mleté skořice si vyrobte skořicový med. Přidat můžete i pár kapek citronové šťávy. Užívejte ráno a večer. Můžete jej konzumovat samotný, nebo přidat do čaje.

 
Vstoupit do diskuze
Další zajímavé články