Bylinky a koření

Zdobí, léčí a přináší štěstí. Rostlina s magickými účinky by u vás na Vánoce neměla chybět

Jmelí je opředeno řadou různých pověr

autor

Erika Tomanová

19. prosince 2020

 
FOTO / Depositphotos
Jmelí se vždy přisuzovaly magické účinky. Možná i proto, že jde o poloparazitickou rostlinu, která sice potřebuje svého hostitele, ale na druhou stranu ho příliš neobtěžuje a neničí. A teď to nejdůležitější. Jmelí v našich domovech nesmí chybět na Vánoce. Vždyť nám přináší štěstí na celý další rok.
Reklama

Jmelí je opředeno řadou různých pověr. Někdo věří, že by ho měl dostat darem, jiní ho zase nechávají na místě po celý rok až do dalšího Štědrého dne, protože jen tak jim přinese štěstí a blahobyt. Zavěšuje se nad vchodové dveře, na lustr uprostřed místnosti i nad štědrovečerní stůl. Jmelí zkrátka nesmí o vánočních svátcích v žádném domově chybět. 

Co praví legenda

Podle jedné legendy bylo jmelí kdysi stromem, z nějž Josef vyřezal kolébku pro Ježíška. Po třiatřiceti letech pak strom porazili Římané a z jeho kmene vyrobili kříž, na kterém Ježíše ukřižovali.

Jmelí se vždy přisuzovaly magické účinky

Strom se hanbou zmenšil v malé keříky, které jsou nuceny žít z jiných stromů. Zahrnuje však dobrem všechny, kdož pod ním projdou. Svým parazitujícím životem má symbolizovat život věřících, kteří jsou zčásti živi z Kristova těla. 

Které jmelí je nejlepší

Jmelí je opravdu zvláštní rostlina. Jako poloparazitická rostlina kromě hostitele, vody a minerálů nic víc nepotřebuje. Na sběr vyrážíme během prosince a ledna. Pokud jej chcete sbírat pro léčivé účinky, je potřeba dávat pozor, ze kterého stromu jmelí pochází, protože látky v něm obsažené, určuje právě druh stromu na kterém roste. Jmelí je totiž mírně jedovaté.

Nejvíce jedovaté je jmelí rostoucí na topolu. Nejlepší je z jabloně a hlohu, dubu, potom z jedle, smrku a borovice. Nejvíc toxické jsou bobulky. Ty se proto nikdy nepoužívají. Zbytek této cizopasné rostliny, tedy listy a stonky, je možné použít. Záleží i na původu jmelí. Nejvíce ceněné je jmelí z listnatých stromů. Konkrétně jde o jabloňové a hlohové jmelí. Výborné je také jmelí z borovice. Vyhněte se jmelí z akátu.

Jak nám jmelí prospívá?

Pozitivně působí na srdce a cévy

Jmelí významně ovlivňuje naše srdce a stav cév. Zbystřit by proto měly osoby se srdeční arytmií, lidé s vysokým tlakem a lidé, kteří mají cévy zanesené různými vápenatými usazeninami. Tohle všechno umí jmelí řešit, a to takovým způsobem, že bývá doporučováno i samotnými lékaři, ačkoliv jde o bylinku a hodí se tak spíš k alternativní léčbě. Díky schopnosti zprůchodňovat cévy se jmelí používá i po mozkových příhodách, ke kterým došlo v důsledku ucpání cévy. Podobně se jmelí hodí i po infarktu.

Posiluje imunitu a kloubní aparát

Jmelí má schopnost posílit vaši imunitu v takové míře, že je například v USA doporučováno na podporu léčby AIDS. Vedle toho si jmelí poradí s různými nemocemi kloubů, což ocení zejména lidé starší a osoby, jejichž klouby trpí nějakým degenerativním onemocněním.

Správné užití

Než začnete jmelí užívat, vždy tento záměr konzultujte s lékařem. Jde o to, aby jmelí nepůsobilo proti léčbě, která je pro vás vhodná, aby nemohlo nějakým svým poměrně silným účinkem právě vás ohrozit. Když získáte doporučení, můžete začít buď se sběrem a sušením rostlin nebo zakoupením sušené byliny. Jmelí sbíráme od prosince do března.

Jmelí se nejčastěji užívá ve formě macerátu. Nikdy se nezalévá horkou vodou. Tím byste zničili aktivní látky rostliny. Stačí kávová lžička listů, které nakrájíte na menší kousky a zalijete dvěma deci studené vody. Necháte macerovat 12 hodin. Tento čas je důležitý, interval nezkracujte. Potom můžete macerát vypít. Když léčbu začínáte, vyhraďte si dobu, kdy budete mít klid. Některé osoby reagují zpočátku poměrně bouřlivě, ale jde o postupující léčbu, nemusíte se bát. Denně se používají maximálně tři šálky

Je také možné připravit tinkturu. Čerstvé posekané listy natlačíte do sklenice a zalijete padesátiprocentním lihem či domácí pálenkou. Necháte louhovat osm týdnů. Pak používáte dvacet kapek třikrát denně.

Nikdy nepřekračujte doporučené dávkování. Začaly by převažovat toxické účinky nad těmi léčebnými. Na druhou stranu se nemusíte bát používat jmelí i dlouhodobě. Po půl roce ale léčbu na měsíc vysaďte.

 
Vstoupit do diskuze
Další zajímavé články