Bylinky a koření

Špatně fungující střeva negativně ovlivňují celé tělo. Potraviny, které vás dostanou do pohody

Semínka lnu setého fungují jako spolehlivý čistič střev

autor

Erika Tomanová

20. března 2021

 
FOTO / Depositphotos
Věděli jste, že člověk má ve svých střevech asi 1,5 kg nejrůznějších bakterií? A právě tyto bakterie mají vliv jak na naši imunitu, tak na psychiku. Narušení střevní mikroflóry pak má za následek i různá onemocnění. Obnova střevní mikroflóry je tedy důležitá pro náš organismus i imunitní systém. Jak na to?
Reklama

Střevní mikroflóra je souhrn bakterií vyskytujících se v našich střevech, které mají na starost trávící procesy. A je velmi důležité, aby tyto bakterie fungovaly správně. Ne nadarmo se totiž říká, že právě náš trávicí trakt odpovídá až z 80 % za zdraví a výkonnost našeho imunitního systému.

Obnova střevní mikroflóry je důležitá pro náš organismus i imunitní systém

Střevní mikroflóru dokáže narušit dlouhodobý nezdravý životní styl, stres, častá konzumace alkoholu (!), cukru, bílé mouky a tučných jídel. Problémy s největší pravděpodobností pocítíte také po užívání některých léků. Jestli jste užívali antibiotika, chcete zlepšit životní styl a zdravě se stravovat nebo třeba zhubnout, musíte dát do pořádku stav střevního mikrobiomu neboli střevní mikroflóry. Obnova střevní mikroflóry je důležitá pro náš organismus i imunitní systém. Poradíme vám, jak na to.

Pestrá strava především

To, co jíme, značně ovlivňuje naše střeva a potažmo i střevní mikroflóru. Pro zdravá střeva je proto velmi důležitá zdravá, ale hlavně pestrá strava obsahující různé druhy potravin.

Přidejte do svého jídelníčku více rostlinných potravin, tedy ovoce, zeleniny a různých druhů luštěnin. Tyto potraviny v sobě mají hodně nestravitelné vlákniny, která pomáhá v růstu střevních bakterií.

Vsaďte na kvašené potraviny

Kvašené potraviny obsahují zdraví prospěšná probiotika, která potřebujeme ke správnému fungování střevního traktu. Do jídelníčku proto přidejte i jogurty, kimči či kysané zelí.  Zvýšená konzumace jogurtů vede i k většímu počtu laktobacilů ve střevech, které nás chrání před záněty či průjmy. 

Potraviny bohatá na prebiotika

Kromě probiotik jsou pro naše střeva důležitá i prebiotika, která jsou potravou pro bifidobakterie a pomáhají ke zlepšení fungování střev. Prebiotika pocházejí z látek, které tělo nedokáže strávit, převážně vlákniny a sacharidů. Najdeme je například v celozrnných potravinách, banánech, jablkách nebo také cibuli, česneku a rozinkách.

Osvědčené trio 

Brusinka

Brusinka prospívá organismu celkově, tedy včetně trávicího systému. Brusinkový macerát se doporučuje při chronické zácpě i průjmech způsobených antibiotiky. Výtažky z brusinek působí dezinfekčně. 

Len setý

Semínka lnu setého fungují jako spolehlivý čistič střev, ale je třeba dodržet přiměřené dávkování a zapíjet je větším množstvím tekutin. Semínka byste neměli nikdy užívat nepřetržitě déle než týden. Jak na lněnou kúru? Třikrát denně rozkousejte polévkou lžíci semen a zapijte. Kúra vám pročistí střevo, zlepší stav střevní sliznice a nastartuje metabolismus. Třetí den si můžete dávku mírně zvýšit. Pokud si semínka namelete či rozdrtíte, musíte dávku ihned spotřebovat, protože rychle žluknou.

Česnek

Česnek má, jak známo, antibakteriální a protiplísňové účinky. Díky sirným sloučeninám, které obsahuje,  léčí infekční průjmy a likviduje střevní parazity. Užití česneku v čerstvém stavu často vyvolává nevolnost nebo zvracení, vhodnější je proto jeho kombinace s mlékem. Posledním nejnovějším trendem je přidávání česnekového výtažku do jogurtu nebo kefíru, kde působí spolu s laktobacily a významně ovlivňuje trávicí soustavu, tedy i střeva. Česnek je vcelku dostupný po celý rok, proto toho využijte ve svůj prospěch a přidávejte si ho do jídelníčku co nejčastěji.

Další zajímavé články