Bylinky a koření

Konečně pravda o soli. Je lepší solit mořskou, himalájskou, černou nebo stačí ta obyčejná?

Různé druhy solí mohou být zajímavým kulinářským zpestřením

autor

Erika Tomanová

23. března 2021

 
FOTO / Pixabay Anna Sulencka
Bez soli se žádná hospodyňka neobejde. Na dochucení používáme obvykle klasickou kuchyňskou sůl s obsahem jódu. Z různých stran však přicházejí názory, že zdravější je právě její mořská varianta. Je to pravda nebo jen dobře promyšlený marketingový tah?
Reklama

Sůl byla po staletí ceněnou komoditou, se kterou se čile obchodovalo. Vyměňovala se a byla i vzácným platidlem. Dnes je snadno dostupnou surovinou, která je pro člověka nezbytná nejen k dochucení jídel. Vyžaduje si ji totiž i samotné tělo, a to díky obsahu sodíku a jiných látek, které jsou pro organismus nezbytné.

Sůl pro naše zdraví

Sůl je vlastně chemickou sloučeninou sodíku a chloru. A právě tyto dva ionty jsou nezbytné pro normální fungování organismu. Udržují rovnováhu mezi tekutinami v těle, mají dobrý vliv na nervovou soustavu a pozitivně ovlivňují funkci svalů. Chlor je důležitý i pro trávení, neboť je součástí žaludečních šťáv a udržuje rovnováhu mezi kyselým a zásaditým prostředím v těle.

Jakou sůl používat v kuchyni

Sůl bývá často také významným zdrojem jódu, který potřebujeme pro správnou činnost štítné žlázy. Ale pozor, to neznamená, že solit můžeme bez omezení. Obecně doporučená denní dávka soli je 5 gramů, tedy přibližně kávová lžička. Nadměrné množství soli ve stravě totiž vede ke zvyšování krevního tlaku a zadržování vody v těle. Zpozornět by měli i ti, kteří chtějí nějaké to kilo zhubnout. Sůl totiž poměrně výrazně zvyšuje chuť k jídlu.

Kterou sůl používat běžně v kuchyni 

Pokud jste si mysleli, že sůl se rozděluje pouze na tu klasickou kamennou a mořskou, měli byste vědět, že celkově existuje několik druhů solí. Mezi nejznámější se řadí nejen klasická stolní či mořská, ale i himalájská růžová sůl, černá sůl, havajská červená sůl, košer sůl, keltská sůl, fleur de sel a mnohé jiné.

Přestože téma o nejzdravější soli se často probírá, odpověď není jednoznačná. Doposud nebyly vědecky podložené žádné studie, které dokazují, že některá z množství solí na trhu představuje nejzdravější variantu. Většina solí totiž má velmi podobné složení. Největší zastoupení má právě chlorid sodný, který dělá sůl solí. Pokud tedy používáte roky běžnou sůl, neděláte chybu.

Máte chuť experimentovat?

Různé druhy solí mohou být zajímavým kulinářským zpestřením. Možná vás někdy zaujalo, kolik druhů soli se dá dnes v obchodě pořídit. A možná vás láká nějaký nevšední typ soli i osobně vyzkoušet. Buďte ale obezřetní a než tak učiníte, trochu se o druzích solí informujte. Každá se totiž hodí k něčemu jinému. Zatímco běžnou sůl lze pořídit doslova za pár korun, jiné druhy mohou přijít i na tisícikorunu za kilo.

Himalájská sůl

Himalájskou sůl bezpečně poznáte už na první pohled, neboť má typickou růžovou barvu. Zabarvení je způsobeno vyšším obsahem železa a betakarotenu. Těží se v Himalájích a díky svému složení zlepšuje vstřebávání živin, snižuje vysokou hladinu cukru v krvi a podporuje správnou funkci nervové soustavy. Díky zásadotvorným účinkům se navíc řadí mezi potraviny, které pomáhají při detoxikaci našeho těla.

Fleur de Sel

Nejjemnější a nejdražší sůl na světě pochází z italské chráněné přírodní rezervace Trapani na Sicílii. Je známá jako Fleur de Sel, což v překladu znamená solný květ. Její sběr je velmi složitý a je možný jen za určitých podmínek. Solné krystaly se tvoří v tenké vrstvě na vodní hladině mělkých solných rybníků za teplých a lehce větrných dnů. Ručně se sbírají a následně suší na slunci. Protože je tato sůl velice kvalitní a obsahuje množství minerálních látek, nemusí se už dále zpracovávat a používá se hlavně k dochucení jídel přímo u stolu.

Černá sůl

Pochází z černé lávy havajských sopek a je velmi oblíbená u příznivců zdravého stravování. Černou barvu jí dodává aktivní uhlí, které odstraňuje škodlivé látky z těla a podporuje trávení. Její typická vajíčková chuť a vůně je způsobená velkým množstvím síry. Černá sůl má na naše tělo detoxikační účinky.

Existuje také další černá sůl, kala namak, která pochází z Indie. Je ve skutečnosti růžová, když se ale spojí s prvky v zemi, je černá. Černá sůl je vysoce sirná – v chuti a obsahu. Z tohoto důvodu je považována za přínosnou pomoc při trávení. Těží se v sopečných oblastech Indie, Pákistánu, Bangladéše a Nepálu. Používá se hodně do omáček, zálivek salátů a zejména v Indii jako kořenící směs pro Chaat masala. Dává se do čatní, rajtas (jogurtová omáčka), sabdží (dušená zelenina s kořením) a chladivých nápojů.

Ať se však již rozhodnete pro některou, přiznejme si, z módních variant či obyčejnou sůl kamennou pamatujte, že i pro solení platí, všeho s mírou. 

Další zajímavé články