Bylinky a koření

Bylinky můžete pěstovat i přes zimu. Péče o ně je však úplně jiná

Když budete vědět jak na to, můžete bylinky sklízet po celý rok

autor

Kateřina Korňová

30. října 2021

 
FOTO / Pexels
Přes léto jsme si zvykli zaběhnout na zahrádku a natrhat si tam tolik pažitky, petrželky, saturejky a všech bylinek, které jsme potřebovali, a to v množství, které jsme chtěli. S klesajícími teplotami to však přestává být možné a zřejmě přemýšlíte, kde vezmete příště libeček do polévky. Nedělejte si starosti, bylinky totiž můžete pěstovat i přes zimu.
Reklama

Pěstujete-li bylinky v záhoncích, nezbývá než sklidit poslední úrodu a zahrádku zazimovat. Pokud ale pěstujete bylinky na zahradě v nádobách, máte z poloviny vyhráno. Přeneste si je do bytu a když jim poskytnete dobré podmínky, budete se z úrody těšit i mimo hlavní sezonu a posbíráte tolik vitaminů, kolik jen v zimě potřebujete.

Bylinky jsou na domácí pěstování nenáročné

Nejvíce se na zimní pěstování hodí bylinky, které u nás běžně přečkávají zimu, jako jsou právě petrželka, pažitka či libeček. Tedy bylinky, které tak rádi používáme k dochucování polévek, nebo k přípravě pomazánek. Nevyžadují totiž žádné zvláštní pěstební podmínky a jejich pěstování zvládne v pohodlí domova každý.

Pěstování v domácích podmínkách

Polévkové bylinky jsou na pěstování opravdu nenáročné a i v zimním období jim lze v bytě přichystat takové podmínky, které jim pro růst dostačují. Pěstovat ale můžete nejen pažitku, petrželku a libeček. K domácímu pěstování je vhodná i řeřicha, meduňka, rozmarýn, tymián, kerblík nebo třeba bazalka. Pokud tedy máte dost místa, udělejte si doma klidně takovou zimní bylinkovou zahrádku.

Dostatečně světlé stanoviště

Aby mohly rostliny dobře a rychle růst, potřebují dostatek světla. V zimním období slunce nepálí tak silně, jako v létě, proto bylinky umístěte co nejblíž k oknu, aby měly světla tolik, kolik je jen možné. Čím světlejší stanoviště jim vyberete, tím silnější bylinky budete mít.

Teplota stanoviště

Pokud chceme rostlinám zajistit dostatek světla, nemáme někdy jinou možnost, než bylinky umístit do blízkosti radiátorů. To není příliš vhodné, jelikož se zemina velmi rychle vysušuje a rostlina je také v mnohem teplejším prostředí, než je pro její růst potřeba. Pokud je to vaše jediná možnost, přizpůsobte tomu zálivku. Nejlepší by ale bylo najít bylinkám takové místo, které je blízko denního světla, přičemž teplota může být klidně chladnější. Pro růst bylinkám stačí 15 až 20 °C, ne však méně, než 10 °C.

Jak na zálivku

Zálivka by měla mít pokojovou teplotu, která se nejvíce podobá místnosti, ve které bylinky pěstujete. Zalévejte je každé ráno, ale pro jistotu vždy kontrolujte, zda bylinky nestojí ve vodě. Občas je můžete místo zálivky jen orosit, abyste z nich smyli usazující se prach.

Pozor na průvan a namrznutí

Pokud budete bylinky pěstovat u okna, dávejte si velký pozor, jakým způsobem budete větrat. Některé bylinky velmi špatně snáší průvan a mrazivý vánek by je mohl nenávratně poškodit. Pokud si můžete vybrat, větrejte jinde, než nad vaší zimní bylinkovou zahrádkou.

Zdroj: herbsathome.co, bhg.com.

Další zajímavé články