Jídlo

Celer versus petržel. Souboj kořenové zeleniny o obsah živin

Kořenová zelenina se pěstuje kvůli kořenům, kořenovým hlízám a bulvám

autor

Klára Sanders

03. února 2021

 
FOTO / Pixabay
Celer a petržel se řadí mezi kořenovou zeleninu. Používáme je do omáček, polévek a skvěle chutnají i pečené. Zároveň tato zelenina vydatně prospívá našemu zdraví. Zjistili jsme, která z nich obsahuje více živin.
Reklama

Kořenová zelenina se pěstuje kvůli kořenům, kořenovým hlízám a bulvám. Navíc v sobě skrývá značnou sílu. Jak je na tom celer a petržel s vitamíny a živinami? Kdo by v tomto "utkání" zvítězil?

Vitamín K

Pomáhá při vstřebávání a udržení vápníku v kostech, zabraňuje ucpávání cév, zlepšuje koncentraci a paměť. Pokud ho tělo nedostává v potřebném množství, projevuje se to poruchou srážlivosti krve.

  • Ve 100 g petrželového kořene se nachází 22,5 mikrogramu vitamínu K, tedy 19% doporučené denní dávky (DDD).
  • Stejné množství celeru bulvového obsahuje 41 mikrogramů (34% DDD). Bod získává celer.
  • Stav: 0: 1

Kyselina listová

Vitamín B9 je potřebný na krvetvorbu, fungování nervové soustavy, buněčné dělení, vývoj a růst plodu. Podobně jako vitamín K se stará i o cévy a podporuje činnost mozku. Nedostatek se projevuje únavou, poruchou růstu a tvorby krvinek, bledostí, náladovostí a zhoršenou pamětí. 

  • Ve 100 g petržele je 67 mikrogramů vitamínu B9 (17% DDD)
  • Ve 100 g celeru 8 mikrogramů (2% DDD). Bod pro petržel.
  • Stav: 1: 1

Fosfor

V těle ho máme okolo 650 gramů, zejména v kostech a zubech. Nedostatek se projevuje křehkostí a lámavostí kostí, únavou, celkovou slabostí a nechutenstvím. Nadbytek fosforu zase narušuje vstřebávání vápníku, dokonce může způsobit odvápnění kostí.

  • Ve 100 g petržele je 71 mg fosforu (10% DDD)
  • Ve stejném množství celeru 115 mg (16% DDD). Další bod pro celer.
  • Stav: 1: 2

Vítěz: Celer

Tato nízkoenergetická kořenová zelenina (176 kJ / 100 g) je výborný zdroj vitamínů, minerálů a vlákniny. Obsahuje silné protinádorové antioxidanty jako falkarinol a falkarindiol. Vědci z Univerzity v Newcastlu zjistili, že ty mohou být dobrou prevencí rakoviny tlustého střeva a akutní lymfoblastické leukémie. Nenápadný celer prospívá zdraví víc, než byste mysleli.

Další zajímavé články