Jídlo

Pozor na nejčastější chyby, kvůli kterým vám plesniví jídlo v lednici

Plísně se dokáží množit i při nízkých teplotách

autor

Erika Tomanová

18. ledna 2021

 
FOTO / Deposipthotos
Představa, že nízká teplota v lednici potraviny bezezbytku ochrání před množením bakterií a plísní, je mylná. Přírodní enzymatické procesy, díky kterým se jídlo kazí, se chladem pouze zpomalují. Proto je potřeba potraviny pravidelně kontrolovat a hlavně se vyvarovat nejčastějších chyb, kvůli kterým vám potraviny v lednici plesniví.
Reklama

Ačkoliv se houbám v přírodě nejlépe daří při teplotě okolo 25 °C, dokáží růst a množit se i při teplotách pod 10°C. A mnohé to zvládají i teplotách jen mírně nad nulou. Když k tomu připočteme vlhkost v ledničce, není se co divit, že se zde plísním dobře daří. 

Správné nastavení je důležité

Správně nastavená chladnička dokáže životnost potravin značně prodloužit. Máte-li pocit, že se vám poslední dobou v chladničce všechno rychleji kazí, zkontrolujte si hodnotu chlazení.  

Plísním se v lednici poměrně dobře daří

Pokud ji máte nastavenou na více než 5 °C, může být důvod zvýšené kazivosti uložených potravin právě v této vyšší teplotě.

Potraviny se rychleji kazí, pokud mezi nimi necirkuluje vzduch. Proto není rozumné vyjet jednou týdně na velký nákup a zaplnit lednici k prasknutí. Máte-li větší spotřebu jídla, je třeba pořídit úměrně tomu i větší spotřebič, kde bude mít každá potravina dostatek prostoru.

Správné uložení potravin

Pokud patříte k lidem, kteří potravinu ihned poté, co ji vytáhnete z nákupní tašky, uložíte bez přemýšlení do lednice, děláte první velkou chybu. Právě to totiž může být příčinou toho, proč se vám v ní jídlo rychleji zkazí. Teplota v chladničce totiž není všude stejná. 

Právě proto musíte potraviny ukládat do míst se správnou teplotou, kterou doporučují výrobci. Jenom tak vám vydrží co nejdéle čerstvé. Pro co nejdelší zachování jakosti a kvality potravin je důležité i jejich správné umístění v chladničce.

  • Nejchladnější místo se většinou nachází nad zásuvkami na zeleninu. Proto sem ukládejte nejchoulostivější potraviny, jako je maso nebo ryby.
  • Nad nimi by pak měl být prostor pro mléko a mléčné výrobky.
  • Nejvýše pak uložte třeba již uvařené pokrmy a načatá balení potravin.
  • Nejvyšší teplota bývá obvykle v přihrádkách ve dveřích. 

Maso vyžaduje speciální zacházení

Koupené syrové maso nepokládejte nikdy volně do lednice. A to ani v případě, že je baleno v ochranném obalu. I v něm se totiž může objevit malá dírka, kterou by šťáva z masa mohla kontaminovat například zeleninu či jiné potraviny. Zabalené maso nejprve dejte do misky, a teprve potom do lednice. 

Odkud se bere plíseň

Plísně a bakterie mohou napadnout v podstatě každou potravinu, stačí, když je skladována za nevhodných podmínek. Sýry, salámy a další potraviny bychom neměli nechávat zbytečně dlouho v mikrotenových sáčcích. 

  • Plísněmi bývají často napadeny například oříšky, čaj či káva, uložené ve spíži. Pozor na otevřené marmelády a kompoty.
  • Jedním ze způsobů jak se do lednice dostane plíseň je kontaminovaná zelenina a ovoce, kterou si přineseme domů z obchodu. Armáda mikroorganismů se vám také dostane do lednice spolu s kartonovými obaly od vajíček. Ty nejsou nijak antibakteriálně ošetřeny a přitom všichni děláme tu stejnou chybu. Dáme do lednice celé plato. Odtud se bakterie vesele rozšíří a brzy mohou kontaminovat celou chladničku. 

Pozor na vzájemnou kontaminaci

Pokud se vám potravina v lednici už začala kazit, zbystřete. Dost možná totiž nebude jediná. Plísně se totiž poměrně snadno přenáší, takže je pravděpodobné, že budete mít kontaminované i další jídlo.

Další zajímavé články