Na celém světě se vyrábí stovky druhů sýra. Tento mléčný výrobek se dělí podle tvrdosti na čerstvé, měkké, plísňové, polotvrdé, tvrdé a tavené. Následně je možné je rozdělit podle způsobu srážení mléčných bílkovin na tvarohové, sířené a tavené. Krom toho rozlišujeme sýry vysokotučné, smetanové, plnotučné, tučné, polotučné i nízkotučné.
Nejoblíbenější druhy sýrů:
Eidam
Pochází z nizozemského města Edam. Má jemnou chuť a polotuhou konzistenci. Velmi u něj záleží na původu, protože kvůli snaze o co nejnižší cenu může být málo kvalitní. Doba zrání eidamu se pohybuje od čtyř týdnů až po deset měsíců.
Gouda
Kravský sýr s jemnou chutí a lehkým oříškovým nádechem. Gouda se doporučuje na obložené mísy, chlebíčky i do salátů a toastů.
Camembert
Tento měkký sýr krémovité konzistence patří mezi nejoblíbenější sýry vůbec. Zraje minimálně 3 týdny. Obvykle zdobí obložené talíře, ke kterým se servíruje lehké červené víno.
Mozzarella
Je velmi oblíbená zejména v Itálii. Měla by být čerstvá, svěží a s bohatou mléčnou chutí. Hodí se do teplé i studené kuchyně. Protože není chuťově výrazná, hodí se k aromatickým potravinám, jakými jsou prosciutto, čerstvá zelenina, ostřejší pizza a bylinky.
Niva
Tento kravský sýr s modrou plísní uvnitř je aromatický a slaný. Patří mezi poloměkké sýry. Můžete ho použít na přípravu silné omáčky či na zapékání.
Ementál
Tvrdý sýr, který zraje několik měsíců až let. Má lehce nasládlou chuť a vůni po oříšcích. K jeho výrobě se používá střed sýrového bochníku, který mívá výraznou ovocnou chuť. Ementál se doporučuje v kombinaci s vínem typu Jura či Savoie.
Brynza
Měkký, solený sýr se vyrábí z ovčího mléka. Oblíbený je především v zemích svého původu, tedy na východě Evropy. Brynza se používá spíše v teplé kuchyni na omáčky, nebo zapečená se zakysanou smetanou.
Jadel
Český pařený ovčí nebo kravský sýr, který se uchovává ve slaném nálevu. Je velmi slaný a tvrdý. Používá se proto zejména v kombinaci s rajčaty.
Čedar
Jeden z nejrozšířenějších sýrů na světě má nasládlou a ostrou chuť. Využívá se pro zapékání pokrmů, ale vhodný je i k zelenině a vínu.
Cottage
Tvarohový sýr s nasládlou a nevýraznou chutí je oblíbený zejména u lidí dbajících o štíhlou linii. Používá se do pomazánek.
Parmazán
Italský sýr, který se vyrábí z částečně odtučněného kravského mléka. Jedná se o velice tvrdý sýr výrazné chuti. Zraje 2 až 3 roky a používá se k přípravě typických italských pokrmů.
Brie
Lahodný sýr s velmi měkkou krémovou konzistencí i chutí. Zraje zhruba 7 týdnů. Oblíbený je v kombinaci s francouzskými suchými víny.
Comté
Francouzský sýr, který může zrát jen několik měsíců, ale i přes 2 roky. Má velmi jemnou chuť. Známý je jako základní ingredience krémové směsi z comté, suchého bílého vína a pálenky z višní.
Gorgonzola
Sýr s modrou plísní a výraznou chutí se vyrábí z plnotučného kravského mléka. Je vhodný do salátů i omáček. Jeho nezaměnitelná chuť vynikne zejména ve spojení se sladkým červeným vínem.
Roquefort
Vyrábí se z nepasterovaného ovčího mléka. Výrazný bílý ušlechtilý sýr je protkán modrozelenými žilkami, má hladkou a kompaktní strukturu a mléčnou chuť s příchutí ořechů či rozinek.
Maasdammer
Sýr se vyznačuje ovocným nádechem a ovocnou chutí. Skvěle se k němu hodí např. hroznové víno nebo jablko.
Raclette
Švýcarský sýr z kravského mléka, který je typický jemnou ořechovou chutí. Řadí se do skupiny polotvrdých sýrů.
Kozí sýr čerstvý
Lahodný čerstvý sýr, který je vyráběn z čerstvého kozího mléka. Je lehce stravitelný a osvěží nejen zeleninové saláty, ale skvěle doplní také slané koláče nebo pizzu.
Kozí sýry s bílou plísní na povrchu
Výtečná delikatesa, která se obvykle kombinuje se zeleninou, rukolou a sladkými brusinkami. Kozí sýry se hodí pro lidi, kteří hůře či špatně tráví kravské mléko a výrobky z něj, tedy laktózu.
Amaltura
Do gurmánského balíčku můžete zvolit i speciální holandský kozí sýr Amaltura. Je velice lahodný a smetanový. Mívá chuť starého sýru, přitom konzistencí připomíná sýr uleželý. Hodí se k němu brusinkový dip a růžové víno.