Jídlo

Největší mýty o večerním jídle. Budete překvapeni, co už dávno neplatí

Říká se, že pokud si chceme držet štíhlou linii, měli bychom na večeři zapomenout

autor

Erika Tomanová

09. června 2021

 
FOTO / Depositphotos
Často slýcháme, že konzumace jídla ve večerních či dokonce nočních hodinách je velmi nezdravá. Že naše trávení a metabolismus už večer a během spánku nepracují a zbytečně se nám přijaté kalorie ukládají ve formě tuků. Říká se, že pokud si chceme držet štíhlou linii, měli bychom na večeři zapomenout, respektive jíst naposledy nejpozději kolem kolem páté hodiny odpolední. Co je na tom pravdy?
Reklama

Pojďme si na rovinu říci, že nic není čistě černé nebo bílé a vždy můžeme téměř na všem najít pro a proti. Ano, večerní mlsání bramborových lupínků či různých sladkostí před spaním není pro naše zdraví a tělo nejvhodnější, ale co můžeme vytknout zdravé večeři v rozumném čase? Možná nic! 

Každé jídlo dne je důležité

Jídlo je pro nás nesmírně důležité. Doplňujeme si díky němu základní živiny a všechny důležité látky, včetně vitaminů a minerálů. Díky jídlu máme dostatek energie na každodenní činnosti, práci, koníčky a podobně. Je přirozené, jíst několikrát denně.

Kvalitní jídlo si můžete dopřát i k večeři

I v redukčním jídelníčku má každé denní jídlo své opodstatnění. První jídlo dne dokáže po spánku uvést do pohybu naše tělo a všechny pochody v něm, chrání nás před pozdějšími návaly hladu během dne a pomůže nám snadněji si udržovat stabilní hmotnost. Lidé, kteří snídají, toho následně během dne zkonzumují mnohem méně a přijmou méně kalorií. Další přísun energie potřebujeme kolem oběda. A zapomínat nesmíme ani na večeři. Vhodná večeře nás ochrání před vlčím hladem v pozdějších hodinách a následným pozdně večerním a nočním vyjídáním ledničky.

Jíst několikrát denně je zcela přirozené a potřebné. A je velmi důležité dát tělu čas na trávení přijatého jídla. Mezi jednotlivými jídly je proto nezbytné dodržovat dostatečně velký časový rozestup, a to klidně 3 až 4 hodiny.

Večeře je součástí jídelníčku

Večeře by v každém případě měla být součástí zdravého jídelníčku. Velmi důležité je ale to, v kolik hodin večeříme. Tak jako je třeba dodržovat jisté časové rozestupy mezi jednotlivými porcemi, stejně je nezbytné udržet rozestup mezi posledním jídlem dne a spánkem. Ideální doba pro večeři je i v tomto případě přibližně 3 až 4 hodiny před tím, než se uložíme do postele. Takto dáme tělu dostatečný prostor na to, aby potravu v klidu trávilo a nebude to mít negativní vliv ani na naši postavu či průběh spánku.

Pokud chodíte spát mezi 22:00 až 23:00, pak si klidně můžete večeři dopřát i po šesté hodině večer. Pokud chodíte spát kolem půlnoci, večeře může být ještě později. Obecně přijímané tvrzení, že večeře by měla být nejpozději v sedmnáct hodin či ještě dříve má platnost jenom v případě, že chodíte spát tzv. se slepicemi. 

Co je vhodné jíst ve večerních hodinách

Samozřejmě, důležité je nejen to, kdy večeříme, ale i to, co si na talíř naservírujeme a jak velká je porce jídla. Platí, že je vhodné dopřát si vyváženou, zdravou a přiměřeně velkou porci. Vhodnější je lehčí pokrm bohatý na živiny. Vepřová se šesti a dva lahváče navrh není večer rozhodně nic zdraví prospěšného.

Mezi nejlepší potraviny večerního jídelníčku můžeme zařadit prakticky všechny druhy zeleniny či libové maso, ryby, jogurty či vajíčka. Obecně je nejvhodnější, pokud je večeře bohatá na proteiny, v kombinaci se zdravými tuky a dostatkem zeleniny. Ani sacharidům se večer nemusíte vyhýbat. Je ale vhodné, aby měly v daném jídle o něco menší podíl. 

Další zajímavé články