Jídlo

Osvojte si pár triků a vaše rýže bude dokonalá. Odteď už ji jinak vařit nebudete

Ne každý druh rýže se vaří stejně

autor

Erika Tomanová

13. června 2021

 
FOTO / Depositphotos
Možná si říkáte, že na přípravě rýže se nedá nic pokazit. Prostě se propláchne, nasype do hrnce, zalije vodou, uvaří a je hotovo. Není to tak úplně pravda. Z dobře připravené rýže, se může stát pravá delikatesa.
Reklama

První krok k dokonalé rýži musíte učinit už v obchodě, a to při jejím výběru. Nesnažte se ušetřit za každou cenu koupí té nejlevnější rýže. Výsledek pak nebude nikdy stát za mnoho. Také se každý druh rýže nevaří se stejně. A záleží i na pokrmu, který připravujete. 

Základní druhy rýže

Bílá rýže

Bílá loupaná rýže je dietní přílohou, kterou zpravidla nic nezkazíte, ale ani neoslníte. Její výhodou je poměrně rychlá příprava, neutrální chuť a snadná stravitelnost. Bez obav ji tak můžete naservírovat dětem i starším lidem. Kvůli absenci lepku je vyhledávanou potravinou také mezi celiaky. 

Arborio

Krátkozrnná rýže arborio je základem italské kuchyně a v prosluněné Itálii se také pěstuje.

Jak uvařit dokonalou rýži

Tento druh rýže se vyznačuje velkým množstvím škrobu, který po uvaření vytváří kašovitou strukturu, vnitřek zrna však zůstává pevný. Výsledkem je krémové risotto, jak ho znáte z italských restaurací. Příprava trvá asi 20 minut a žádá si větší množství vody.  

Basmati

Basmati rýže pochází ze severní Indie. Má delší zrna a po uvaření se nelepí. Její chuť je jemná s lehkým oříškovým nádechem, takže se hodí k pečeným či grilovaným pokrmům i exotickým kombinacím. Příprava je překvapivě rychlá – postačí vám 10 minut. 

Jasmínová rýže

Tahle voňavá rýže původem z Thajska se často využívá v čínské kuchyni. Je mírně lepkavá, a tak je jako stvořená k jídlům s omáčkami. Kromě výrazné květinové vůně má i intenzivní chuť, kterou je vhodné kombinovat s chuťově méně výrazným kuřecím či krůtím masem, tofu nebo zeleninou. Ladí ale i  s  nasládlými pokrmy. Vaří se přibližně 15 minut. 

Proplachovat, či neproplachovat? 

Zda jste zastánci proplachování v kastrolu nebo pod proudem vody není podstatné, důležité je však rýži dobře propláchnout, pokud si to žádá. Připravujete-li rýži basmati nebo jasmínovou rýži, propláchněte ji alespoň třikrát, nebo lépe pětkrát v kastrolu, nebo ji proplachujte pod proudem vody tak dlouho, dokud z ní teče kalná voda. To, jak moc rýži propláchnete, bude mít poté vliv na její sypkost.

Při vaření nepropláchnuté rýže se vyplavuje velké množství škrobu, které u basmati a jasmínové rýže na zrncích zůstává a tvoří nevzhlednou lepkavou směs. Ovšem pokud se chystáte na přípravu klasického italského risotta, rýži neproplachujte. Lepkavost rýže je v tomto případě žádoucí.

Nechte ji chvíli stát

Pokud se rýži chystáte proplachovat, učiňte tak alespoň čtvrt hodiny před její tepelnou úpravou. Rýže do sebe nasákne trochu vody, nabobtná a bude jí pak stačit kratší doba vaření. Výsledkem bude krásná nadýchaná rýže, která bude méně náchylná na rozvaření. I při určitém stupni lepkavosti si zachová jasnou strukturu jednotlivých zrníček.

Rýžovar, kastrol nebo v troubě

Každý jsme zvyklí na jiný postup a ani jeden není špatný. Rýži můžete vařit v hrnci na plotně na mírném plamenu, nebo ji péci v kastrolu v troubě.

V obou případech je však nutné po nějaké době zkontrolovat, zda už není rýže hotová, nebo jestli nedošla voda a rýže se nepřipaluje. Nejjednodušší je proto příprava v rýžovaru, který přesně odhadne dobu varu, a vy se opravdu nemusíte starat o nic jiného, než o propláchnutí a odměření množství vody a rýže.

Záleží na mmožství vody

U přípravy rýže nezáleží na její váze, ale na jejím objemovém množství. Je nutné použít přesně tolik vody, aby všechna vsákla do rýže – tedy aby žádná nezbyla, ale ani aby při varu nescházela. V ideálním případě dodržujte poměr 1:1,5 ve prospěch vody. Tedy zvolte si jakýkoliv hrnek nebo sklenici, do které nasypte suchou rýži až po okraj, propláchněte a poté přidejte jeden a půl dílu vody odměřené stejnou nádobou.

Do rýže patří cibule

Až budete mít vše připraveno, nakrájejte si ještě cibuli na kostičky a hoďte ji do hrnce či rýžovaru k rýži a odměřenému množství vody. Na jednu porci rýže vám bude stačit jedna menší cibule. Rýži také osolte a můžete přidat i pár kousků hřebíčku a rýži zjemnit lžící másla. 

Při výběru vhodného druhu rýže a dodržení těchto zásad byste už rýži měli vždy připravit úplně dokonale. 

Další zajímavé články