Studené polévky jsou ideální pokrm pro letní dny zalité sluncem. Výhodou je, že příprava studených polévek je snadnější než příprava těch klasických.
Klíčem k chuti je čas, který jim po přípravě ponecháme k uležení. Jakmile smícháme všechny ingredience, polévku dáme uležet do chladničky. Tak zajistíme, že se všechny chutě příjemně promísí a polévka získá nejenom příjemnou teplotu, ale také tu pravou svěží a lahodnou chuť.
Proč právě studené polévky?
- Studené polévky přinášejí osvěžení a dodají organismu vitamíny a minerály.
- Díky obsahu antioxidantů podporují regenerační procesy a chrání organismus proti působení volných radikálů.
- Vláknina v nich obsažená je prospěšná i pro zdravé trávení a správně fungující střeva.
- Studené polévky zasytí a díky vysokému obsahu vody pomáhají také s hydratací.
Nejtypičtější studená polévka
Gazpacho je snad nejtypičtějším představitelem studených polévek. V našich končinách se dokonce gazpacho užívá jako obecný výraz pro jakoukoliv studenou polévku.
V pravém slova smyslu jde o tradiční španělskou polévku, která se připravuje z rajčat a dalších druhů zeleniny, dochucuje se vinným octem a někdy zpestřuje i chilli papričkami.
Lahodné gazpacho
Budete potřebovat
1 kg červených rajčat, červené papriky a okurky, 2 stroužky česneku, menší červenou cibulku, pepř a sůl, 2 lžíce olivového oleje, 2 lžíce vinného octa a čerstvé bylinky jako je oregano, saturejka, estragon nebo tymián. Pokud vyznáváte ostrou chuť, přidejte do polévky také chilli papričky.
Příprava
Nejprve spařte rajčata tak, aby se dala loupat. Poté loupaná rajčata rozmixujte spolu s paprikou, okurkou, prolisovaným česnekem, příp. chilli. Přidejte vybrané bylinky, pepř a sůl. Postupně přidávejte také olivový olej a vinný ocet. Polévku rozmixujte do hladka a následně uložte do chladničky. Nechte chladit cca dvě hodiny a až poté podávejte. Servíruje se s bílou topinkou, může se dozdobit kousky zeleniny, bylinkami, klíčky nebo strouhaným sýrem.
Osvěžující okurková
Budete potřebovat
60 g másla, 1 cibule, 3 okurky, 1/5 litru kuřecího vývaru, pažitku, petrželovou nať, 2 citrony, 200 ml smetany na vaření.
Příprava
Cibuli a okurku oloupejte a nakrájejte nahrubo. Máslo rozpusťte ve větším hrnci. Cibuli smažte 4 až 5 minut na středním ohni do té doby, než zesklovatí. Poté přidejte okurku, snižte teplotu a pokračujte ve smažení asi tak 5 minut. Přidejte vývar, přiveďte k varu a poté opět teplotu snižte. Osolte mořskou solí a černým pepřem a nechte pět minut povařit. Nakrájejte pažitku s petrželí, vymačkejte citronovou šťávu a vše přidejte do polévky. Vařte dalších 5 minut. Poté polévku rozmixujte dohladka. Nechte vychladnout v lednici. Na závěr přidejte smetanu a můžete podávat.
Polévka s vínem a hřebíčkem
Budete potřebovat
0,5 kg kiwi, 6 lžic javorového sirupu (částečně se dá nahradit bílým cukrem), 0,5 l bílého vína, 100 ml zakysané smetany, celá skořice, cca 5 hřebíčků.
Příprava
Nejdříve přiveďte k varu bílé víno se skořicí a hřebíčkem. Pokud použijete javorový sirup, vmíchejte ho do vína až po odstavení, pokud cukr, lze ho vařit spolu s vínem.
Víno po odstavení nechte vychladnout, následně ho přeceďte. Oloupané kiwi rozmixujte, smíchejte ho se zakysanou smetanou a vínem. Polévku nechte vychladnout a uležet. Podávejte dozdobenou plátky kiwi.
Avokádová divočina
Co budete potřebovat
2 avokáda, 1 okurku, 1 cibule, 2 kyselejší jablka, 200 ml vody, 250 ml kokosového mléka, 2 lžíce citronové šťávy, špetka kari, pepř sůl a zelená petrželka na ozdobu. Polévku lze dozdobit i zakysanou smetanou.
Příprava
Oloupaná avokáda, okurku, nasekanou cibulku a jablka zbavená jadřinců rozmixujeme spolu s vodou a kokosovým mlékem. Dochutíme citronovou šťávou a kořením. Po rozmixování polévku nechte řádně vychladnout a uležet v ledničce. Chutnější bude dozdobená petrželkou, ale i dalšími zelenými bylinkami a doplněná zakysanou smetanou.
Zdroj: Foodandwine.com, Honestcooking.com