Jídlo

Není dýně jako dýně. Pro toho, kdo to ještě neví: máslová a Hokkaidó by se neměly loupat

Loupání některých dýní není nezbytné a akorát zabírá čas

autor

Kateřina Korňová

28. října 2021

 
FOTO / Pexels
Dýně, dýně a zase ty dýně. Kam se poslední dobou podíváte, všude na vás číhají dýně. V obchodech vás láká ke koupi hned několik z nich: špagetová dýně, mexická, nebo třeba dýně máslová a Hokkaidó, které mají oproti všem ostatním jednu velkou výhodu, která je činí velmi oblíbenými a tak trochu jinými.
Reklama

Dýně jsou typickým podzimním jídlem, ať už z nich připravujete omáčku, polévku, koláč nebo pyré. Jenže jejich příprava se může dost protáhnout, když vás každý druhý recept vyzývá, abyste dýni před přípravou důkladně oloupali. Jenže to právě v případě máslové dýně a dýně Hokkaidó není potřeba.

Slupka dýně obsahuje velké množství vlákniny

Nejen proto jsou máslová dýně a Hokkaidó tolik oblíbené v kuchyni. Hodí se opravdu do široké škály pokrmů, jelikož mají příjemně nasládlou chuť, která vévodí jak sladkým, tak slaným jídlům. A co teprve, když připočtete benefit, díky kterému nemusíte s přípravou jídla strávit tolik času. Tak už se příště na loupání těchto dvou dýní vykašlete a my vám hned řekneme proč.

Kdy je loupání potřeba

Technicky vzato je slupka od všech typů dýní, které jsou určeny ke konzumaci, poživatelná. Neotrávíte celý pokrm, když vám omylem do polévky spadne kousek slupky. Slupky některých odrůd jsou však velmi tuhé i po uvaření, a proto se do pokrmů nepřidávají. Dužina pod slupkou je hotová mnohem dříve a kdybyste měli čekat, až změkne i slupka, zbytek dýně by se úplně rozpadl a vyvařila by se většina zdraví prospěšných látek a živin. A to přece nechceme.

Někdy je loupání na škodu

Jenže pak jsou tu další dýně, jejichž slupka tak tuhá není a tudíž není potřeba ji z dýně odstraňovat. Před přípravou pokrmu je nutné ji pouze důkladně omýt a zbavit ji všech nečistot. A to je velká výhoda, jelikož vám to ušetří spoustu času a navíc je ve slupkách obecně nejvíce vlákniny, kterou tělo potřebuje ke správnému fungování trávicí soustavy. Navíc když ponecháte na dýni slupku, pokrm má pak intenzivnější chuť. Slupka dýně Hokkaidó se vaří stejně rychle, jako dužina uvnitř, u máslové dýně to trvá trochu déle, ale u většiny pokrmů, jako jsou omáčky nebo polévky, to nevadí.

Jak poznat čerstvou dýni

Aby byl váš pokrm co nejchutnější, naučte se také vybrat co nejčerstvější dýni už v obchodě. Je to obzvlášť důležité, pokud chcete dýně zpracovávat i se slupkou. Zaměřte se především na těchto pár faktorů:

  • zkontrolujte slupku – porozhlédněte se a vyberte takovou dýni, jejíž slupka je v nejlepším stavu, nejsou na ní patrné odřeniny či měkké části. V takovém případě by se dýně rychle zkazila,
  • poklepejte na dýni – pokud zní dýně uvnitř dutě, je to znamení, že držíte v ruce čerstvý a zralý kus,
  • matná či lesklá – podívejte se na slupku i z jiného úhlu a zhodnoťte, zda je matná či lesklá. Správně by měla být dýně tvrdá a její slupka matná,
  • zvažte každý kus – že je dýně zralá a čerstvá poznáte také tak, že ji převážíte. Plody vybírejte co nejtěžší, protože jedině tak získáte dýni plnou dužiny a ne semínek.

Zdroj: utopia.org, vimcojim.cz.

Další zajímavé články