Jídlo

Tajemství křehké Svatomartinské husy tkví v době pečení. Když ji nakonec posypete moučkovým cukrem, bude krásně křupavá

Už zbývá jen vybrat kvalitní víno, nemyslíte?

autor

Kateřina Korňová

10. listopadu 2021

 
FOTO / Pixabay
Od svatého Martina chceme každoročně dvě věci. Aby přijel na bílém koni a aby se nám na jeho počest povedly připravit ty nejlepší Svatomartinské hody v čele s pečenou husou. První přání se už několik let nedaří splnit tak, jak bychom si představovali, a pokud se vám nedaří ani to druhé, pojďte se s námi podívat, na co si dát při přípravě té nejlepší husy pozor a na co se zaměřit.
Reklama

Na svatého Martina patří na stůl pečená husa s knedlíkem a sladkým zelím. O tom se asi nemusíme přít. Existuje ale mnoho názorů a metod, jak ji upéct tak, aby byla co nejkřupavější, ale zároveň se její maso rozplývalo na jazyku. Nejdůležitější je ovšem několik zásad, které vám nyní přiblížíme.

Husa by na svatého Martina neměla na stole chybět

Výběr masa

Pokud chcete připravit dobré jídlo, nemůžete se spokojit s méně kvalitním masem, protože je zrovna v akci, a nebo protože už je v mrazáku dlouho a vy ho potřebujete rychle spotřebovat. Dobré jídlo zkrátka vyžaduje kvalitní suroviny a přes to nejede vlak. Zajděte tedy do nejbližšího řeznictví a nechte si ukázat, co vám mohou nabídnout. Ještě lépe ale uděláte, když objednáte maso přímo z farmy nebo od chovatele. Ideální jsou mladší a menší kusy s váhou kolem pěti kilogramů.

Nespěchejte

Pravidlo, že se na nic nemá spěchat, platí u pečení husy dvojnásob. Pokud nemáte jinou možnost než koupit mraženou husu, nechte ji volně rozmrazit v lednici. Nic neurychlujte pomocí mikrovlnky či horké vody. Zbytečně tím uberete výslednému jídlu body. Až budete husu z lednice vyndávat povolenou, nechte ji klidně ještě dvě nebo tři hodiny v pokojové teplotě.

Nadívaná husa

Během aklimatizace husy na pokojovou teplotu si v klidu pokrájejte jablíčka nebo hrušky, kterými husu naplňte, aby vám i při dlouhém pečení zůstala šťavnatá. Pro chuť můžete přidat i sušené švestky, nebo kdo má rád, může dát brusinky. Husu poté svažte, aby z ní nádivka nevypadla. Chybu neuděláte, ani když ovoce položíte do pekáčku kolem husy. Krásně se propeče, na talíři bude dělat ozdobu a ještě si pochutnáte.

Pomalé pečení je klíč k úspěchu

Není tajemství, že husa by se měla péci dlouho a pomalu, aby se z ní vypeklo co nejvíce sádla. Čím déle však husu budete péct, tím křehčí její maso bude. Minimální doba je stanovena na pět hodin, ale pokud budete péct husu přes noc na 80-90°C, budete se při svátečním obědě rozplývat stejně, jako maso ve vašich ústech.

Kůrčička na závěr

V poslední fázi pečení zvyšte teplotu na 180-200°C a řádně prosolte kůži husy. Pravidelně ji pak polévejte výpekem, dokud krásně nezhnědne. Dříve se také kůže poprášila moučkovým cukrem, čímž se dosáhlo nádherně zlatavé a křupavé kůže, která měla nezaměnitelnou karamelovou chuť. Vysušit ji ale můžete i potřením libovolného chuťově neutrálního alkoholu, jako je například vodka.

Na zapití vám už pak jen zbývá vybrat kvalitní mladé Svatomartinské víno a připít si na zdraví.

Zdroj: magazin.recepty.cz, apetitonline.cz.

Další zajímavé články