Jídlo

Chutná to jako maso, vypadá to jako maso, ale není to maso. Jeho chuť, textura i složení je však velmi podobná

Masové náhražky jednou zastoupí většinu živočišné produkce

autor

Kateřina Kofroňová

19. listopadu 2021

 
FOTO / Unsplash
Podle všeho spěje budoucnost k tomu, že za dvacet let bude většina masa vystřídána masovými náhražkami. Chutnat budou jako skutečné maso, budou nutričně vyvážené, a to i přesto, že jejich původ bude rostlinný. Už dnes se můžeme setkat s prvními vlaštovkami, a to nemluvíme o roztomilých ptáčcích. První masové náhražky s opravdovou chutí masa již dobývají svět.
Reklama

Ročně se vyprodukují miliardy zvířat určené k porážce, což má podle několika potvrzených vědeckých studí negativní dopad na životní prostředí. Vyprodukované emise způsobují změny klimatu, o kterých se v dnešní době tolik mluví, ale rovněž díky masnému průmyslu dochází ke znečišťování zemědělské půdy, vodních toků a oceánů.

Masové náhražky v sobě skýtají velký potenciál

Společnosti, které se zabývají rozvojem masových náhražek, se velmi rychle rozvíjejí a investují do výzkumu nemalé množství peněz. A to včetně společností, které momentálně dominují na trhu s masem ze zemědělských chovů. Budoucnost je zkrátka jasná.

Náhražky spasí svět

Ve zprávě listu The Guardian se objevil odhad, že za dvacet let bude 35 % masa uměle vypěstováno a 25 % budou tvořit různé náhražky. Na jejich chuti a nutričních hodnotách se dlouhodobě pracuje a v roce 2040 se předpokládá, že budou chutnat skutečně jako pravé maso, takže si na něm pochutnají nejen ti, kteří tuto změnu vítají, ale i ti, kteří si raději dají guláš, husu s knedlíkem nebo ovar.

Dřívější náhražky

Výrobky z vegetariánských či veganských ingrediencí se jakožto náhražka masa používají již dlouho. Sójové maso zná asi každý, stejně jako tofu. Už méně z nás se někdy setkalo s dalšími náhražkami jako je tempeh, seitan nebo jiné rostlinné druhy z luštěnin či obilnin, které mají za úkol nahradit nutriční hodnoty masa v dietách, ve kterých je příjem živočišné bílkoviny zastoupen minimálně, nebo dokonce vůbec.

Skvělá masitá chuť

Doba ale spěje dopředu a klasické náhražky už nám nestačí. Již dnes si můžeme dopřát několik náhražek tolik konzumované živočišné bílkoviny v podobě mletého masa, masa na burgery, ale i nudliček k přípravě číny či omáček, které se již skutečně masu podobají, jako maso chutnají a i v očích těch, kteří maso jedí, přestávají být brány jako nedobrá náhražka. Hlavní surovinou však nadále zůstává sója, ale přidává se i hrách, škrob, lepek, cibulový prášek a další koření.

Nutriční hodnoty

Masové náhražky se snaží nejen chutí, ale hlavně svým složením dodat tělu všechny potřebné látky, které by jinak byly přijímány v mase, a to navíc bez negativních dopadů na zdraví i přírodu. Proto se na trhu uchytily především dva modely, z nichž první dbá především na co nejvíce podobnou chuť, vůni i texturu masa, druhý se zaměřuje především na srovnatelnou nutriční hodnotu. Je už jen na vás, kterým směrem se budete chtít vydat vy.

Zdroj: thekitchn.com, theguardian.com.

Další zajímavé články