Jídlo

Slavnostní jídlo, které se na vašem stole bude na Boží hod vyjímat. Vychutnejte si svíčkovou jako od babičky

Neexistuje slavnostnější oběd na Boží hod než svíčková

autor

Kateřina Korňová

25. prosince 2021

 
FOTO / Shutterstock
První svátek vánoční je dnem, kdy se každoročně sejde celá rodina u svátečního oběda. Obvykle se podává božíhodový vývar, kaštanová polévka, pečená kachna, sváteční šunka nebo hovězí svíčková s kynutými knedlíky. Kachnu si nechme na Štěpána a na Boží hod se s námi pusťte do smetanové zeleninové omáčky, které vévodí kus kvalitního hovězího masa.
Reklama

Dobrá svíčková je chloubou každé kuchyně a oblíbenou specialitou mnoha restaurací. Když použijete dobré maso, čerstvou kořenovou zeleninu a víte, jak správně maso prošpikovat a jak dlouho dopředu ho naložit, přichystáte svým hostům skutečný gastronomický zážitek. Pozor ale, abyste maso nepřesušili!

S domácími knedlíky chutná nejlépe

Na výběru masa záleží

Není svíčková jako svíčková. Skutečně záleží na tom, jaký kus masa pro svůj slavnostní oběd vyberete. U nekvalitního masa hrozí, že bude žvýkavé a nebudete schopni ho dopéct, čímž znehodnotíte celý slavnostní oběd. Nejlepší je vybrat pravou hovězí svíčkovou, ale chybu neuděláte, ani když pořídíte zadní hovězí. Ozvláštnit váš recept můžete i srnčím, dančím, králičím nebo krůtím masem.

Naučte se správně špikovat

Ať už vyberete jakékoliv maso, doporučuje se jej prošpikovat tenkými špalíčky slaniny nebo špeku. Špek nařežte na proužky a dejte ho před prošpikováním na chvíli do mrazáku. Bude se vám pak do masa lépe zapichovat. Ostrým tenkým nožem (nejlépe špikovacím nebo filetovacím) pak udělejte do masa dírky a do nich vkládejte zmražený špek. Špikování se obecně využívá u tužších mas, které budou díky špeku šťavnatější a budou mít i intenzivnější chuť.

Maso naložte den dopředu

Vybrané maso dobře omyjte, osolte, prošpikujte (50 – 70 g špeku na kilo masa) a vložte do pekáče, kastrolu nebo zapékací mísy. Poklaďte ho rozkrájenou zeleninou a cibulí. Na kilo masa počítejte 3 mrkve, 1 petržel, 1 menší celer nebo polovinu většího a dvě cibule. Přidejte celý pepř, bobkový list a nové koření (10 kuliček, 3 listy a 5 kuliček). Přelijte rozpuštěným máslem a dejte do chladničky alespoň na jeden, nejlépe na dva dny. Maso pak bude měkčí a ještě více lahodné.

Pozor na vysušení

Naložené maso vyjměte ze zeleniny a opečte ho po stranách na pánvi, aby se zatáhlo. Zakryté ho pečte na 180 – 200 °C. Do pekáče přidejte také zeleninu, se kterou bylo maso naložené. Podlévejte buď teplou vodou nebo vývarem. Pokud nebude maso do dvou hodin měkké, nemůže za to trouba, ale váš řezník. Proto radíme, kupujte opravdu dobré maso, a to v řeznictví, které dobře znáte. Po upečení maso vyjměte, nakrájejte a odložte stranou. Z výpeku vyndejte koření a vše ostatní rozmixujte, nebo propasírujte.

Jak na omáčku

Chutná slavnostní omáčka si zaslouží čerstvé kvalitní suroviny, takže použití zeleniny, ve které bylo maso naložené, je ideálním řešením. Na dochucení použijte ocet nebo citronovou šťávu, cukr, sůl a zahustěte hladkou moukou. Pokud jste však použili dostatek zeleniny, není nutné omáčku zahušťovat. Omáčku zjemněte smetanou na vaření, případně kusem másla. Nechte projít varem, ale dále nevařte, ať se vám smetana nesrazí.

Zdroj: bydlet.cz, skrblik.cz.

Další zajímavé články