Jídlo

Jak na Nový rok, tak po celý rok. Upečte si k čočce karamelizovanou šunku a radujte se z hojnosti

Skvělá pečená šunka překvapí vaše hosty svou lahodnou chutí

autor

Kateřina Korňová

01. ledna 2022

 
FOTO / Unsplash
Čočku k obědu mají první lednový den všichni, kteří nechtějí mít v následujícím roce nouzi o finance. Co by to ale bylo za novoroční oběd bez pořádného kusu masa. Ryby se jíst nesmí, aby štěstí neuplavalo, kachna ani kuře také ne, aby štěstí neulétlo a dokonce i pečený králík by mohl se štěstím utéct. Ale co takhle vepřík? Pečená vepřová šunka vám nikam neuteče a k čočce se na Nový rok skvěle hodí.
Reklama

V kuchyni jsme si celý předchozí měsíc dost užili, ale ani v novém roce tomu nebude jinak. Kdo chce mít na talíři dobré jídlo, musí pro to trochu něco udělat. Ne, že by nešel udělat chutný pokrm jinak než v troubě, ale zrovna u pečené šunky to jinak nepůjde.

Vepřové maso na Nový rok na stůl patří

Samozřejmě můžete připravit čočku s párkem a vařeným vejcem a zajisté si pochutnáte, pokud vás ale nebolí ze včerejších oslav hlava a máte dost energie, připravte si skvělou pečenou novoroční šunku s karamelovým glazé, která udělá z obyčejné čočky slavnostní jídlo.

Pak také záleží na tom, pro kolik lidí připravujete oběd. Čekáte-li menší počet hostů, nebo trávíte Nový rok pouze s rodinou, sáhněte po šunce bez kosti. Jestliže ale počítáte s větším počtem strávníků, nebojte se koupit větší šunku na kosti. Na stole pak působí skvostně a budí dojem skutečně slavnostního oběda. Jediným, co vás může omezovat, je velikost vaší trouby.

Kupte už zauzenou

Jestliže nemáte k dispozici šunkovar nebo jiný vysoký hrnec, ve kterém byste šunku vařili, a nebo nemáte tolik času, pořiďte šunku už zauzenou. Získáte tak zhruba hodinu času, po který by se šunka musela pomalu vařit.

Dušená šunka s karamelovým glazé

Na slavnostní šunku si připravte:

  • šunka s kostí
  • 2 dcl pomerančového džusu
  • 1 dcl ananasového džusu
  • 2 dcl piva
  • 3 lžíce javorového sirupu
  • 1 lžička drceného zázvoru
  • hřebíček na zapíchání do kůže (1 - 2 balení)

Nejprve si připravte marinádu, a to tak, že smícháte pomerančový a ananasový džus, pivo, javorový sirup a drcený zázvor. Hřebíčky vysypte z pytlíčku a přeberte je - ty s černou hlavičkou odstraňte, už mají nejlepší léta za sebou. Šunku položte na kuchyňské prkénko a kůži nařežte na čtverečky. Přemístěte do pekáče a celou ji zalijte připravenou marinádou. Do každého čtverečku zapíchněte hřebíček a pečte v předehřáté troubě na 170 °C. Jakmile se udělá křupavá kůrka, můžete ji vyndat - trvá to zhruba 2 hodiny. Chcete-li ji mít ještě lepší, naložte si ji příští rok den dopředu. Dnes už to bohužel nestihnete.

Když koupíte šunku už zauzenou, nemusíte se bát, že by nebyla po této době hotová. V troubě je pouze proto, aby se vytvořila křupavá kůrka, ale syrová není ani v okamžiku, kdy ji vkládáte do trouby. Natož když ji vyndáváte.

Zdroj: mishmush.cz, toprecepty.cz.

Další zajímavé články