Kultura a styl

Zajímavosti o smaženém sýru, které jste možná ještě neslyšeli. Češi a Slováci vedou nekonečný spor o jeho vlastnictví

Dobře připravený smažený sýr je oblíbenou pochoutkou

autor

Kristýna Maxová

07. prosince 2021

 
FOTO / Unsplash
Český smažák, to je král hospod. Když nemáte zrovna chuť na maso, co si dáte? Smažák! Někteří z nás si ho pravidelně připravují i doma, ale v restauraci chutná vždycky nejlépe. Věděli jste ale, že i Slováci, Španělé či Italové jej považují za národní poklad zrovna tak, jako my? Nebo že na výrobu kilogramu sýra je potřeba 10 litrů mléka? A máme pro vás i další zajímavosti.
Reklama

Tisíciletý stařík

Sýr je jednou z vůbec nejstarších delikates, které byly objeveny. První zmínky o něm pocházejí z doby 6 tisíc let před naším letopočtem, tehdy se vyráběl z kravského a kozího mléka. Historické prameny také uvádějí, že sýr do Evropy přivezli poutníci z Asie ještě před vznikem Římské říše.

Dříve byl považován za gastronomický skvost

Delikátní náhoda

Stejně jako penicilin, kardiostimulátor, inkoustová tiskárna, ale i chipsy nebo kukuřičné lupínky, také sýr byl objeven úplnou náhodou. Na začátku byla nádoba s mlékem, kterou kdosi překryl látkou ze zvířecího žaludku. Enzym, který se v tomto orgánu nachází (a kterému se dnes říká syřidlo), způsobil oddělení tekuté syrovátky a pevného sýrového zrna. Když se poté sýrové zrno nechá nějaký čas odležet, vznikne z toho právě sýr.

Labužník Sinuhet

Jen krátce nato, co byl sýr objeven, se začalo experimentovat s jeho tepelnými úpravami. Vůbec poprvé se smažený sýr coby fast food objevil v egyptské Káhiře. Prameny ale uvádějí, že si na něm pochutnávali i obyvatelé Francie, Kypru, Řecka nebo Ameriky.

Velký pijan

K tomu, aby vznikl jeden kilogram sýra, je zapotřebí rovných deset litrů mléka. A i když je základ výroby (tedy mléko a syřidlo) pořád víceméně stejný, vybírat si můžeme z neuvěřitelných víc než dvou tisícovek druhů. Bez zajímavosti není ani fakt, že dovážet některé z nich do USA je ilegální. Řeč je například o normandských Reblochonech, Roquefortech nebo Brie.

Světoběžník

Že se Češi a Slováci dokáží do krve pohádat, čí je smažený sýr národní poklad, je obecně známou skutečností. Možná ale také mají velké štěstí, že u této debaty nejsou přítomni i obyvatelé dalších zemí. Smažený sýr si totiž přivlastňují například i Italové (bastoncini di mozzarella), Španělé (delicias de queso), Švýcaři (malakoff) či Řekové (saganaki). Poslední jmenovaní jsou pak celosvětově největšími sýrovými jedlíky. Každý Řek ho ročně zkonzumuje 27,3 kilogramu.

První republika

Zrod smaženého sýra je v Československu spojován až s komunistickou érou, Vladimír Poštulka ho ale objevil už na jídelním lístku z roku 1936. A i když si dneska smažák s vysokou gastronomií spojí málokdo, známý labužník o něm zmínky našel v menu luxusního Grandhotelu Šroubek. Podnik se nacházel na Václavském náměstí a pochutnat si sem pravidelně chodili třeba Vlasta Burian, Nicholas Winton nebo tatíček Masaryk.

Na růžích neustláno

Pravý rozmach smaženého sýra k nám ale opravdu přišel až v dobách komunismu, zpočátku se však pokrm setkával s nepochopením. Nejen proto, že ho vehementně prosazovali komunisté, ho lidé nejdřív chápali jako levnou náhražku řízku. Nelibost byla dokonce tak veliká, že se do kampaně proti smaženému sýru zapojili i seriáloví Chalupáři.

Národní klenot

Odpolitizování smaženého sýru sice nějakou dobu trvalo, nakonec jsme si ho ale doslova zamilovali. A zatímco třeba svíčkovou najdeme hlavně na menu klasických českých hospod, se smažákem se potkáte téměř všude od restaurací přes stánky až třeba po asijská bistra. Obalovaný sýr také dlouhou dobu platil za jediné jídlo, které jste si mohli dát, pokud jste nechtěli maso.

Parta hic

S čím máte smažený sýr nejradši? Je to kečup, nebo tatarka? Hranolky, nebo brambory? Anebo dokonce houska? Názory na to, jak a s čím by se měl smažák podávat, se různí, jisté ale je, že když si ho budete dělat doma, obalte ho radši rovnou dvakrát, aby vám na pánvi nevytekl. A pokud ho osmažíte na přepuštěném másle, garantujeme vám, že si na talíř naservírujete stejný zážitek, za jakým za První republiky chodily celebrity do Grandhotelu Šroubek.

Zdroj: TZ MC Donalds, foodies-cafe.com.

Další zajímavé články