Kultura a styl

Vyberte si ty nejlepší suroviny pro vaše vánoční pečení. Kvalitní mouku, máslo, ale i droždí poznáte na první pohled

Byla by škoda pokazit dobrý recept nekvalitními surovinami

autor

Jitka Wolfová

11. prosince 2021

 
FOTO / Pexels
Máte roky vyzkoušené recepty po vaší babičce, takže předpokládáte, že se vám cukroví musí zaručeně povést. To by ovšem platilo pouze v případě, že by vám k tomu vaše babička dopsala přesné názvy surovin, které pro své recepty používala. Aby se vám cukroví a vánočka povedly co nejlépe, je také důležité vybrat správné suroviny. Není totiž mouka jako mouka a ani dvě značky másla nejsou stejné.
Reklama

Při výběru surovin pro naše cukroví a vánočku bychom měli udělat mnohem víc, než jen koupit to, co je zrovna v akci. Vánoce by měly být svátky hojnosti, které překypují delikatesami a poctivými recepty. Jak ale poznat, co je kvalitní a čemu bychom se měli obloukem vyhnout? Zde je několik typů.

U vánočního pečení upřednostněte kvalitu

Mouka

Nejsnadněji se jednoznačně peče z klasické světlé pšeničné mouky. Je velmi lehká a mnohem nadýchanější než mouka celozrnná. Byť je druhá jmenovaná zdravější a výživnější. Těsto z pšeničné mouky hladké je vláčnější a výsledné pečivo mnohem kypřejší, a co si budeme povídat, i chutnější. Těsto vám také bude lépe kynout z mouky, která má nižší typové číslo a obsahuje více lepku. Vánočka z takové mouky bude lehčí a nadýchanější.

Máslo

Důležité je si hned zpočátku uvědomit, jestli chcete péct z margarínu, nebo másla. Některé starší recepty doporučují používat při vánočním pečení půl na půl máslo a margarín, ale pokud se rozhodnete používat pouze máslo, dodáte vašemu cukroví mnohem jemnější a máslovější chuť. Dejte si proto pozor, abyste, když jdete kupovat máslo, koupili opravdu máslo. Nejvýznamnějším ukazatelem kvality másla je procento mléčného tuku, které nesmí být nižší než 82 %. Ještě horší je, když koupíte máslo s prošlou dobou trvanlivosti – tedy pravděpodobně i žluklé.

Droždí

Na droždí záleží, jestli se vaše vánočka na Štědrý den povede, nebo nikoliv. Dejte si proto při výběru velmi záležet, protože v opačném případě vám těsto nevykyne a už jen velmi těžko budete shánět náhradní droždí. V obchodě si dobře zkontrolujte neporušenost obalu a datum spotřeby. Čerstvé droždí by mělo mít krémovou barvu a mělo by se snadno drolit. Rozhodně by nemělo být gumové. Můžete se pro jistotu pojistit i sušeným droždím, ale když si čerstvé droždí v obchodě dobře prohlédnete, neměli byste si domů přinést staré.

Vejce

Pokud jste někdy okusili domácí vajíčka, musíte s námi souhlasit, že kvalita, chuť a vůně se s těmi kupovanými nedá vůbec srovnávat. Domácí vajíčka mají hezčí barvu, lepší chuť a někdo by i řekl, že jinou konzistenci. Pokud normálně kupujete nejlevnější vajíčka, která stojí v supermarketu vyskládaná v obalech bez problému mimo chladicí boxy, na Vánoce udělejte výjimku a pořiďte si vajíčka lepší.

Vanilkový cukr

Pozor si dejte i při koupi vanilkového cukru. Můžete si totiž domů přinést pravý vanilkový cukr, který bývá dražší, ale máte jistotu, že v něm opravdu ležela vanilka, nebo můžete sehnat vanilinový cukr, který je jen ovoněn umělým vanilkovým aroma. Rozdíl poznáte na první nádech. Nejlépe uděláte, když si vanilkový cukr vyrobíte doma tak, jak to dělali naši předkové. Do kilogramu cukru ponořte dva rozkrojené vanilkové lusky a vše vložte do uzavíratelné nádoby. Chce to pak nějaký čas, aby se chutě prolnuly, ale stojí to za to. Klidně také můžete vše rozmixovat a vanilkový cukr bude použitelný okamžitě bez čekání.

Zdroj: vitalia.cz, indiatimes.com.

Další zajímavé články