Kultura a styl

Vyhněte se novoroční kocovině: Kroky, které můžete podniknout preventivně. Druhý den si poděkujete

Už na silvestra myslete na to, aby vás druhý den nebolela hlava

autor

Jitka Wolfová

31. prosince 2021

 
FOTO / Unsplash
Silvestrovské oslavy se často neobejdou bez popíjení, a to často do brzkých ranních hodin. Kombinace různých druhů alkoholu a nedostatek spánku má za následek jednu jedinou věc, a tou je nechvalně známá kocovina. Když se ale připravíte na oslavy den dopředu, můžete se jí dokonce úplně vyhnout.
Reklama

Když se po dlouhé době setkáte s přáteli a můžete úplně zapomenout na vše kolem sebe, na práci a na stresující každodenní situace, občas se to může trochu zvrtnout. A co teprve, když je toto setkání v kombinaci s novoročními oslavami?

Užijte si poslední den starého roku s rozmyslem

Nutno podotknout, že následná kocovina je výsledkem intoxikace organismu alkoholem. Nejsilněji vás zasáhne ve chvíli, kdy alkohol opouští vaše tělo, což je charakterizováno bolestmi hlavy, únavou, žízní, závratěmi, nevolnostmi, ztrátou chuti k jídlu, ale třeba i citlivostí na světla, zvuky a pachy. Všechny popisované příznaky můžete očekávat první den nového roku, pokud neučiníte pár preventivních opatření.

Během pití nezapomínejte jíst

Stará dobrá rada zní: omastěte si žaludek, než začnete pít. Ve skutečnosti byste opravdu měli před tím, než se pustíte do silvestrovského hodování, naplnit svůj žaludek a předzásobit tak tělo důležitými živinami, o které v průběhu popíjení rychle přichází. Navíc pokud jste najezení, přítomnost potřebných živin v těle může zpomalit vstřebávání alkoholu. Doplnění energie ještě před popíjením může pomoci snížit bolestivé vedlejší účinky, které vás jinak následující den neminou.

Pijte i nealkoholické nápoje

Pití alkoholických nápojů nutně vede k dehydrataci, pokud současně nepopíjíte i další nealkoholické tekutiny. Právě dehydratace organismu je pak jedním z hlavních důvodů, proč je vám ráno tak strašně špatně. Nalijte si sklenici vody, nebo třeba oblíbeného perlivého nápoje a prokládejte alkoholické nápoje nealkoholickými.

Extrakt z opuncie

Opuncie je skvělým lékem na kocovinu a podle některých studií dokonce může snížit riziko a závažnost kocoviny až o 50 %. Extrakt z opuncie přirozeně přispívá ke snižování problémů s játry, což je přímo spojováno s nepříjemnými příznaky kocoviny, jako jsou typické nevolnosti, ale i bolest hlavy. Opuncie má schopnost významně snížit i další příznaky, jako je například sucho v ústech a averze k jakémukoliv jídlu.

Jděte spát brzy

Protáhne-li se novoroční oslava až do rána, nečekejte, že budete následující den fit. Ačkoliv špatný spánek přímo nezpůsobuje většinu příznaků kocoviny, může k nim velkou měrou přispívat, protože nedostatek spánku oslabuje organismus a tělo pak není schopno se po alkoholovém dýchánku zotavit.

Pijte s mírou

Na každý pád je nejdůležitějším bodem množství, kvalita a kombinace alkoholu, který večer vypijete. Pokud vypijete vše, co vám přijde pod ruku, nemůžete čekat, že vás spasí extrakt z opuncie nebo vydatná večeře.

Kouření to celé ještě zhorší

Přemíra alkoholu je sama o sobě jistotou, že následujících 24 - 72 hodin protrpíte. Pokud k tomu ještě vykouříte za celou noc krabičku cigaret, můžete si být jisti, že to bude ještě mnohem nepříjemnější. Předpokládá se totiž, že spolupůsobení alkoholu a nikotinu ovlivňuje účinek alkoholu a průběh kocoviny se tak ještě výrazně zhoršuje.

Zdroj: health.harvard.edu, vitalia.cz, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov.

Další zajímavé články