Kultura a styl

Pachy při vaření dokážou zamořit celý byt. Vyrobte si snadné domácí neutralizéry

Aby váš domov voněl, nemusíte kupovat osvěžovače vzduchu a vonné svíčky

autor

Jitka Wolfová

06. ledna 2022

 
FOTO / Unsplash
Některé pokrmy jsou známy tím, že je v domácnosti cítíte ještě dlouho po tom, co jste nejen dovařili, ale dokonce i doobědvali a umyli nádobí. Vzpomeňte třeba na bramboráky, ale i ryby, brokolici, květák, slaninu – to vše zanechá ve vaší kuchyni přetrvávající pachy. Tato nepříjemná aromata však lze se správným postupem snadno neutralizovat.
Reklama

Dostali jste ráno chuť na slaninku? Nebo potřebujete večer připravit guláš na druhý den, ale bojíte se, že vůně vašeho jídla vás bude provázet po zbytek dne či noci? Pokud chcete neutralizovat těžko odstranitelný kuchyňský zápach, vyzkoušejte některá z našich řešení, která vám pomohou se pachů z vaření zbavit.

Domácí neutralizéry zápachu váš domov osvěží

Uvařte citrony

Abyste se zbavili nepříjemných zápachů, zkuste trik s vařením citronů a vytvořením citronové páry. Rozkrojte citron na polovinu, přidejte ho do hrnce s vroucí vodou a nechte vařit. Stejně tak můžete použít i zbytky citronů či citronovou kůru. Vzniklá pára pak dokáže skvěle neutralizovat pachy, které vznikají při přípravě vašeho oběda. Když přidáte ještě lžíci jedlé sody, která je neutralizací pachů proslulá, máte skvělý domácí prostředek, který vás zbaví přetrvávajících vůní.

Miska s octem

Tento trik se nejvíce hodí na večer, kdy dovaříte večeři a vaše kuchyně je plná pachů z jídla. Když to u vás doma zavání jako v restauraci, není to zrovna příjemné prostředí pro usínání. Po umytí nádobí proto vyndejte misku, nasypte do ní jedlou sodu, hřebíček nebo můžete použít i jablečný ocet, a nechte ji přes noc na kuchyňské lince. Misku s neutralizérem zápachů můžete použít i při vaření.

Potpourri na varné desce

Svůj domov můžete příjemně květinově provonět, i když zrovna vaříte, aniž byste museli kupovat osvěžovače vzduchu, potpourri nebo vonné svíčky. Udělejte si vlastní osvěžovač. Do hrnce vložte slupky jablek, hřebíček, skořici, rozmarýn, nebo jiné vybrané koření. Zalijte vodou a vařte v průběhu přípravy jídla i po ní. Pára pohltí nežádoucí pachy, ale pomůže i zvlhčit vzduch v sychravém zimním období.

Používejte ochranné síto na pánev

Chystáte-li se opékat slaninu, rybu, rybí prsty, řízky, nebo cokoliv, co na pánvi stříká, nezapomínejte používat ochranné síto na pánev. Nejenže ochrání sporák a pracovní desku před stříkajícím olejem, ale rovněž částečně pohlcuje pachy během vaření.

Nevyhazujte lógr

Na neutralizaci pachů se skvěle hodí i kávová sedlina. Uvaření čerstvé kávy nebo umístění kávové sedliny do mělkých misek v prostoru vaší kuchyně může pomoci absorbovat pachy z vaření.

Octová pára

Podobně jako vaření citronů nebo vaření potpourri na varné desce je i octová pára skvělým způsobem, jak neutralizovat silné pachy. Přidejte půl šálku octa do jednoho šálku vody a během vaření (nebo po něm) vařte na sporáku, abyste absorbovali všechny pachy ve vzduchu. Ocet po chvíli přestane čpět, ale fungovat bude stejně.

Zdroj: allrecipes.com, thekitchn.com.

Další zajímavé články