Kultura a styl

Zápach ze dřezu dokáže nepříjemně ovonět celou kuchyň. A to i přesto, že se blýská čistotou

Kdo chce voňavou kuchyň, musí vědět, kde co vyčistit

autor

Jitka Wolfová

10. ledna 2022

 
FOTO / Pixabay
Máte dokonale vyladěnou kuchyň, krásné spotřebiče, uklizeno. Přesto však pokaždé, když vejdete do místnosti, ucítíte nepříjemný, silně odpudivý, zápach. Jakmile se nakloníte nad kuchyňský dřez, ihned víte, kde se odér, linoucí se po celé kuchyni, vzal. Pokud je zapáchající odpad ve dřezu i váš problém, zde je cesta, jak se ho na dobro zbavit.
Reklama

Neexistuje nic tak odporně páchnoucího, jako je právě zanesený odpad v kuchyňském dřezu. Vyrovnat se mu může snad jedině nevynesený koš na odpadky. Zapáchající dřez se může nacházet i v domácnostech, ve kterých je úklid na prvním místě. Zvenku totiž vůbec není poznat, že je něco v nepořádku. Baterie i samotný dřez se lesknou čistotou, ale i přesto se nevábný odér line nejen po celé kuchyni, ale někdy zasahuje i do ostatních místností. Co s tím?

Zápach v kuchyni nemá vždy na svědomí koš na odpadky

Většina z nás předpokládá, že je dřez čistým místem. Koneckonců je to místo, kde umýváme nádobí s pěnou a po každém mytí nádobí dřez zvenku otřeme čisticím prostředkem. Přiznejme si ale otevřeně, kdo kdy myl cokoliv z toho, co se nachází za odpadním otvorem. A to je právě hlavní problém. Většina zápachu se totiž nachází mimo dřez.

Osvědčený čisticí prostředek

Jedlá soda je odsvědčeným čisticím prostředkem, který lze použít v celé domácnosti. Nasypte proto trochu sody přímo na oblast dřezu, ale také trochu do odpadu a po každém použití dřez jednoduše vyčistěte. Jedlá soda má schopnost pohlcovat pachy a pokud takto budete postupovat denně, nepříjemného odéru se zbavíte.

Voňavý levný čistič

Zápach v kuchyni však můžete nejen neutralizovat, ale také místnost příjemně provonět. Smíchejte stejné díly bílého octa a vody a přidejte 20 až 30 kapek oblíbeného esenciálního oleje. Přelijte do lahvičky s rozprašovačem a nastříkejte na celou oblast dřezu. Nechte 5 minut působit a poté otřete vlhkým hadříkem.

Vyměňte houbičky

V kuchyňských houbičkách a hadřících je velké množství bakterií, které se tak dlouho množí, až začnou silně zapáchat. Můžete proto drhnout dřez donekonečna a v kuchyni to bude i tak zapáchat. Věnujte se proto i pravidelné výměně všech houbiček, hadříků a utěrek, které používáte na omývání nádobí a pracovní plochy.

Používejte sítka do odpadu

Pokud myjete nádobí ručně, zásobíte kuchyňský odpad neskutečným množstvím nečistot. Zbytky masa, těstovin, omáček, polévek, tuků, majolky a dalších potravin, které ulpěly na talíři, končí ve vašem potrubí, kde se časem usadí a nepříjemně páchnou. Používejte proto vždy sítko do odpadu, které alespoň pevné kousky zachytí a vy je pak můžete jednoduše vyhodit do koše.

Nevylévejte do odpadu olej

Tuk, omáčky nebo marinády, které se nahromadily během procesu vaření, mohou v odpadu ulpívat a následně silně zapáchat. Proto není nejlepší nápad je do dřezu jednoduše vylít, abyste se jich zbavili. Nahromaděný tuk může dokonce přispět k ucpání potrubí. Proto nechte tuk raději na pánvi či v hrnci vychladnout a následně ho vytřete papírovou utěrkou. Máte-li tuku hodně, například po smažení, nalijte ho do uzavíratelné nádoby a vyhoďte do odpadků.

Použijte horkou vodu

Nahromaděná mastnota v odpadu může přitahovat bakterie, ale zároveň mohou tuky přilnuté na odpadní trubku procházet procesem žluknutí, což vytváří opravdu velmi nepříjemný pach. Nasypte do odpadu větší množství jedlé sody nebo prostředku na mytí nádobí a po chvíli ho zalijte jednou konvicí horké vody. Při větším zanesení můžete postup ihned opakovat i víckrát.

Dřez není odkladištěm špinavého nádobí

Nemáte-li možnost vložit po obědě nádobí do myčky, aby veškerou špinavou práci udělala za vás, budete se muset pustit do ručního mytí. Jestliže se vám však po obědě do špinavého nádobí hned nechce, uvařte si kávu a dopřejte si chvíli odpočinku. Nádobí ale nenechávejte jen tak ve dřezu. Napusťte dřez horkou vodou, přidejte pár kapek saponátu a nechte nádobí, ať se předmyje samo.

Zdroj: allrecipes.com, hcsupplies.co.uk.

Další zajímavé články