Pití

Vliv alkoholu na naše tělo. Budete překvapeni, jak moc se náš organismus pitím mění

Nadměrná či dlouhodobá konzumace alkoholu zpravidla vede k závislosti

autor

Erika Tomanová

06. listopadu 2020

 
FOTO / Depositphotos
Často slýcháme, že sklenička alkoholu večer má pro naše tělo pozitivní účinky. Tahle prastará pravda a výmluva všech alkoholiků ovšem může velmi brzy padnout. Nedávno provedená studie tvrdí, že i umírněné pravidelné pití může způsobit předčasné úmrtí.
Reklama

Mnozí z nás vědí, co s námi alkohol činí v okamžiku opilosti a následně po vystřízlivění. Jak moc se tento stav odráží na našem vzhledu a zdraví. Málokdo si ale uvědomuje rozsah jeho škod na naší nervové soustavě a orgánech, jako jsou žaludek, játra či mozek. Podívejte se s námi na několik faktů, které byste si měli připomenout vždy v okamžiku, když si naléváte další sklenku vína nebo destilátu.

Toxická bomba pro játra

Naše játra jsou důležitým orgánem, který se stará o látkovou výměnu. Zajišťují metabolismus živin, produkci žluči i řady hormonů a v neposlední řadě také detoxikaci organismu. Pro jaterní buňky je dlouhodobé požívání alkoholu, byť v malých dávkách, skutečným jedem. Nejdříve dochází ke ztučnění jater a postupem času se pak rozvíjí alkoholická cirhóza, která je dříve či později smrtelná.

Nadměrná konzumace alkoholu zkracuje život o víc než 20 let

Játra jsou poškozená tak, že nedokáží dál pracovat. A je prokázáno, že ženy jsou k tomuto onemocnění mnohem náchylnější. Alkohol způsobuje i podráždění žaludku a jeho záněty. Ještě horší situace ale nastane, pokud dojde k zánětu slinivky. Chronická pankreatitida ovlivňuje proces zažívání, přináší permanentní průjem a především často nesnesitelnou bolest v krajině břišní. Je prokázáno, že záněty slinivky často vedou ke zhoubnému bujení.

Vliv na nervovou soustavu

Vliv alkoholu na naší nervovou soustavu je opravdu významný. V prvé řadě zvyšuje rychlost ubývání mozkové hmoty. Dlouhodobá, nadměrná konzumace alkoholu vede k podstatnému úbytku neuronů, nervových buněk zodpovědných za přenos, příjem i vyhodnocování informací. K tomuto úbytku však nedochází jen v rámci centrálního nervového systému, tedy v mozku a míše, ale také v rámci periferních nervových buněk. Rovněž dochází k poškození nervů, tzv. alkoholické neuropatii, která se projevuje mravenčením, brněním a v poslední fázi také trvalou bolestí končetin.

Málo se pak ví, že nadměrné, ale i dlouhodobé pití alkoholu může být také spouštěčem pro nervové onemocnění, které se jmenuje padoucnice či dnes častěji epilepsie a které je ve své nejtěžší podobě provázeno ztrátou kontroly svalstva, škubavými záchvaty a ztrátou vědomí.

Dalšími nepříjemnými příznaky jsou inkontinence, zácpa, erektilní dysfunkce a mnoho dalších poruch. Odborníci vysvětlují vznik tohoto symptomu skutečnosti, že alkohol je toxický pro nervové buňky a zároveň alkoholici mívají nedostatek vitamínů skupiny B, které jsou důležité pro správnou funkci nervového systému.     

Pití alkoholu jde často ruku v ruce s depresemi. Mnoho lidí se pokouší v alkoholu utopit své deprese, ale vědecké studie tvrdí, že alkohol naopak deprese vyvolává. 

Onemocnění trávicího traktu a nadváha

Nadměrná konzumace alkoholu častou souvisí také se špatným stravováním a životosprávou obecně. Přidá-li se k nadměrnému pití navíc kouření, roste riziko rakoviny jazyka, hltanu či jícnu raketovým tempem. Stejně tak s nezdravým životním stylem souvisí i rakovina tlustého střeva, která je u nás nadmíru rozšířená. Kombinace alkoholu a špatného stravování s sebou však nese i další důsledky, jako je nadváha či její závažnější forma obezita. Jistě netřeba dlouze připomínat, čím tyto stavy škodí lidskému zdraví.

Infarkt a mrtvice

Divoké popíjení může způsobit, že se utrhne plát usazeného tuku v cévách a vstoupí do krevního řečiště, což vede k infarktu nebo mrtvici.  Pijáci rovněž trpí kardiomyopatií, to je potenciálně smrtelný problém, při kterém vlákna srdečního svalu slábnou a postupně začínají selhávat. Dalším rizikem jsou poruchy srdečního rytmu a fibrilace. Komorová fibrilace znamená rychlou ztrátu vědomí a smrt, pokud nedojde k rychlému lékařskému zásahu.

Závislost

Nadměrná či dlouhodobá konzumace alkoholu zpravidla vede k závislosti. S ním jsou kromě nutkavé potřeby pít spojeny i změny v psychice člověka. Náhlé přerušení užívání alkoholu pak vede k velmi silným abstinenčním příznakům, které se u nejtěžších pijáků projevují jako tzv. delirium tremens, které je nejtěžším stádiem abstinenčního syndromu a jeho úmrtnost se udává mezi 5-15 procenty.
S tímto stavem se kromě třesu pojí dezorientace, ztráta paměti či poruchy psychosomatiky. A halucinace obecně známé jako "bílé myšky" jsou důsledky právě tohoto stavu. 

Další zajímavé články