Tipy a triky

Navrhněte si nový pokoj s minimálními náklady v několika jednoduchých krocích aneb Co dokážou nové závěsy, osvětlení skříněk a vyházení nepotřebných věcí

Domov by měl být místem, kde je nám nejlépe

autor

Jitka Wolfová

10. května 2022

 
FOTO / Unsplash
Jestliže nemáte rozpočet na to, abyste si najali interiérového designéra, nebo si jednoduše užíváte myšlenku, že si své bydlení navrhnete sami, může být někdy plánování nového pokoje pro nezasvěcené poněkud zastrašující. Interiérový design je více umění než věda, tudíž je často intuitivní. Pokud však hledáte pravidla, která vás při vytváření nového domova povedou, náš průvodce vám představí všechny kroky potřebné k tomu, abyste svůj prostor navrhli jako profesionál.
Reklama

1. Nastavte náladu

Namísto toho, abyste se sami sebe ptali, jak chcete, aby váš prostor vypadal, zeptejte se sami sebe, jak v něm chcete působit, a nechte se tímto směrem vést k barvám, texturám, výběru nábytku a dekorů. Světlá a vzdušná zenová oáza může naznačovat minimální množství nábytku a přírodní materiály. Energizující a neformální rodinný prostor může naopak obsahovat výrazné barvy a vzory. Zaměření se na náladu spíš než na konkrétní styl nebo trend vám pomůže vytvořit eklektický prostor, který vám bude vyhovovat.

2. Nechte se inspirovat

Podívejte se na své oblíbené profily na sociálních sítích, projděte časopisy o interiérovém designu, knihy a webové stránky, kde najdete potřebnou inspiraci. Přemýšlejte o místech, kam rádi utíkáte, a analyzujte proč. Pokud máte rádi nástěnky, pokračujte a vytvořte si jednu. Pokud váš domov sdílíte s jinými lidmi a rodinnými příslušníky, je to příležitost ke spolupráci na sdíleném prostoru, který ctí v domácnosti každého jedince.

3. Zamyslete se nad svým životním stylem

Spíš než usilovat o nějakou ambiciózní vizi toho, jak si myslíte, že by váš život měl vypadat, navrhněte svůj prostor tak, jak žijete nyní. Máte-li rozevláté děti nebo domácí mazlíčky, vybírejte potahové látky a povrchy, které vydrží všechno, a přesto vypadají skvěle. Pokud žijete sami a málokdy se bavíte, není potřeba zabírat prostor jídelním stolem pro šest osob. Pokud pracujete z domova, přesuňte provizorní kancelář z rohu obývacího pokoje do pokoje, který se používá pouze pro návštěvy. A než si něco koupíte, vymyslete si realistický rozpočet, který vám pomůže upřednostnit výdaje.

4. Naplňte koše

Pokud předěláváte jeden nebo i více pokojů, začněte tím, že odstraníte vše, co dlouhodobě nepoužíváte, nepotřebujete nebo k tomu nemáte žádný citový vztah. Pokud navrhujete prázdnou místnost od začátku, zamyslete se nad celkovou koncepcí, než něco koupíte. V každém prostoru je místo pro osobní věci, na kterých záleží, ale úspěšný interiérový design začíná přijetím toho podstatného a vybudováním pevných základů.

5. Nepodceňte důkladné plánování

Existuje spousta bezplatných online nástrojů pro návrh místností a možností softwaru pro domácí design, pokud chcete vytvořit půdorys. Někdy ale plánování prostoru nemusí být příliš technické. Načrtněte si nápady na rozvržení na papír nebo si označte umístění nábytku malířskou páskou, abyste získali pocit měřítka a plynutí energie. Než si koupíte každý kus nábytku, prostor si dokonale změřte. V opačném případě můžete zjistit, že vámi objednaná pohovka je příliš velká na to, aby prošla vašimi předními dveřmi, nebo příliš malá pro váš obývací pokoj.

6. Rozhodněte se pro paletu barev

Ať už chcete navrhnout pokoj v neutrálních barvách, nebo se zaměřit na poutavou barevnou paletu, včasné rozhodnutí vám pomůže vytvořit soudržný vzhled. Neutrální místnosti lze prosvětlit doplňky, které lze snadno vyměnit. Pokud jste se rozhodli, že chcete, aby byl váš pokoj ódou na zelenou, růžovou nebo modrou, vyberte si tři doplňující se odstíny, abyste pokoji dodali energii.

7. Začněte s konečnou úpravou

Chcete-li pokoj spíš předělat, než od základů přestavět, zapřemýšlejte nad tím, jak můžete využít stávající kusy nábytku, barevnou paletu a další vybavení, abyste zkrášlili a přizpůsobili prostor bez renovace. Pokud začínáte s prázdnou místností, opravte podlahy, vymalujte stěny, přidejte dlaždice, tapety nebo nástěnné panely nebo nainstalujte skříň, než přinesete další nábytek a doplňky.

8. Zvolte nosné prvky

Při navrhování obývacího pokoje se zaměřte na svůj nosný kus nábytku, kterým je obvykle pohovka, než bude vymýšlet dekorativní prvky. Uskutečněte-li své největší a nejdražší nákupy jako první, pomůže vám to zajistit, že nebudete šetřit na kvalitě u vysoce používaných položek. Rovněž pak dokážete udržet realistický přehled o vašem celkovém rozpočtu, ujasnit si, co je a není podstatné a také uvidíte, kolik prostoru zbývá pro další kusy nábytku.

9. Vyberte další navazující nábytek

Jakmile si vyberete dokonalou pohovku, začněte se porozhlížet po konferenčních stolcích, abyste zjistili, jaké velikosti a styly jsou vhodné. Pokud jste do jídelny zvolili rustikální dřevěný farmářský stůl, přidejte kontrast se současnými kovovými židlemi. A moderní čalouněné čelo postele doplňte vintage osvětlením nebo nočními stolky.

10. Vyberte koberce, záclony a další textilie

Nyní, když máte pocit, jakým směrem se celková atmosféra místnosti ubírá, můžete si vybrat koberce, závěsy a textilie, jako je ložní prádlo, přehozy a dekorativní polštáře, které doplní vaše kotevní kusy a dodají barvu, vzor a ​​texturu.

11. Zvolte vhodné osvětlení

Jedním z klíčů k úspěšnému designu místnosti je věnování pozornosti osvětlení. Maximalizujte přirozené denní světlo a přidejte spoustu vrstvených možností na večer, od funkčního pracovního osvětlení přes teplé ambientní stolní lampy nebo svícny až po závěsná svítidla, která fungují jako dekorace. Nezapomeňte osvětlit všechny čtyři rohy místnosti, abyste se vyhnuli vytváření stínů a podpořili pocit pohody po setmění. Skvěle působí i umístění světel do otevřených skříněk či vitrín.

12. Příslušenství

Nyní, když máte vše podstatné na svém místě, udělejte krok zpět a zeptejte se sami sebe, co vám chybí. Vyberte a zavěste obrazy, fotografie nebo dekorativní zrcadla. Navrstvěte další dekorační polštáře a přehozy. Přidejte stylové police a stolky s designovými knihami, svíčkami, dekorativními předměty, rostlinami nebo vzácnými suvenýry. Toto je vaše šance přidat texturu prostřednictvím osobních doteků, které místnost oživí a vy se v ní budete cítit doma.

Zdroj: thespruce.com, blog.modsy.com.

Další zajímavé články