Lidstvo si vynález z roku 1947 oblíbilo natolik, že v něm začalo ohřívat téměř vše. A to se záhy ukázalo jako velmi nebezpečné. Existuje totiž pár věcí, které se s mikrovlnou troubou prostě nesnesou. Mikrovlny mění vlastnosti potravin a to může vést k dramatickým koncům. Jsou známé případy, kdy si muž chtěl ohřát chilli papričku, ze které se během ohřívání uvolnil kapsaicin, díky kterému je paprika pálivá, a ten po otevření mikrovlnky způsobil muži popálení na pokožce a v očích. Co byste do mikrovlnné trouby tedy raději neměli dávat?
Nebezpečné obaly
Kov a alobal
Do mikrovlnné trouby rozhodně nepatří kovové věci. Pozor i na malé množství, které se občas nachází v glazurách nádobí. Trouba by začala jiskřit. Kovová nádoba, například z hliníku, kterou umístíte dovnitř mikrovlnné trouby odráží mikrovlnné záření, což způsobuje, že se kov vznítí a velmi rychle začne hořet. Stejně tak opatrní buďte v případě alobalu. Stačí malý kousek a objeví se oheň.
Plastové a papírové obaly
V některých plastových nádobách i sáčcích se nachází látka Bisfenol A, která se z plastu při zahřátí uvolňuje. To může při častém vystavování mikrovlnám zvýšit riziko různých druhů onemocnění. Další uvolněnou nebezpečnou látkou při ohřívání plastu můžou být ftaláty. Pokud na plastové nádobě naleznete štítek s informací, že je možné ji používat k ohřívání pokrmů v mikrovlnce máte vyhráno. Pokud ne, určitě to není bezpečný nápad.
Papírové sáčky a krabičky na jídlo mohou také vydávat toxické výpary. Intenzivní teplo mikrovlnky navíc může způsobit vznícení papíru a následný požár.
Obal na jídlo, který je z polystyrenu, je sice určený na hotová jídla, ale ne na jejich ohřívání. Obsahuje karcinogenní dioxin a ten pod vlivem vyšších teplot proniká do jídla, čímž se zvyšuje riziko rakoviny.
Čerstvé ovoce
Nikdy nedávejte do mikrovlnné trouby čerstvé ovoce. Teplem se zničí veškeré vitaminy, ale například hroznové víno může ve vteřině vybuchnout a rozletět se na všechny strany. Jednotlivé slupky už z povrchu nejen že nedostanete, ale síla exploze poničí i ochranné mřížky ventilátorů.
Vajíčka
Na vajíčko rovnou zapomeňte. Následky jeho ohřevu v mikrovlnce jsou totiž neodstranitelné. Žloutek získá v tomto přístroji takovou teplotu, že skrze skořápku exploduje. Pokud se to právě chystáte zkusit a divíte se, že vejce neprasklo, tak buďte velmi opatrní! Hned, jakmile se ho dotknete a pokusíte se ho třeba oloupat, dojde ke katastrofě. A bolestivě se popálíte.
Voda
Voda patří do rychlovarné konvice. Ohřívat ji v mikrovlnce není nejlepší nápad. Chcete si čekání zkrátit tím, že dáte hrneček vody do mikrovlnky? Tohle je nebezpečný experiment – voda na povrchu bude vždy o něco chladnější a jakmile přidáte pytlíček čaje a lžičku, exploduje vám vařící voda přímo do obličeje.
Chilli papričky
Chilli papričky, obzvláště ty sušené, mohou způsobit, jak už je uvedeno shora, velmi nepříjemný zážitek. Pokud je ohříváte, začne se z nich uvolňovat kapsaicin a jiné aktivní složky, které z papriky dělají velmi pikantní zeleninu. Smísí se s párou a ve chvíli, kdy otevřete dvířka, pocítíte pálivou sílu kapsaicinu na vlastní kůži. Smíchaný s párou vám může způsobit na obličeji popáleniny. Ani vdechnout něco jako koncentrát z chilli papriček není nic příjemného.
Věděli jste, že...?
Když v mikrovlnné troubě není nic, co by absorbovalo mikrovlny, může se mikrovlnná trouba vznítit. Troubu tedy zapínejte až poté, co do ní vložíte potraviny určené k ohřevu.