Tipy a triky

Jak zbavit plastové dózy nežádoucího zápachu. Jeden trik vás hodně překvapí

Menší či větší plastové dózy jsou v mnoha domácnostech vítaným pomocníkem

autor

Erika Tomanová

09. ledna 2021

 
FOTO / Depositphotos
V každé kuchyni se pravděpodobně najde zásoba plastových dóz na uchování potravin. Jedná se sice o šikovného pomocníka, ale problém je, že absorbují pachy a zůstávají na nich nepěkné skvrny od výrazně zabarvených potravin. Prozradíme vám, jak tyto problémy rychle a účinně vyřešit.
Reklama

Menší či větší plastové dózy jsou v mnoha domácnostech vítaným pomocníkem. Je možné v nich uchovat i ohřát hotová jídla či v nich připravit oběd do práce a svačinu dětem do školy.

Plastové dózy jsou v domácnosti skvělými pomocníky

Plastové dózy však mají dvě velké nevýhody. Lehce se obarví a velmi rychle pohlcují pachy jídla. Pokud i ve vaší domácnosti se bez plastových dóz a krabiček neobejdete, nabízíme pár tipů na to, jak si poradit s jejich čištěním a odstraňováním zápachu.

Soda bikarbona

Skvělým pomocníkem v domácnosti je soda bikarbona. Nejenže pomáhá při pečení, uklidní překyselený žaludek, vybělí zuby, odstraní skvrny od potu ale je neocenitelným pomocníkem při úklidu a pomůže vám i v boji s nepříjemným zápachem. Rozpusťte čtyři polévkové lžíce v jednom litru teplé vody. Krabičku do roztoku ponořte a nechte ho působit po dobu asi 30 minut. Pak ji opláchněte čistou vodou a osušte. Zápach by měl zmizet.

Ocet 

Pokud vám z dózy nejdou odstranit skvrny po jídle, sáhněte po octu. Stačí smíchat ocet a teplou vodu v poměru 1: 1 a roztok nalít do nádoby. Nechte působit také nejméně 30 minut. Nakonec dózy pořádně opláchněte pod studenou tekoucí vodou. Octový roztok by měl skvrny odstranit a s nimi i případný nepříjemný zápach. 

Citrony

Při boji se zapáchajícími plastovými dózami můžete vyzkoušet i citrony. Odkrojte si z citronu pár koleček a pořádně nimi vytřete vnitřek nádoby. Nechte chvíli působit a poté nádobu důkladně omyjte běžným saponátem. Pokud je zápach výrazný, klidně nechte citrónová kolečka v zavřené misce působit jednu či dvě hodiny. Tímto způsobem se dá například perfektně zbavit zápachu po rybách. 

Rajčatová šťáva

Zdá se to neuvěřitelné, ale skvělým pomocníkem je šťáva z rajčat či rajský džus. Trochu nalijte přímo do dózy a pomocí malého kartáčku ji celou důkladně vydrhněte. Nenechávejte zbytečně dlouho působit, aby se miska nechtěně neobarvila. Poté ji pořádně opláchněte a nechte okapat. 

Káva

Možná jste to netušili, ale káva je úžasný pomocník, když se v domácnosti potřebujete zbavit různých druhů pachů. Stačí do nádobky nasypat pár nahrubo rozdrcených kávových zrn, zavřít a nechat působit třeba přes noc. Zrnka zápach s přehledem neutralizují. Pokud doma nenajdete celá kávová zrna, klidně na dno misky rozetřete dvě či tři lžíce kávové sedliny a misku na noc vložte do mrazničky. Druhý den sedlinu odstraňte a misku omyjte.

Bělidlo

Pokud nic nezabralo, musí přijít na řadu bělidlo. Smícháním jednoho dílu bělidla se dvěma díly teplé vody si připravte dostatečné množství roztoku, ten pak nalijte do krabičky. Ujistěte se, že celá skvrna je ponořena. Roztok nechte působit asi půl hodiny. Pak ho vylijte a nádobu důkladně umyjte v horké vodě houbičkou a klasickým prostředkem na nádobí.

 
Vstoupit do diskuze
Další zajímavé články