Tipy a triky

Staré dobré triky, se kterými vám to půjde v kuchyni jedna radost

Rozhodně bychom neměli zapomínat ani na tradiční a osvědčené postupy našich babiček a prababiček

autor

Erika Tomanová

27. ledna 2021

 
FOTO / Depositphotos
Některé triky a fígle jsou opravdu k nezaplacení. Nejčastěji nám šetří čas, námahu, ale i peníze. A hlavně, když si je osvojíte, bude vás to v kuchyni konečně bavit. Přinášíme vám tipy šikovných kuchařek, se kterými vám půjde vaření jedna báseň.
Reklama

Souhlasíte, že ty nejlepší rady pochází od našich babiček? Je to jednoduché. Jsou lety prověřené a opravdu fungují.  

Bez bylinek to nejde

Kuchyně plná bylinek je místo, které přímo samo vybízí k vaření. Čerstvé bylinky lahodí oku, jsou plné chuti, nádherně voní a pokud je dobře využijete, připravované jídlo získá úplně nový rozměr.

Triků, jak si ulehčit život v kuchyni, jsou tisíce

Schopnost dobře využít bylinky a koření je vlastnost, která charakterizuje dobrého kuchaře.  Jak s nimi zacházet při vaření? Bylinky do pokrmů krájíme krátce před dokončením, aby se neztratily vitaminy a aroma. Do omáček přidáváme bylinky úplně nakonec.

Kouzla s masem

Milujete masový vývar, ale pořád to není ono? Chceme-li mít kvalitní a silný vývar, vkládáme maso pouze do studené vody. Maso se ve studené vodě nemůže zatáhnout, takže šťáva z masa jde přímo do vývaru.

Naopak chceme-li mít šťavnaté maso, vkládáme je přímo do vroucí vody či vývaru. Maso se ihned zatáhne a jeho šťáva zůstane uvnitř. Nedoporučuje se do již tepelně upraveného masa píchat. Šťáva by vytekla.

Jak na nejlepší drůbež

Drůbež solíme ihned při vkládání do hrnce, maso je tak chutnější. K dušení a k smažení se hodí drůbež mladá a menší kuřátka, porcovaná na čtvrtky. Nejlépe se smaží vykostěná drůbež. Větší a starší kusy před smažením povaříme. Smažíme zprudka na rozpáleném oleji, aby se maso nevysušilo.

Jak na sladkosti

Zdá se vám, že šlehačka se ztužovačem mění chuť dortů? Zkuste příště vinan draselný. Tato bílá krystalická organická látka bez chuti a bez zápachu funguje jako stoprocentní ztužovač a vaše krémy a šlehačky budou stejně chutné, jako od špičkových profesionálů.

Těsto na tažený závin udržujeme teplé pomocí žehličky. Stačí, když bochánky těsta zakryjeme větším kastrolem, na který položíme zapnutou žehličku, termostat nařídíme na stupeň 2 a nechám tak přibližně 30 minut. Těsto se zahřeje i ve velmi chladné místnosti a je dostatečně teplé, aby se dalo bez problémů vytahovat.

Starý dobrý trik, který používáme u pečiva. Určitě znáte situaci, kdy nakoupíte čerstvé pečivo, jenže se nespotřebuje. Do druhého dne je již tvrdší a oschlé. Zázrak jak udržet měkké pečivo i během tří dnů tkví v jablkách. Pokud oloupané jablko vložíte do chlebníku, případně do kapsy s pečivem, vydrží měkké i další dva až tři dny. 

Chcete mít zákusky co nejdéle čerstvé? Dejte je do vzduchotěsné nádoby ještě s několika kostkami cukru a uzavřete. Zákusky vydrží čerstvé delší dobu než obvykle. 

Další fígle k nezaplacení

  • Škraloup na svařeném mléce nebo kakau se v hrníčku nevytvoří, když do něj přidáme kostku ledu.
  • Staré ořechy jdou lépe loupat, když je na pět dní namočíme do slabě osolené vody. Jsou pak i chutnější.
  • Bramborové knedlíky jsou kypřejší, přidáme-li do 1/2 kg bramborového těsta dvě lžíce rýžových burisonů.
  • Tvrdé sýry zůstanou vláčné, když je zabalíme do čistého plátna navlhčeného ve víně nebo slané vodě a uložíme do temna.
  • Sůl v solničce nezvlhne, přidáme-li do ní pár zrnek rýže nebo hrachu.
  • Chuť starší mrkve zlepšíme povařením v čerstvě vylisované pomerančové šťávě, do níž přidáme kapku oleje.
  • Sraženiny ve smetanové omáčce nebo polévce rozpustí špetka prášku do pečiva. Je však třeba prášek do pokrmu rozmíchat okamžitě a během varu. Zkuste a uvidíte, že to funguje

Jeden starý, ale velice chytrý mistr kuchař řekl, že kuchařem se člověk učí celý život a stejně není v jeho silách znát a umět všechno z kuchařských dovedností. Ale rozhodně bychom neměli zapomínat ani na tradiční a osvědčené postupy našich babiček a prababiček. Těch triků, jak si ulehčit život v kuchyni, jsou tisíce.

Další zajímavé články